Sporul casei (Impatiens)

simona2

Member
Am si eu sporul casei , dar nu le merge prea bine : le pica frunzele si nici nu au inflorit de asta vara . Nu stiu ce sa le fac !
 

tranda09

Member
Eu l-am pus direct in pamant si a inflorit dupa 3 saptamani. Pe urma a inceput sa creasca inalt, asa incat l-am ciupit la varfuri.Ii merge foarte bine la semiumbra si udari zilnice " pufaite"
 

Roxana

Active Member
eu am pus direct in pamant cu pet si au facut radacini. nu le merge prea bine...cred ca au cam multa lumina :rofl:
 

daisy111

Active Member
Eu ii pun si in apa si in pamant si intotdeauna mi s-au prin in ambele situatii. :D In apa ai avantajul ca ii vezi radacina cand creste :wink:
 

Roxana

Active Member
Din toti butasii pe care i-am avut, a mai ramas doar unul, care vad ca are un puisor. Ceilalti s-au "topit" pur si simplu. Dar nu imi dau seama care este cauza, ca poate asa nu o sa mai fac aceeasi greseala.
 

adana

Member
daisy,yupi yupi,s-a facut frumos impatiens de la tine.nu mai e pleostit.acum sigur nu il mai pierd.te pup,te pup.abia astept sa se faca mare si frumos :* :* :*
 

coral

Member
Am cumparat seminte de Impatiens din Metro,ieftine(marca Aro),sper ca o sa iasa ceva,am incercat de mai multe ori si am obtinut Impatiens din seminte,unele recoltate de la florile mele(din care bineinteles ca nu mai am niciuna),asa ca in fiecare primavara o iau de la inceput.Daca semanati seminte nu le acoperiti cu pamant,germineaza la lumina.Spor la semanat!
 

daisy111

Active Member
Ma bucur ca sunt bine toti :wink: :hug: .....mai am vre-o 3lastari pusi in apa pt Mimish,Zi_inflorata si nu mai stiu acum cine :oops: ,oricum am pus ceva cu numele pe ele...si deja au radacini imense pt ca nu e timpul bun sa le pot trimite :cry: erau pregatite pt perioada cand se mai incalzise,dar pana sa imi fac eu timp,s-a stricat iar vremea :cry: ....dar astept incalzirea sa le pot da drumul :wink:
 

isabella

Active Member
A reusit cineva sa-i infloreasca din seminte? Eu am pus seminte, au si iesit si sper sa-i vad mari si cu flori :D
 

isabella

Active Member
mymo, normal ar fi sa infloreasca insa nu stiu daca a experimentat cineva...Ai mei sunt deja de cativa cm si am mari sperante de la ei . Iti doresc mult succes ! :D
 
Sus