substrat pentru violete

danya

Active Member
Citeam pe undeva ca retine apa. Asta nu ma avantajeaza, tinand cont ca imi mai putrezesc uneori...
 

miha

Member
dana1705 a spus:
Citeam pe undeva ca retine apa. Asta nu ma avantajeaza, tinand cont ca imi mai putrezesc uneori...
Eu prefer sa le ud mai rar...dar totodata perlitul mentine solul mai rarefiat... au loc radacinile sa se dezvolte frumos, umplu tot ghiveciul fara sa fie inghesuite sau sa se taseze...
Nici eu n-am avut perlit la inceputuri... dar acum nu mai fac substratul fara el... se cunoaste ca le ajuta in dezvoltare...dar ti-am zis...eu prefer sa le ud mai rar...
Cu siguranta se adapteaza ele si fara perlit... :wink:
 

danya

Active Member
Am schimbat pamantul la violete, am pus Florimo si nu mi place deloc, am pierdut cateva deja :cry: :cry: :cry:
 

Simina

Active Member
Cand n-aveam perlit foloseam doar Florimo, simplu, dar n-am avut probleme cu acest substrat, sigur nu alta e cauza?
 

ena

Member
Sunt de acord cu Simina. Si eu tot Florimo tip A folosesc, cu sau fara perlit, si nu am avut probleme...
 

danya

Active Member
Nu e tip A, e universal. Alta cauza nu stiu ce ar putea fi... Sa fi udat mult? Au fost cam pleostite dupa transplantare si le-am udat sperand sa si revina. Dar nu am pus apa multa zic eu.
 

Fleur

Active Member
Si eu pierd unele la transplantare. Eu cred ca unele sunt mai sensibile :) fiindca nu se explica de ce numai 1-2 se duc din 10-15 transplantate in aceleasi conditii.
 

ena

Member
Dana, daca substratul era umed si le-ai si udat dupa, eu cred ca de la asta este. Am patit si eu. Daca sunt pleostite, pune-le intr-o punga, pe care care o desfaci din cand in cand pentru aerisire sau intr-un propagator, dar atentie la temperatura prea mare...
 

Nicolle

Member
Eu am schimbat pamantul la inceputul lunii noiembrie la toate violetele.Am folosit Florimo de tip A in amestec cu Sphagnum moss si perlit.Sunt foarte multumita de rezultate si asa voi folosi mereu.Aveam varietati care stagnau de luni buni si acum am niste frumuseti in numai 2 luni.
 

danya

Active Member
O sa-l schimb si eu la primavara.... apropo... in ce luna ar fi ok de schimbat?
Eu acum am la violete Florimo tip A cu perlit si nisip, dar nu imi place, mi -au murit multe... :(

Ce e Sphagnum moss si la ce ajuta? Unde se gaseste?
 

Nicolle

Member
Sphagnum moss este muschi,aseamanator cu cel din padure.Se foloseste in amestec cu pamant in proportii diferite pentru aerare.Se marunteste si se uda.Se mai foloseste pentru inradacinarea suckerilor, frunzelor, puilor.Infigeti frunza si udati muschiul apoi pet in cap.Eu am cumparat de la greenfingers.Vezi topicul cu ofertele membrilor.
 

ena

Member
Bravo harnicutilor! Cat de des trebuie sa uzi violetele care au in compozitia substratului si muschi? Ce temperatura este in incaperea unde sunt ele?
 
Sus