Stapelia variegata Syn. Orbea variegata

Nick.A

Member
In cazul asta ar cam trebui sa te orientezi la a creste doar plante care prefera umbra si racoarea.
Eu am ajuns la cactusi si suculente si datorita faptului ca apartamentul meu e orientat spre vest,e foarte luminos si foarte fierbinte vara(iarna e numai bine) si ma hotarasem sa caut pe internet cam ce plante s-ar preta la conditiile "desertice" din balconul meu.Am nimerit fara sa vreau pe un forum cactusistic,am vazut minunatiile de acolo si brusc m-am lipit de teposi :rofl: .
Asa ca acum am balconul full de cactusi(am lasat doar o zona pe mijloc unde sa poata fi intinse rufe la uscat)si desi ar cam trebui sa incetez sa mai achizitionez,tot nu m-am linistit :) .E destul de greu...
 

Nick.A

Member
Expunerea ideala pentru cactusi/suculente e cea sudica.Altfel, fara lumina suficienta si caldura dupa pofta lor,plantele se etioleaza,adica se lungesc si isi pierd aspectul natural,devenind inestetice.
 

fixpix

Active Member
imi spuneti? astea doua? in acelasi ghiveci? sunt DIFERITE ??? adica mi se pare...dar pot fi diferente la inflorire?



io ce vad... cercul din mijloc e ba rotund ba cu colturi...
oare de ce?
 

Nick.A

Member
Dupa cum spunea si gino si el are experienta vasta in domeniu,se pare ca cele cu inelul rotund se numesc Orbea variegata si cele cu inelul pentagonal se numesc Stapelia variegata. In principiu sunt identice, mai putin inelul si culoarea.
Daca e sa ne luam dupa inel,nu cred ca trebuie neaparat sa le clasificam diferit,e posibil sa fie variatii ale uneia dintre specii.In ce priveste culoarea, aceasta poate varia in cadrul aceleiasi specii.Vorbind intr-o seara cu andre,aceasta mi-a spus ca are o Stapelie din aceea cu floarea mai inchisa la culoare,care se coloreaza pana spre negru.Asa ca,nici din acest punct de vedere nu le putem neaparat clasifica diferit.
Vorba lui gino:"pentru mine toate sunt Stapelii" :rofl:
Si cum eu nu am decat un an si jumatate de experienta in domeniu,tind sa-i dau dreptate lui gino, prin mana caruia au trecut sute de astfel de plante, le-a crescut, le-a studiat si a vut timp sa-si formeze o parere despre ele.In ziua de azi exista atatea variatii ale unor specii incat nu mai stii nici care e originalul.
 

fixpix

Active Member
daaa... dar tocmai ma miram si eu ca "x" mi-a zis ca i-ar place din cea cu floarea mai deschisa. si io stiam ca am numai un fel.
si m-am uitat mai atent. si da... unele is cu inelu rotund, altele pentagonal.
in acelasi ghiveci!
how cool?
:mrgreen:
 

gino

Member
Nicusor, multumesc de aprecieri, dar chiar daca ma ocup de Asclepiade de multi ani, sunt departe de a le intelege pe deplin...
Daca ar fi sa aprofundam putin, ar trebui spus ca nu sunt plante dificile in cultura. Nu au pretentii deosebite in ceea ce priveste cresterea si inflorirea. In ceea ce priveste fructificarea, lucrurile sunt ceva mai complicate si tin oarecum strict de polenizatorii naturalii.
Se pot face si polenizari manuale, dar aici lucrurile nu sunt la fel de simple ca in cazul florilor de cactusi.
Daca tinem cont de faptul ca toate speciile provin din Africa si Asia, atunci este clar ca au nevoie de cat mai mult soare.
De regula speciile de talie mai mare au nevoie de soare plin : Stapelia grandiflora; nobilis; flavirostris; ...
Celelalte pot sa vegeteze in conditii bune si usor umbrite.
Lungimea si coloritul lastarilor sunt date in primul rand de modul de expunere, dar si de ccompozitia solului, sau cantitatea de ultraviolete.
O planta aflata dupa geam in plin soare, va avea alt colorit fata de una care sta in aer liber. Si coloritul florilor poate sa fie infuentat de factorii mai sus amintiti, dar si de mimetismul pe care il produc plantele in mod natural pentru atragerea polenizatorilor si implicit perpetuarea speciei.
Daca vi se par interesante aceste aspecte, putem dezvolta...

Fixpix, florile sunt clar diferite, dar nu cred ca sunt ale aceleiasi plante...
Mimetism, mimetism, dar nici chiar asa... :D
 

Nick.A

Member
Tot ce este legat de Stapeliade este interesant(cel putin pentru noi iubitorii acestui gen) si cred ca poate fi dezvoltat fara ca cineva sa se supere :eek: .Eu unul vreau sa aflu cat mai multe despre aceste plante,pe care am de gand sa le colectionez,in masura in care le voi gasi si vor fi accesibile ca pret.
Asa ca daca voi avea nelamuriri voi pune intrebari.Cand va mai creste numarul de plante din colectie :)
 

fixpix

Active Member
au am primit intr-un fel din gresala stapeliile pe care le am. la un moment dat cautam suculente pentru un "aranjament" si am primit de la o forumista un ghiveci intreg cu stapelii. asta in care se pare ca am doua varietati diferite.
daca nu mi-ar fi inflorit destul de bine... nu cred ca mi-ar fi placut.
dar... acuma imi plac!
si cred ca o sa incerc sa imi mai fac rost de vreo 2-3 ascl. (nu neaparat stapelii)... dar sa faca flori mari si... dragutze.
din motive pur estetice... cele cu flori mititele nu ma atrag

:)
 

gino

Member
Fixpix, ma bucur ca incep sa-ti placa asclepiadele.
Este primul pas. Din momentul cand le vezi inflorite, indiferent de marimea florilor, este imposibil sa le rezisti...asa ca mare grija, sa nu te seduca. :D
Iar ca sugestie pentru Asclepiade cu flori mari, iti recomand cu caldura...Hoya !!! :D
Lasand gluma la o parte, din primavara cred ca vei gasi la mine sau la Andre, ceea ce-ti doresti, un pic de rabdare... :D
 

gino

Member
...Iar eu intretimp scanez netul in cautare de noutati, asa ca in primavara...cine stie ?, poate vor fi mai multe decat acum... :D
 

fixpix

Active Member
space, the final frontier....
io nu prea am SPATIU!
asa ca... o sa ma... limitez!
florile astea de stapelii se pot... presa? am luat una si am pus-o sub sticla de la masa din bucatarie. (sub care am pus frunze de toamna - anul trecut).
da bine. ma gandesc sa mai pun si alte flori de stapelii inainte sa se inchida.
:?: :?: :?:
 

gino

Member
Fixpix, nu cred ca spatiu-i problema, ci dorinta si placerea.
Daca cele doua elemente sunt puternice, ei bine atunci, intotdeauna mai exista un pic de spatiu... :D
Plantele mele ( cateva mii ) sunt la 150 de kilometrii de Bucuresti...si nu vad in asta o problema, merg acolo cat de des pot si totul e ok....
Ce zici ? :D
 

fixpix

Active Member
hmmm... eu as vedea multe probleme!
si eu am grija de gradina parintilor care e la 10 km. si ma stresez cand nu ploua, nu au apa, pun ceva nou in pamant si ma tem ca se usuca pana ajung eu sa le pun apa...etc
iar in apartament... cu 2 ferestre si un balcon inchis... cate ghivece poti... inghesui ???
 

gino

Member
Poate ca ai dreptate, depinde si ce plante ai, desigur...
La mine in balcon incap 300 - 400 de ghivece, ( 4 m. lungime )iar la ferestre in exterior mai mult de o suta...
Dar sunt in marea lor majoritate ghivece patrate care pot fi aranjate sa ocupe tot spatiul disponibil.
Cu ghivece rotunde si de dimensiuni mari lucrurile se schimba...
 

cory_helen

Active Member
dl gino, am o intrebare scurta... pot incepe sa ud stapelia? inca nu a inceput sa reintre in vegetatie... si as mai vrea sa stiu cand e momentul sa o transplantez...

multumesc frumos pentru raspuns...
corina :D
 

gino

Member
Eheiiiii...daca toti domnii din tara asta s-ar ocupa de flori, ce frumoasa ar fi viata in Romania... :D
Nu stiu, de cate ori trebuie sa mai spun ca nu sunt domnul Gino ? :D
Mi-am propus sa nu mai raspud celor care ...imi strica reputatia, facandu-ma domn ! :rofl:
Eu sunt un simplu "gradinar - balconar", pentru ca am gradina, dar si balcon ! :wink:
A nu se intelege..."balcoane", am spus : balcon ! :rofl:
Scuze pentru divagatii, sa revenim la lucrurile serioase.
Da, cred ca poti sa uzi, temperatura este in crestere, ca si cantitatea de lumina.
Pentru moment se pot face udari usoare la o saptamana.
O cantitate mai mare de apa poate sa duca la putrezirea radacinilor, deci atentie !
Transplantarea se poate face atunci cand exista certitudinea ca planta este in vegetatie. Cred ca in a doua jumatate a lunii martie, sau la inceputul lui aprilie.
 

cory_helen

Active Member
tardiv... cu transplantarea... deja am umblat la ea... nu arata bine deloc...
asa ca am pus-o in alta casa... am sa o ud maine un pic si apoi am sa mai vad...

erau radacinile aproape cimentate... in pamantul respectiv... sper ca isi va reveni...

cand va incepe sa "miste", am sa o prezint lumii... multumesc mult, gino...
8)
 

gino

Member
Nu stiu cum arata planta ta, ar fi fost buna o fotografie...
In general cei care nu au mai avut de-aface cu Stapeliade in perioada rece, se sperie de aspectul lor crezand ca au probleme.
Nu zic nu, chiar pot aparea probleme uneori...
Iata cum arata una dintre Stapeliile mele pe 15 februarie :
http://gino.sunphoto.ro/Aspecte_de_iarn ... e/10935571
Iar daca vrei sa le vezi si pe celelalte :
http://gino.sunphoto.ro/Aspecte_de_iarna_-_Asclepiade
Unele dintre ele sunt drastic deshidratate, dar isi revin miraculos dupa prima udare.
 

cory_helen

Active Member
asa arata si a mea... am sa pun o poza before - after... ca nu am udat-o inca...
ca sa o vezi...

si eu cred ca isi va reveni... insa e prima mea stapelie si nu as vrea sa o supar...
mersi frumos... :D
 

enya

Member
stapelia mea a inceput deja de vreo doua saptamini sa dea lastari care,din cauza insuficientzei de lumina au crescut mult si prost...foarte firavi...ce sa fac acum?
 
Sus