Streptocarpusi infloriti

dorinas

Member
Eu ud streptosii pe sus cu grija sa nu ud si frunzele (daca scap apa pe frunze cu o bucatica de hirtie igienica o absorb). Ii ud la 2 zile, torn apa si las asa 10 minute iar daca dupa aceasta perioada mai ramane apa in farfurie o golesc. Dar sa stii ca udarea depinde de mai multi factori, de pamant (daca e turba retine umezeala), de marimea ghiveciului (ale mele au 10 cm diametru), de temperatura (la mine in casa e racoare in perioada asta), etc.Asa ca trebuie sa "simti" tu cum e mai bine pentru ei.Daca nu au suficienta apa li se "inmoaie" frunzele cand le pipai si cand le pui apa se intaresc imediat.
La inceput nu cresc prea repede si daca au boboci atunci inseamna ca e bine.
 

Roxana

Active Member
Streptocarpus

Gabiuta a spus:
Ceea ce am invatat din experienta proprie :oops: este ca udatul trebuie sa fie moderat, altfel riscul de pierdere a plantei este maaaaaaaaaaare!!!!! :|
da, uneori, ei neavand radacini nu pot absorbi apa, iar pamantul ramane umed si apoi mucegaieste.
In general prinderea Streptocarpus-ului prin frunze da rezultate bune.
 

dorinas

Member
Roxana tu vorbesti din experienta sau iti dai cu parerea?
Gabiuta cred ca se referea deja la pui si nu la frunze. Cat despre frunze, streptocarpusii de la Dibley nu sunt chiar asa usor de inradacinat.
 

Roxana

Active Member
Streptocarpus

Eu vorbesc din experienta. si mie mi se intampla asa la muulte plante. parte cu frunzele sau puii este interpretabila in mesajul Gabiutei. O sa o asteptam sa ne lamureasca.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Roxana.........Nu e interpretabil nimic.Am spus CLAR:strepto PRINSI din frunze.
Si inca ceva:au radacini!Cum sa nu aibe?Daca te-ai fi uitat mai atenta ai fi vazut.
Iar acum la o zi de la transplantare :doi sunt bucurosi si doi mai pleostiti!Poate isi vor reveni in final.....
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
bv

Multumesc,chiar te rog!!!!!!!!!!
Cum suntem destul de aproape,poate ne intalnim cumva.
 

dorinas

Member
Tina, a inflorit streptocarpella de la tine, merci:

si este blue moon chiar daca in fotografie culoarea e mai deschisa.
 

mio

Member
Eu ii multumesc inca o data Tinei (cu pupici multi), mi-a trimis si mie draga de ea frunzulite, dar, eu nepriceputa, n-am reusit sa prind nici macar una :oops:
 

Tina

Active Member
Cu placere, Dorinas, ma bucur ! ;-)
Mio, din pacate si streptosii mei au cam murit.. cum/daca se inzdravenesc, repetam operatia.. :)
 

mio

Member
O, nu! Pana nu invat sa-i cresc nu risc! Pacat de frunze!
Intai o sa-mi cumpar o plantuta si "exersez" cu ea :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mio draga,cea mai buna metoda cu strepto(dupa umila mea parere) si poate multi nu vor fi de acord......este sa-i iei gata crescuti si cu florile aferente.
Nu pentru ca nu mi-ar place sa-i vad crescind si sa am satisfactia infloririi in urma unei ingrijiri personale si adecvate,dar sunt plante extrem de sensibile.De fapt sensibilitatea lor este numai la udare.La acest proces trebuie multa atentie.Sa stii exact cind si cum sa-i uzi.
Din cei patru prinsi de mine,2 vad ca sunt inca" in picioare".Ceilalti doi .... :( hmmmmmm....sa zic ,recuperabili.
Asa ca astept un nou transport la Romstal,Brico sau oriune vor mai aduce :rofl:
 

dorinas

Member
Se pare ca am reusit sa salvez streptocarpusul black panther. L-am scos din pamant si l-am bagat in perlit fara pamant. Avea doar o radacina mica firava, n-am crezut ca supravietuieste.Am udat-o foarte putin si acum am vazut ca-i creste o frunzulita.
 
Sus