Summer Song (David Austin)

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu de obicei mai raresc tufele ,tai prima data lastarii mici ,subtiri care nu se sustin ,dupa care tai lastari care se intersecteaza ( nu stiu daca ma exprim bine :blush:,adica lastarii care se freaca intre ei :D,deci daca sunt doua lastari din astea ,tai lasarul ala care e mai batran )iar din inaltime ii tai cam la jumatate( dar de obicei sunt taiati sa fie sub 1 m ) pt ca sunt foarte inghesuiti ,si efectiv nu am loc ,si pe la mijlocul verii se fac monstrii :nu stiu:
-altfel la englezesti se recomanda taierea a 1/3 parte din inaltime ,dar eu nu pot sa aplic pt ca ajung cu ei ,de nu mai pot intra cu masina in curte :tavalit: asa ca raresc ,tund cum vad eu ca ar da bine :wasntme:


mai asteapta pareri de la fete ( baieti),ca na eu asa fac ,dar nu-i sigur ca e bine .
 

gabrielais

Active Member
Multumesc, Anna. Cam asa procedez si eu....se pare ca ceva nu le place deoarece nici nu cresc atat de tare, insa nu asta ma deranjeza, ci numarul de flori mi se pare mic in comparatie cu ce vad pe la voi...stiu ca sunt multe de luat in calcul, dar....mereu cautam sa facem ce e mai bine pt plantele din gradina noastra...
 

Amiko

New Member
Bine v-am gasit.Am plantat SS in toamna 2016 dupa un par pe care apoi l-am taiat.Acum ma tot gandesc ce sa plantez in fata lui ca sa aiba si umbra.Are soare cam de la ora 10:00 la 17:00.Ceva frumos cum ar fi o salcie japoneza cred ca e prea mica si imi vin crengile in cap ca se circula pe acolo.Un liliac sau poate primesc un sfat bun de la dumneavoastra.Multumesc.
 
Sus