Syringa vulgaris - Liliac

kerkyra

Well-Known Member
Cum am spus, eu nu tin neaparat sa mut, ca am destule tufe mari, dar mi-e mila sa arunc puii de pe langa ei, sunt multi si frumusei, si poate vrea cineva, dar ma gandeam care sunt sansele sa se prinda acum :D
 

geodezia

Well-Known Member
na eu cind am sutit de la intreprindere era primavara dar nu aveau frunzulite
si apoi m-am tinut de ei cu udatul toata vara
au si o culoare deosebita un indigo spre mov si mai si miroase demential
de-abia ii asptept peste 2-3 ani sa infloreasca
floarea e simpla dar culoarea e belea
tot atunci am mai luat si alb batut vreo 3 buc din car eunu mai mare si 2 mici mici ca mi-a fost frica de al mare ca nu se prinde
ala mai batrin a facut floare anu asta ..
e alb batut batut atit m-a bucurat floricica lui
http://geodezia.sunphoto.ro/martie_apri ... 4/96667025
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
kerkyra a spus:
Cum am spus, eu nu tin neaparat sa mut, ca am destule tufe mari, dar mi-e mila sa arunc puii de pe langa ei, sunt multi si frumusei, si poate vrea cineva, dar ma gandeam care sunt sansele sa se prinda acum :D
Corina, n-au nicio sansa sa se mai prinda acum, e prea tarziu. Daca-i scoti la toamna, dupa ce ies din vegetatie, pune-ma si pe mine pe lista, te rog, ca nu mai am deloc liliac in curte si e musai sa-mi pun :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Mada, te notez, dar sa ma mai tragi de maneca. Pe 6 sept trebuie sa fiu la Ploiesti, asa ca ti-l aduc personal :D O sa las puiuti sa creasca, sper doar sa nu intre astia de la spatii verzi sa-i taie, am mai patit-o, ani de zile nu i-am vazut si acum vin si isi fac de lucru des, ma dispera :cry:
 

kerkyra

Well-Known Member
Nu chiar pe 6, ca am chef la liceu atunci, apoi seara la Central. Dar zilele acelea, poate vineri seara, sa vad cand vin. Oricum, va anunt ca mi-e dor de voi :D
Mada, lastarul de la tine are radacinute :hug:
Si ca sa nu fiu chiar pe langa subiect, credeti ca ar merge sa scot acum niste lastarei de liliac si sa-i pun intr-un pet mare, sa-i tin asa pana in toamna? Cred ca am sa experimentez, am de unde.
 

kerkyra

Well-Known Member
Am scos cativa pui si i-am pus in doua peturi mai maricele. Sunt si pui mai marisori, si mai micuti. Sa inteleg ca ar fi bine sa-i tund putin?
 

kerkyra

Well-Known Member
M-am uitat la puii pusi in pet, sunt batosi, arata tare bine. Cred ca i-a ajutat ca i-am udat bine, apoi a si plouat. Ar fi excelent sa stea asa bine acolo si peste vara, ai tai sunt, Mada :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
kerkyra a spus:
M-am uitat la puii pusi in pet, sunt batosi, arata tare bine. Cred ca i-a ajutat ca i-am udat bine, apoi a si plouat. Ar fi excelent sa stea asa bine acolo si peste vara, ai tai sunt, Mada :D
Unul mi-e de ajuns, mersi :hug: :indragostit:
 

adrianam

Well-Known Member
Corina, pune-ma si pe mine pe lista cu alb batut-vre-o 3 daca ai de unde si mov intens! :rugaciune:
 
Sus