Sporul casei (Impatiens)

francesca

New Member
Impatiensul meu are frunzele patate si usor vestejite si f putine flori. In perioada asta e bine sa l ciupesc ptr a inflori?
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Bicolorul meu e planta de anul trecut. A tot crescut si s-a dezvoltat. Am ratat momentul tunderii in primavara. Mi s-a parut inca destul de compact si nu se degarnisise prea mult la baza. A reinceput inflorirea de vreo doua saptamani si acum e si mai plin de flori si boboci. Intre timp a mai crescut si ar cam necesita tundere. L-am transplantat si e in plin avant.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Arata foarte frumos. Am si eu unul, l-am dus la birou dar nu-i merge prea bine. Nu prea a mai lastarit...
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
A avut si al meu o perioada mai dificila la iesirea din iarna, l-am transplantat si si-a revenit. Creste acum intr-o veselie. Trebuia sa-l fi tuns cand am avut ocazia. Acum mi-e mila fiindca e plin de boboci.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
O sa incerc sa-l tai un piculet si sa-l si transplantez, iti multumesc pentru sugestie, Adina!
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
:) Cu placere, Madalina! Cand unei plante de-ale mele nu ii merge bine o perioada, de obicei verific radacina. Daca e o planta achizitionata recent ii schimb substratul. Nu ma impac deloc cu turba exclusiva in care vin olandezele. Nu stiu doza corespunzator apa. La suprafata e uscata iasca, iar pe fundul ghiveciului e mocirla...
 

francesca

New Member
In final impatiensul s a ofilit am rupt varful si e pus in apa si am pastrat radacina ca poate lastareste .....
 
Sus