Sporul casei (Impatiens)

pesi

Member
Impatiens se pot planta si in gradina ? Adica muta de pe balcon si apoi lasati pana la iarna afara in gradina?
 

pesi

Member
Multumesc, e o zona umbrita si as putea sa ii pun acolo, in balcon e prea mult soare si sunt cam suparati, le-au cazut frunzulitele.Pana una alta i-am tuns si am pus lastari in apa sa dea mustati.
 

FlorentinaS

Member
Am vazut acum cativa ani o gradina in care vedeta locurilor umbrite era impatiens. Erau sub toti pomii, la umbra gardului, ca un covor (mai inalt :) ) de toate culorile. Era absolut superb! Din pacate, nu mi-a trecut prin cap sa o intreb pe doamna ce face cu ei iarna, ca pareau prea "la locul lor" in gradina, nu pareau plantati in primavara...
 

albela

Active Member
Nici la mine nu ii merge stralucit. E prea cald in casa. Il pulverizez des si asa isi mai revine dar nu va rezista asta e sigur :( .
 
:D Am primit in primavara un Sporul casei,pana acum a stat afara,i-a mers minunat,acum,cat de curand va trebui sa o bag in casa,sa vedem cum se va comporta :rose:
 
Momentan il tin intr-o camera unde nu fac focul iarna,sa vedem cum se va comporta..sper sa nu ,,raceasca" :D ,dar daca vad primele simptome ,il voi muta de acolo
 
Nu am mai apucat sa mut floricica si mi-a murit :cry: am plans la propriu de durere, si sotul ca sa ma impace a zis ca imi va cumpara in loc orice floare vreau numai sa nu ma plang,,si am ales sa cumpar Stephanotis, iasomia de Madagascar,si mi-a mai trecut nitel.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Las' ca trece Carmen, se mai intampla. Bucura-te ca ai asa un sot de treaba si la primavara faci tu rost iar de aceeasi floare.
 
Ai dreptate, si am rabdare caci imi voi reface din nou colectia draga de flori,pe viitor le voi verifica si mai des. :rose: multumesc de incurajare.
 

MASCHA

Active Member
Eu nu reusesc sa pastrez impatiensul peste iarna!In fiecare an cumpar din acelea involte,parca sunt trandafiri,le pastrez pana prin decembrie-ianuarie cand invariabil putrezesc sau sunt atacate de paianjen si pana sa-mi dau seama sunt moarte :(
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
sunt greu de iernat ,dar sincer eu nici nu incerc pt ca primavara sunt foarte ieftine si iau altele :)
 

MASCHA

Active Member
Asa este,oricum le cumpar in fiecare an,dar nu intodeauna gasesc aceleasi culori...acum doi ani am avut una alba cu mijlocul vernil, foarte frumoasa,pe care anul trecut nu am mai gasit-o...
 
Imi voi cumpara si eu anul asta alta ca vad ca si voi, nu reusesc sa il trec peste iarna,,, :| sper ca celelalte plantute sa treaca cu bine
 
Sus