Springtails?!Soil lice?!

Sash

Active Member
Cred ca am asa ceva in pamantul in care incerc sa prind cativa lastari de hibi.
Sunt niste chestii mici cca 2-3mm, alburii/semitransparente, au 2 antene mici si multe picioruse. Nu zboara nimic prin pet-uri, deci nu stiu/cred ca-s larve de ceva. Mi-e imposibil sa-i fotografiez - sunt minusculi si se mai si ascund rapid... Seamana cu cei din pozele de aici http://www.talkphotography.co.uk/forums ... hp?t=39034
Acuma... din cate am citit impotriva "springtails" ar trebui sa las pamantul sa se usuce pentru ca au nevoie de umezeala fara de care mor. Dar nu pot sa fac asta fara sa afectez sansele lastarilor, nu? Nu stiu nici cat de daunatori sunt miscaciosii....
V-ati confruntat cu asa ceva?
 

Sash

Active Member
Vad ca nu v-ati confruntat cu asa ceva :( asa ca m-am hotarat sa improvizez...
Avand in vedere ca nu le pot reduce umiditatea din sol si ca mi-e teama sa le schimb pamantul sau sa folosesc ceva insecticide, m-am hotarat sa le inec :evil: asa ca am scufundat paharutele cu lastari in apa cat sa le acopere. Scarboseniile pluteau, se plimbau si topaiau pe suprafata apei. Am incercat sa vars apa cu tot cu animale si apoi am pus paharele la loc in pet dar cu dopul deschis. Sper ca macar le-am redus numarul...
 

Sash

Active Member
Macar am mai...spalat din ei....chiar nu stiu ce as putea sa le fac.... :x :x :x
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ce fel de pamint ai pus?Ce ciudatenie.... :eek: Eu nu am avut asa ceva dar ma mir de unde ar putea aparea :?
Avea drepate omul de pe forum: "dont be surprised if a man called Alby comes knocking on your door "
:tavalit: :tavalit: :tavalit:
Ce te faci atunci?
 

byby_anka_w

Member
Gabiuta a spus:
Ce fel de pamint ai pus?Ce ciudatenie.... :eek: Eu nu am avut asa ceva dar ma mir de unde ar putea aparea :?
Avea drepate omul de pe forum: "dont be surprised if a man called Alby comes knocking on your door "
:tavalit: :tavalit: :tavalit:
Ce te faci atunci?
cred ca am avea nevoie de un microscop pt a le face poza
 

Sash

Active Member
Microscop si ceva cu care sa-i imobilizezi :rofl: ca-s rapizi.
Pamantul e florimo :x si nu pot sa reduc umiditatea solului fara sa reduc sansele de inradacinare ale lastarilor.... ufff...
 

Sash

Active Member
Hmmm... :gandit: daca ii prind si ii dau cu spray cu ceva alcool... ii imbat crita...oare cat de tare se supara lastarii?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sash........de ce nu scoti lastarii din pamintul ala cu riscul de a pierde unul sau doi si ii pui in alt pamint???Zic si eu nu dau .....sfaturi :)

Bybyloi.........omul de pe forum i-a pozat (daca te uiti atenta o sa vezi )
si au iesit chiar foarte bine.Sunt ai nabii de fotogenici :x .Eu ma refeream la cel care va bate la usa :rofl:
 

ghia_don

Active Member
Eu stiam ca animalutele astea nu sint daunatoare plantelor, ele traiesc pe pamintul umed . Am avut si eu cindva in ghivecele pe care le mentineam umede, dar am scapat de ele cu ajutorul betelor de chibrit, pe care le-am infipt cu gamalia in jos. Am pus 4-5 bete la un ghiveci si de citiva ani nu am mai vazut nici un musafir...dar, de atunci am schimbat si pamintul de citeva ori...
 

Sash

Active Member
Nu ma indur sa risc nici o frunzitza de-a lor - sunt lastari numai unu si unu :D
Ghia betele de chibrit cu vata si spirt in varf?
Cica marea majoritate a miscaciosilor astora mananca doar materie in descompunere, dar nu stiu daca nu cumva asa considera si lastarii care incearca sa faca radacini. In plus mai stiu eu teoria asta si de la melcii de acvariu care nu mananca plante decat daca sunt bolnave/moarte... pana am prins cativa infruptandu-se de zor din noii muguri :x
 
Sus