Sprekelia

IoanaM

Member
iulia_co
Membru de baza
MesajTrimis: Joi Feb 23, 2006 10:10 pm

Bulbul meu de sprekelia are deja boboc .In privinta lui am aplicat instructiunile de pe pachetul cu bulbi de amaryllis :
"Bulbul se planteaza in asa fel ca un sfert sa ramana la suprafata solului .Dupa plantare se uda o data abundent si se asaza la loc calduros si luminat ( ideal 21 grd.C ). Dupa aparitia bobocului se uda uniform si se poate tine la temperaturi mai scazute ."
Asadar , l-am udat o singura data , atunci cand l-am plantat .Acum cand a aparut bobocul am inceput sa-l ud normal .
Multumesc inca o data Catalin !
 

IoanaM

Member
Cereus
Moderator grup
MesajTrimis: Mar Iun 27, 2006 3:44 am

Eu am scos ghiveciul în grădină la soare şi văd că îi merge foarte bine. Are frunze multe şi viguroase. Unul din bulbi a făcut seminţe după înflorire, le-am lăsat să se coacă şi am plantat câteva de probă. Au germinat după 3-4 zile, sunt curios ce va ieşi din ele.
Eu intenţionez să las ghiveciul în grădină până la toamnă, când voi reduce udatul şi îl voi pune în pod la loc uscat şi răcoare.
Din câte ştiu bulbii nu trebuie scoşi din pământ, iar pământul se schimbă o dată la 3-4 ani.
În anul următor schimbării pământului planta nu înfloreşte. Nu-i place să-i fie deranjate rădăcinile
 
D

dyayzh

Guest
Am cumparat azi si am plantat un bulb de sprekelia. O sa vad in cat timp da primele semne de viata...la voi cum se comporta bulbii ??
 

IULIA

Active Member
la mine infloreste al 2 lea. si au inceput sa apara si frunze la ambii. sic el inflorit si la cel care va inflori.
 

Tina

Active Member
Tija florala.. ?? :eek: :eek: :eek:
Eu ma bucuram ca a mea are un mot verde, semn ca nu a murit.. :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ei? Nu vi se pare ca e totusi tija florala? Si mai apare un motisor - nu stiu daca el este viitor boboc sau viitoare frunze.

 

Tina

Active Member
La mine, in primul an, intii a facut flori si dupa aceea frunze.. anul urmator (2007) nu a facut nimic.. nici frunze, nici flori.. anul asta parca ii dau niste frunze.. sa sper, totusi ? :twisted: :twisted:
 

adrianam

Well-Known Member
A mea a inflorit si in 2006, si in 2007.

Nu mai stiu anii trecuti cum a fost, dar anul acesta au aparut intai frunzele si apoi floarea. Frunzele se vad in fundal.

Asa ca eu zic sa aveti rabdare.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Aparuse si la mine timid un virf mic de frunza (cred) dar ploaia de ieri a batut pina si in locul in care adapostisem ghiveciul.Si azi am observat ca pamintul era umed iar virful acela abia aparut parca s-ar fi uscat :( .Oare ce ar trebui sa fac?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
A inflorit sprekelia in lipsa mea. O sa-i fac diseara poze. Initial tija a fost foarte inclinata, dar acum s-a mai indreptat (dupa lumina). Se mai pregateste o tija si a aparut si un mot de frunze. :wink:
 

marean

Active Member
Superba floarea,Cornelia!
Intotdeauna mi s-a parut o specie foarte frumoasa sieleganta pin acea forma deosebita,de pasare maiastra in zbor!
Sa o stapanesti sanatoasa!
 
Sus