Stropiri pomi

nely

Member
Va multumesc mult pt raspuns si indrumari :D o sa fac stropirile recomandate si inlaturarea frunzelor,poate am noroc totusi,dar nu tb sa stropesc peste fructe(piersici),nu?
La meri, au frunzele ciuruite de la omizi si se mai vad cateva pe acolo (omizi), mai stropesc cu altceva? multumesc anticipat :rose:
 

dan_6393

Member
Eu am pus intr-o sticla de 5 litri cam jumatate de sacosa de aia de urzici ( cum se vand prin piete. Ca sa-ti faci o idee, daca le bagi fara sa le presezi se umple sticla. Anul trecut am folosit doar resturile dupa ce le-a ales sotia pt mancare si a fost ok.
Se umple sticla cu apa, se inchide si se lasa 2-3 saptamani la macerat.
N-are cum sa nu mearga cu urzica uscata. Va dura mai mult macerarea dar rezultatul e acelasi.
Maceratul de urzica sau de orice altceva recomandat pt diverse afectiuni nu se face cu plante uscate ?
Solutia este gata cand zeama degaja un miros de-ti vine sa fugi, este usor vascoasa si verde- maronie deschis. Cam de culoarea apei statute.
Si pe mine ma bate gandul sa cumpar de la Plafar doua pungi de urzica- planta sa le am dupa ce termin Solutia "proaspata"
Cantitatea de urzica uscata banuiesc ca e 1/2 din cea proaspata.
 

laural

Well-Known Member
Urzica verde se dizolva/putrezeste de tot in timpul macererii? Sau se foloseste doar zeama ? Am pus si eu, acum o saptamana, tot asa intr-un pet de 5 l dar tataneasa ...
 

dan_6393

Member
Cand e gata zeama, urzica verde devine o pasta, cam ca smantana. Se strecoara.
Atentie ca daca o folositi ca si ingrasamant se amesteca 1 parte zeama de urzica- 9 parti apa . Altfel riscati sa ardeti plantele. Este la fel de acida ca si "ceaiul "de balega proaspata. Asta se prepara dizolvand 1 parte balega proaspata in 10 litri apa.
 

dan_6393

Member
nely a spus:
Va multumesc mult pt raspuns si indrumari :D o sa fac stropirile recomandate si inlaturarea frunzelor,poate am noroc totusi,dar nu tb sa stropesc peste fructe(piersici),nu?
La meri, au frunzele ciuruite de la omizi si se mai vad cateva pe acolo (omizi), mai stropesc cu altceva? multumesc anticipat :rose:
Trebuie stropit tot, inclusive fructele. Boala ataca si fructele.
In privinta omizilor, daca sunt la vedere, 1 tigara la 5 litri apa si nu mai dizolvi cu inca 5 litri.
 

dan_6393

Member
DA ! Eu chiar ieri am stropit tot- pomi, capsuni, rosii, vita de vie, trandafirii. N-au murit ! Ba, cred ca a inceput sa-si faca efectul pe niste capsuni dintr-un ghiveci- parca s-au inviorat.
Nu arunca "mocirla" care iti ramane 1 pune din nou apa peste ea- jumatate din cantitatea initial-. O vei folosi la iarna pentru plantele din casa.
 

elianna

Well-Known Member
Anul asta se pare ca stau bine. Am gasit cateva dar nesemnificativ fata de alti ani. Mi-au mancat cateva frunze si flori, mai ales la trandafiri, dar le-am observat inainte de a face pagube prea mari. Sper ca n-au apucat sa se inmulteasca.
Si am mai gasit pe o ramura de cires dar am taiat-o cu totul.
 

geodezia

Well-Known Member
eu am vazut la un mar dar e in virf rau nu am avut cum sa ma catar sa tai dar tare imi e frica de ele sa nu napadeasca or muri ca e destul de frig noaptea
 

laural

Well-Known Member
No , nu ma speriati ca eu nu am mai ajuns la gradina cu pomi de ceva timp. Acum in week end o sa merg sigur.
In perioada asta mai trebuie stopiti cu ceva ? Sau doar tratamentele de toamna ?
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Pentru omizi trebuie distruse cuiburile (taiate sau arse) si stropit cu un insecticid care nu le place ex: Karate, Calypso...
 

Nam

New Member
Am inteles ca inainte de intrarea in iarna se stropesc toti copacii din gradina cu zeama bordeleza.
Pot sa ii stropesc cu Champ sau trebuie neaparat zeama bordeleza?
Pot sa ii stropesc cu atomizorul ?
Multumesc!
 

LadyBug

Well-Known Member
Eu am bradulet de vreo 70 cm inaltime, foarte stusof, dar nu l-am stropit cu nimica, melcii mai urcau pe el vara dar nu am vazut sa-l roada.
 
Sus