substrat pentru violete

emeclau

Active Member
Un substrat potrivit pentru violete este unul format din 2/3 pamant Florimo de tip "A" ( cu PH acid) sau Florimo de tip universal in amestec cu 1/3 perlit. La acest amestec se mai poate adauga optional nisip ( pentru mentinerea umiditatii) , vermiculit ( degaja progresiv si printr-o actiune lenta si continua minerale necesare dezvoltarii plantei precum si absoarbe apa-ca si perlitul, nelasand radacinile foarte sensibile sa balteasca), muschi de padure ( retine apa).
Mai nou am gasit pe un site o afirmatie care sustinea ca substratul Compo Sana este cel mai complet si usor substrat pentru piata europeana, problema e ca se gaseste doar intr-un singur lant de supermarketuri ( nu mai retin numele ) si ca e relativ scump - parca 10 l la 18 lei
Pentru cei care au posibilitatea sa il achizitioneze, merita..e un produs foarte bun pentru violete, la fel si ingrasamantul pentru flori Compo universal ( e in flacoane de 500 ml si e produs in Germania ; compozitie 3-6-6).
Eu folosesc acest amestec pentru violetele mature su puii transplantati ..pentru frunzele puse la inmultit, precum si pentru puii proaspat despartiti de frunza mama, adaug mai mult perlit, in proportie de 50 %.
Zilele astea am tot auzit numai vorbe de bine despre banutii de turba...folositi cu mare succes la frunzele puse la prins. Mi-am luat inima in dinti si am comandat si eu ..abia astept sa ii folosesc !!!
Vreau sa incerc sa pun frunza la prins in amestec de perlit+ vermiculit , sa vad ...se prinde mai usor ? si in cat timp ies puii?
Momentan cam atat... :wink:
 

Simina

Active Member
Pamant Compo Sana si ingrasamant Compo, am vazut la Obi. Acolo sunt si banuti de turba.
Dar vermiculit n-am gasit in nici un magazin in care am fost.
 

emeclau

Active Member
Simina, stii si niste preturi la ele? :D
vermiculit , din pacate, nu am gasit nici eu pe piata romaneasca...si nu inteleg de ce :gandit:
eu am cumparat de pe ebay UK...el , in sine nu a fost asa scump,o punga de 3 litri cu 1 lira, transportul a inclinat balanta un pic -cam 8-9 lire coletaria din UK pana la noi
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eme, am luat eu Compo Sana de la Obi (e drept ca pt orhidee) dar preturile sun cam la fel la toate categoriile ...punga de 5l e in jur de 27 RON.
Vermiculit e drept ca n-am gasit nici eu pe nicaieri...
Daca vrei Compo si nu te grabesti iti cumar eu cand mai ajung pe la Obi
 

emeclau

Active Member
mersi, Gradinar, dar e foarte scump...trebuie sa gasesc ceva mai rezonabil..pana una-alta, raman la Florimo
dau pe un sac de 50 l in jur de 21 de lei( la Real) ...si iau cam 4 saci pe an ...fa un calcul...si vezi, cu cat ar trebui sa vand violetele sa pot cumpara Compo :rofl: ( sau cate )
 

Arina

Member
In primavara ,la OBI se gasea pamant Compo Sana si la saci de 50 l.Nu stiu acum care este situatia, dar pretul era mai convenabil in raport cu cantitatea.
 

emeclau

Active Member
Arina, daca mai treci pe acolo si vezi la 50 de litri , arunca un ochi la pret si anunta-ma si pe mine , te rog :D
 

ena

Member
Se gaseste si in Baumax. Dar din cate imi aduc eu aminte e scumpisor si acolo (o punguta de 5l de pamant pentru orhidee este peste 20 lei).
 

Simina

Active Member
emeclau a spus:
Simina, stii si niste preturi la ele? :D
vermiculit , din pacate, nu am gasit nici eu pe piata romaneasca...si nu inteleg de ce :gandit:
eu am cumparat de pe ebay UK...el , in sine nu a fost asa scump,o punga de 3 litri cu 1 lira, transportul a inclinat balanta un pic -cam 8-9 lire coletaria din UK pana la noi
Ingrasamant Compo mi-am luat anul trecut, la flacon de 500ml. Parca pana in 20 lei era pretul.
Acum am vazut ingrasamant Compo si la flacoane mai mici (cred ca pt orhidee) dar n-am fost atenta la pret.
Stiu ca pamantul Compo e cel mai scump, nu mai stiu exact cat era punga de 5 l.
Am intrebat pe unul din angajati de perlit si nici nu stia cum arata si la ce se foloseste. Am dat eu cateva detalii despre perlit, insa nu au asa ceva.
 

ena

Member
Florimo, ca la cate plante am, anul asta am avut nevoie de vreo 5 saci la 50l... (ultimul nu l-am terminat inca :rofl: ) Ca sa nu mai spun ca am schimbat substratul la aproape toate orhideele utilizand Compo Sana amestecat cu Agro. Aveau la un moment dat ceva mai ieftin la Baumax si chiar bun (am luat un saculet de la Dya -multumesc mult-) dar de cand au adus Compo... din ala nu am mai gasit.
 

emeclau

Active Member
de aia te intrebam, ca stiu ca ai si tu la violete, nu gluma :)
nu stiam ca colectionezi si orhidee...ce frumos!
cred ca, pana la urma, raportat la calitate/pret, momentan, pe piata romaneasca, Florimo nu are concurenta
eu una, mai caut, poate pana la urma , voi reusi sa gasesc un substrat mai bun
visul meu e sa reusesc sa aduc un container de pamant de la canadieni...mai, ca ma doare sufletul cum altii pot sa faca ceva cu adevarat bun...si aici nu se poate
pamantul asta cu care v-am innebunit eu fiti atenti ce stie sa faca
"PRO-MIX 'BX' with MycorisePRO® is a unique 'General Purpose' professional growing medium that contains a
beneficial mycorrhizal inoculum, Glomus intraradices. These microscopic fungi attach to and colonize root
systems forming a symbiosis1 with plants. Endomycorrhizal fungi benefit the host plant by increasing nutrient
absorption (especially Phosphorus, Copper and Zinc), reducing water stress and other stresses associated with
transplanting. In exchange, the plant provides soluble sugars to the fungus. This symbiotic relationship between
fungi and plant results in improved plant growth. PRO-MIX 'BX' with MycorisePRO® is suitable for most vegetable
transplants and wide variety of plant species.
COMPONENTS: Sphagnum Peat Moss (82.5% by volume) Calcitic Limestone Micronutrients
Horticultural Grade Perlite (12.5% by volume) Dolomitic Limestone Wetting Agent
Horticultural Grade Vermiculite (5% by volume) Macronutrients MycorisePRO®"
 

emeclau

Active Member
zilele trecute am primit niste frunze de violeta de la Sash ( mersi mult!) ...si..m-am gandit sa experimentez un pic :incapatanat:
am gasit in peripetiile mele de la Sapanta un fel de lut, un pamant argilos, galben,sub forma de bobite mici, foarte umed
l-am amestecat cu mult perlit si un pic de vermiculit si am pus frunza la prins in acest substrat , intr-un paharel de unica folosinta, cu pet in cap
vreau sa zic, ca din toate amestecurile inventate pe parcursul unui an, acesta imi place cel mai mult :)
retine bine umezeala , dar fara sa balteasca...deci frunza nu putrezeste! :dans: :dans:
 

marean

Active Member
Mult succes , sa fie cu noroc !!!!
Eu am avut rezultate foarte bune cu cocopeatul si la frunzele de violeta .
Din cea pusa la inradacinat acum ceva timp am deja vreo 4-5 pui care se dezvolta foarte bine , iar recent am pus alte frunze , unele deja cu radacina de Buffalo Hunt si alte 2 fara strop de radacina . Cand am verificat aseara una din cele fara radacina am descoperit ca deja avea radacinute , asa ca se pare ca merge treaba ;-) .Ramane sa vad cum vor suporta tranplantarea in pamant :wink: .
 

emeclau

Active Member
sa fie, Marean :)
de asta mi-e si mie groaza ..cele mai multe pierderi le inregistrez cand despart puii si ii transplantez..de acum inainte, voi incerca cu banutii de turba, sa vedem ...sunt chiar asa grozavi cum se aude? :rofl:
eu mi-am pus chimera Myrthe numai in cocopeat , cand am transpantat-o si deocamdata e bine ..e ok si cocopeatul
multa bafta la inmultit violetele si ...la transplantat! :wink:
 

marean

Active Member
Multam fain,la fel si tie !!!
Si eu vreau sa als cativa pui in cocos,am impresia ca le va merge bine acolo :wink: .
Oricum , sunt super happy pt ca Buffalo Hunt primit in primavara de la Ana, are vreo 4 tije cu floricele,zilnic ma uit la ele daca mai au crescut,de abia astept sa ii vad floriciunile ! :wink:
 

miha

Member
dana1705 a spus:
Vreau sa schimb pamantul violetelor si am cumparat Florimo universal. Este bun?
Dana...si eu folosesc tot Florimo universal... in amestec cu perlit , cam 70 % pamant, 30 % perlit...
Vad ca ale mele se simt bine in substratul asta...
 
Sus