Streptocarpella

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Eu le tin pe ale mele pe un pervaz spre est, dar care e protejat de soare de o vie bogata. Are cam aceleasi preferinte cu violetele africane.

Am scos acum o saptamana unii lastari de streptocarpella afara direct, dar la umbra. Nu au soare deloc si le merge foarte bine.
 

Roxana

Active Member
atunci o sa o pun si pe a mea mai la "adapost" de soare. sper totusi sa-si revina si sa faca radacini.
multumesc pentru raspuns.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Recunosc, am facut o obsesie pt plantuta aceasta si tot as mai inmulti-o :rofl:
 

doina

Member
Uau ce frumoasa este :clap: :clap:
Am avut-o si am omorat-o de 2 ori cu prea multa apa :oops:
Cred ca poti sa o tunzi linistita .
 

alirare

Member
de cateva zile a inceput sa infloreasca si a mea, pentru a 2-a oara. prima data a avut doar o tija florala. mai sus se vorbea de tuns. cand se face si pe care ramuri sa le tund? care este forma ei obisnuita? :?: sau cum iti place? :D
;
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da, infloreste ca o harnicuta insa e cam dezordonata la crestere.
Asta e argumentul care m-a facut sa renunt la ea.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Foarte frumoasa! Sa te bucuri de ea!

Si a mea a inceput inflorirea. Imi place mult streptocarpela, am mai cautat si alte culori, dar nu am gasit.
 

Nicola

Member
Multumesc, nici eu nu am gasit. Eu am doua de aceeasi nuanta, insa ma gandesc sa mai pun la prins:)
Inca sunt nesigura daca e mai bine in apa sau pamant..
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Direct in pamant. Si uzi saptamanal. Inradacineaza imediat. Nu am ratat niciodata inradacinarea la streptocarpella pusa direct in pamant. Sigur, merge si in apa, daca preferi.
 

lelia

Well-Known Member
Cat de gingasa e ! sa te bucuri de ea si de celelalte bijuterii ! am rasfoit prin albume.....sunt minunate !!!:visator:
 
Sus