Sporul casei (Impatiens)

Roxana

Active Member
la mine e inca bine nu i-au ramas doar tulpinile, si mai face alte frunze si pui, dar ma ingrijoreaza bobitele acelea. :oops:
Totusi are ceva daca apare pe frunze.
 

roxy

Member
eu i-am stropit pentru ca aveau ceva pe dosul frunzelor, niste chestii albe si subtiri si atunci am stropit cu mospilan, iar dupa aia am stropit cu nissorun pentru cristalele alea. acum la cel mare i-au dat frunzulite mici si parca nu mai sunt asa decolorate.
 

Roxana

Active Member
AA. Deci Nissorun-ul este bun pentru cristale. dar oare afecteaza planta aceste bobite? Ca planta mea are demult astea, inca nu are nimic si de la un timp nu mai sunt asa de multe, dar...
 

roxy

Member
habar nu am. si ai mei le aveau demult dar a scris cineva pe forum ca au acarieni si am zis sa incerc. va anunt cand ajung acasa daca mai au cristale.
 

Gabriela

Member
ti-am spus ca al meu...cel pe care il am de cativa ani si pe care l-am inmultit si l-am raspandit printre toate neamurile are acele bobite de cand il stiu si nicodata nu am vazut sa-l afecteze..la soacra mea e mare cam de jumatate de metru e plin de flori si nu pare sa aiba nici o problema in ciuda bobitelor.eu intotdeauna le-am cosiderat ca fiind un lichid din planta care ajuns in contact cu aerul se cristalizeaza si nu le-am dat prea multa atentie...uneori cand ma aflu in momente de mare tandrete cu florile mele i le mai dau jos de pe frunze si atat..
 

mio

Member
Daca aveti posibilitatea, scoateti-i la aer.Adica, asezati-i undeva la lumina destula dar nu direct in bataia soarelui, pe o terasa umbrita sau un balcon deschis. eu asa i-am salvat deoarece am constatat an la rand ca atunci cand erau mai frumosi...mureau in apartament la mine asa ca i-am dus la mama la curte si sunt ok.
 

roxy

Member
pai eu pe balcon i-am tinut dar i-am izolat in momentul in care am vazut ca nu le merge bine gandindu-ma sa nu le imbolnaveasca si pe celelalte.
am observat ca bobitele de cristal tot mai sunt la unii dintre ei , deci nu cred ca e o boala. eu cred ca asa sunt ei, dar problema la mine e cu frunzele decolorate.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

Acestia sunt impatiensi care nu au vrut sa infloreasca de loc in vara aceasta.Pusi la aceeasi data cu cei care au fost si mai sunt inca in plina floare intr-o jardiniera alaturata.Fara a fi bolnavi ii astept de aproximativ trei luni.Udati si"tratati" la fel cu ceilalti.
Nu stiu care este cauza.........dar eu inca mai sper sa ma bucure cu flori.
Stie cineva care ar putea fi cauza lenevirii lor?
 

Hariclea

Member
Gabiuta, ii si tii in acelasi loc ca pe cei care infloresc? Eu tot asa am avut unul care nu inflorea, dar am ajuns la concluzia ca nu ajungea nici un pic de soare pe la el, nici pe seara nici dimineata... banuiesc ca asta ar putea fi cauza...
 
A

Anonymous

Guest
Gabiuta,m-am uitat pe poza. Acus vor inflori,am vazut boboceii!!1 Poate chiar nu au soare??!!! I-am vazut in coltul din stinga pe fratii lor infloriti.Incearca si intoarce invers jardeniera sa vezi ce se intimpla.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Care stau neinfloriti de muuuuuuult timp!Cred ca aproximativ o luna.
Credeti ca daca i-am pirit si eu o sa-mi faca si flori???Hmmm....ma cam indoiesc.
 

Roxana

Active Member
Impatiens

Vad ca au inceput sa se cam ingalbeneasca frunzele si bobocul care vroia sa infloreasca a cazut. Cred ca nu are destula putere sa le faca pe toate. Lui nu i-am pus ingrasamant sezonul asta.
Sper sa fie de la caldura.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Am avut din acest fel de impatiens,de vreo 5 ori.Nu am reusit sa-i tin in viata niciodata.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
"Impatiens Hawkeri"..................se pare ca nu rezista prea mult.Nicidecum peste iarna!Chiar daca li se ofera conditii.

Impatiensii mei ,clasici,obisnuiti inca au flori.De abia dupa ce a trecut canicula s-au gindit sa infloreasca abundent.Crescind prea mari am taiat si am pus la inradacinat in apa .Unii au si facut radacini...........
Anul trecut i-am piedut pe toti.Sper ca anul acesta sa ma bucure mult timp cu flori! :D

Daca cineva doreste................ :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Semintele luate de la Indagra au incoltit.Nu toate.Vreo 12..............si au acum cam 4 cm.
:( Ce fac acum ????Ii separ si ii pun in ghivece mici?Mai astept?
M-au luat prin surprindere cu rapiditatea incoltirii lor :eek:
Ii tin la caldura in continuare :?:
 

zamfira

Member
Eu cand am semanat (in primavara) i-am repicat cand au avut al doilea rand de frunze .I-am pus in pahare de unica folosita si apoi cand s-a putut , afara in gradina .
Oricum cred ca trebuie sa ii separi si sa-ii tii in casa .
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da, Gabiuta! Si eu am avut aceeasi surpriza acum ....6-7 ani! Am plecat intr-o deplasare de cateva zile si cand m-am intors aveau deja 10 cm. O nebunie. :rofl:
 

simonac

Member
gabiuta experimenteaza si spune-ne si noua ce a iesit :) chiar ca sunt harnicute semintele astea, n-am incercat pana acum...
 
Sus