Strepto-Silvia

ghia_don

Active Member
Are primele floricele din viata ei, si arata minunat cu fustita aia creata ...
:D
Mi-ar place si mai mult decit imi place :) ...daca si-ar desface de tot petalele, dar nu vrea :( . La voi le-am vazut desfacute..
 

andreiacamelia

Active Member
Harnicutul meu mi-a stropit florile si a dat si pe strepto primit de la Cornelia. S-a maronit de tot. Sper sa reusesc sa mai salvez macar o frunza care mai e buna. Aveti vreo idee de inradacinare rapida si sigura? Eu am pus-o in substrat cu pahar deasupra, dart la alte frunze de strepto am avut surpriza sa se duca de tot.
 

dorinas

Member
Pe caldurile astea n-ai sanse decat in apa.Pune-o intr-un pahar cu apa intr-un loc racoros si fara soare.Daca rezista cand se mai racoreste o poti pune in pamant cu pet deasupra.
 

miha

Member
Mie mi-au murit aproape toti streptocarpusii pe caldurile astea...De nici o floare nu mi-a parut mai rau ca de ei... Desi n-au mai stat la fereastra si am crezut ca anul asta voi reusi sa-i trec peste vara... se pare ca m-am inselat... Imi venea sa plang...cand am scos cam 20 de ghivece cu ei...morti... Am zis ca nu mai cumpar... se pare ca n-am conditii pentru ei si nu facem decat sa ne chinuim reciproc...
Asa ca daca reusesti sa salvezi ceva andreiacamelia, esti o norocoasa...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Miha la mine peste vara au murit cam jumatate. :( Au scapat numai cei plantati in ghivece foarte mici - cei pe care n-am apucat sa-i transplantez. Acum am mai completat pe unde am pierdut, desi am jurat ca n-o mai fac. Ii voi tine pe toti in ghivece mici. Sa vedem peste vara ce mai fac. Sigur, umbriti, tinuti in cel mai racoros loc cu putinta ... Poate, poate!
 

miha

Member
Cornelia...mult succes!!!
Am sa-i admir la voi, eu ma intorc la prima mea dragoste, violetele...sunt mai rezistente decat streptocarpusii, in conditiile pe care le pot oferi eu vara...
 

andreiacamelia

Active Member
Si mie mi-s dragi de nu mai pot, dar se pare ca nici eu nu le pot oferi conditii optime. Trag de niste frunzulite, poate se adapteaza incet, incet.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumos, nu-l stiam!!! M-am imbolnavit!!
E superb asa bicolor :visator:

daca veti avea fragmente de frunza de vanzare sa ma treceti si pe mine pe lista de doritori, va rog!
 

carmenushka

Active Member
gradinar1 a spus:
Foarte frumos, nu-l stiam!!! M-am imbolnavit!!
E superb asa bicolor :visator:

daca veti avea fragmente de frunza de vanzare sa ma treceti si pe mine pe lista de doritori, va rog!
Madalina, am eu puse la inradacinat 2 fragmente de frunze si vad ca sunt pe drumul cel bun, cum apar primele frunzute noi, unul e al tau
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
superrr!!!!!!!!!! Multumesc mult, draga mea!!!!!!!!!!
:* :*
Sa te uiti ce ti-as putea da in schimb din varietatile pe care le am eu - doar ca eu nu reusesc sa inradacinez frunze de strepto, nu stiu ce am, ca alta data imi iesea procedura asa ca pot sa-ti dau frunze intregi.
Cred ca am Cristal Ice, Gloria, Alisa...ma uit acasa si-ti spun - ii vezi aici
https://picasaweb.google.com/gradinar20 ... 0564921826
 
Sus