Teposi infloriti

Sunt doar două plante, un cactus columnar altoit cu o crăciuniță. În timp crăciunița a înflorit. Nu știu la care cactus grena vă referiți.
Scuzele mele, Florin, abia acum am vazut ca este o crasula si ca este postata de altcineva. Am crezut ca este tot un cactus (chiar nu mai vazusem asa ceva...).
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
frumos.. intrebarea e daca creste si pe inaltime..... de cite ori ti-a inflorit partea de "craciunita" pina acum ?
 
Ultima editare:

florin srcl

Active Member
De cind il ai si de cite ori a inflorit craciunita ?
În mai face trei ani și a înflorit doar odată anul trecut. A durat mult să se acomodeze altoiul cu portaltoiul, pentru că de fapt eu am pus doar o frunză de crăciuniță în vârful cactusului și până s-a prins, până a făcut toate rămurelele din poză a durat ceva timp. De acum sper să înceapă înfloririle adevărate pe fiecare ramură deoarece și-a dat drumul la creștere.
 

crysty

Active Member
Si am si eu o intrebare pe langa cea a lui Geo @popgeo , si anume daca se lemnifica la baza, altoiul . Stiu ca craciunita/schlumbergera se lemnifica la baza solului cand mai creste singura in ghiveci si astfel poate sustine crengile, dar ma tem ca in cazul de fata sa nu se rupa crengile, de greutate, chiar de la altoire cand mai cresc. Nu cobesc , sa speram ca nu se intampla asta dar cred ca ar trebui sa iei in considerare @florin srcl faptul ca i-ar trebui un bat de sustinere si craciunita sa fie infasurata cu un rand de ata de jur-imprejur si legata ata de bat. Nu stiu ce alte metode ar fi de intarire a altoirii poate vopsita cu mastic de ala verde care se dau si pe butasii de trandafiri dar e scump masticul. Era o reteta pe undeva cum se face mastic de casa dar am pierdut linkul.
 
Ultima editare:

florin srcl

Active Member
Si am si eu o intrebare pe langa cea a lui Geo @popgeo , si anume daca se lemnifica la baza, altoiul . Stiu ca craciunita/schlumbergera se lemnifica la baza solului cand mai creste singura in ghiveci si astfel poate sustine crengile, dar ma tem ca in cazul de fata sa nu se rupa crengile, de greutate, chiar de la altoire cand mai cresc. Nu cobesc , sa speram ca nu se intampla asta dar cred ca ar trebui sa iei in considerare @florin srcl faptul ca i-ar trebui un bat de sustinere si craciunita sa fie infasurata cu un rand de ata de jur-imprejur si legata ata de bat. Nu stiu ce alte metode ar fi de intarire a altoirii poate vopsita cu mastic de ala verde care se dau si pe butasii de trandafiri dar e scump masticul. Era o reteta pe undeva cum se face mastic de casa dar am pierdut linkul.
Probabil că nu se vede bine din ultima poză dar toate rămurelele crăciuniței sunt susținute de un suport băgat în ghiveci cu niște sârmuluițe. Nu vreau să fac apologia acestei plante mixte,e doar un experiment să arăt că se poate și că arată interesant. Dacă o fi să se rupă altoiul vreodată sau dacă mărinduse va secătui cactusul și acesta se va usca sau cine știe ce se mai poate întâmpla,nu-mi pasă, a fost o joacă... Probabil că dacă ar fi fost normală o asemenea ,,plantă,, ar fi creato natura. Eu nu mă joc de-a DUMNEZEU, mă recreez pur și simplu în balconul meu de 3metri pătrați dintr-un bloc construit după normele comuniste. Așa îmi încarc eu bateriile, putând începe mâine o nouă zi de muncă
 

florin srcl

Active Member
Si am si eu o intrebare pe langa cea a lui Geo @popgeo , si anume daca se lemnifica la baza, altoiul . Stiu ca craciunita/schlumbergera se lemnifica la baza solului cand mai creste singura in ghiveci si astfel poate sustine crengile, dar ma tem ca in cazul de fata sa nu se rupa crengile, de greutate, chiar de la altoire cand mai cresc. Nu cobesc , sa speram ca nu se intampla asta dar cred ca ar trebui sa iei in considerare @florin srcl faptul ca i-ar trebui un bat de sustinere si craciunita sa fie infasurata cu un rand de ata de jur-imprejur si legata ata de bat. Nu stiu ce alte metode ar fi de intarire a altoirii poate vopsita cu mastic de ala verde care se dau si pe butasii de trandafiri dar e scump masticul. Era o reteta pe undeva cum se face mastic de casa dar am pierdut linkul.
Dacă vă uitați în poza în care crăciunița e înflorită,ve-ți vedea că la început am avut doi cactuși pe care i-am altoit. Am pus poza pe SUNPHOTO și cineva ma rugat în repetate rînduri să-i dau unul chiar și cu bani. La început l-am refuzat dar în cele din urmă ma convins și i l-am donat pur și simplu. De asta în ultima poză e doar unul dar după cum puteți vedea are o grămadă de pui pe tulpină. O să plantez puii separat și când vor crește îi voi altoi și pe ei. Voi mai încerca și alte variante. Am cîteva idei.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cred ca ideea cu altoirea in forma asta pe cactus e de fapt viabila..... nu stiu insa ce se intimpla dupa mai multi ani... dar cred ca va merge. Eu spun ca or fi si alti doritori pt asemenea combinatii.....;-) Mai ales daca infloreste si craciunita in mai multe culori...;-)
 

florin srcl

Active Member
Cred ca ideea cu altoirea in forma asta pe cactus e de fapt viabila..... nu stiu insa ce se intimpla dupa mai multi ani... dar cred ca va merge. Eu spun ca or fi si alti doritori pt asemenea combinatii.....;-) Mai ales daca infloreste si craciunita in mai multe culori...;-)
Ca să înflorească să zicem în două culori , atunci altoiești două frunzulițe de crăciunică de culori diferite,față în față, în vârful cactusului dar nu știu cum se vor comporta când vor crește mai mari și vor face multe rămurele. Mă gândesc că și așa cum am pus eu, cu timpul ,când crăciunița va tot crește( pentru că oricum are un ritm mult mai accelerat decât al cactusului) îl va secătui de vlagă pe portaltoi și acesta inevitabil se va usca. În timp voi vedea ce se va întâmpla, până atunci însă mă bucur de el privindul.
 

crysty

Active Member
Ca să înflorească să zicem în două culori , atunci altoiești două frunzulițe de crăciunică de culori diferite,față în față, în vârful cactusului dar nu știu cum se vor comporta când vor crește mai mari și vor face multe rămurele. Mă gândesc că și așa cum am pus eu, cu timpul ,când crăciunița va tot crește( pentru că oricum are un ritm mult mai accelerat decât al cactusului) îl va secătui de vlagă pe portaltoi și acesta inevitabil se va usca. În timp voi vedea ce se va întâmpla, până atunci însă mă bucur de el privindul.
Fiecare vede lucrurile din alt unghi adica parerile sunt impartite/diferite. Parerea mea este ca nu va secatui si usca portaltoiul ci dimpotriva, altoiul il va mentine mai activ si mai sanatos avand in vedere ca,,, cactusii cu "corpul" voluminos/gros sunt predispusi la putrezire daca este surplus de apa si singura problema din aceasta "combinatie" sa fie sustinerea crengilor de schlumbergera sau ruperea lor din greseala cu usurinta.:-)
Am luat cu vreo 10 zile in urma 3 schlumbergere la reducere la dedeman, ce, numai voi sa aveti ? :D

Au avut mai multi boboci de flori dar au mai cazut majoritatea ca ba le-am scapat uscat pamantul, ba am mai deschis geamul sa aerisesc , cand da caldura o sa le mut in vas , eu de regula nu mut imediat o planta cumparata ci o las sa se adapteze nu ii mai fac si stres de transplantare :-D
Am vazut online seminte de cactusi la https://www.emag.ro/search/bulbi-seminte-rasaduri/seminte+cactus/c?ref=autosuggest sau de suculente pe https://shipgratis.ro/300-de-semin-e-de-diferite-tipuri-de-plante-suculente dar nu am incredere sa cumpar seminte online ca stiu ce am patit si cu semintele din magazin, multe expirate chiar daca au termen de garantie scris pe plic in regula.
 
Ultima editare:

florin srcl

Active Member
Fiecare vede lucrurile din alt unghi adica parerile sunt impartite/diferite. Parerea mea este ca nu va secatui si usca portaltoiul ci dimpotriva, altoiul il va mentine mai activ si mai sanatos avand in vedere ca,,, cactusii cu "corpul" voluminos/gros sunt predispusi la putrezire daca este surplus de apa si singura problema din aceasta "combinatie" sa fie sustinerea crengilor de schlumbergera sau ruperea lor din greseala cu usurinta.:-)
Am luat cu vreo 10 zile in urma 3 schlumbergere la reducere la dedeman, ce, numai voi sa aveti ? :D

Au avut mai multi boboci de flori dar au mai cazut majoritatea ca ba le-am scapat uscat pamantul, ba am mai deschis geamul sa aerisesc , cand da caldura o sa le mut in vas , eu de regula nu mut imediat o planta cumparata ci o las sa se adapteze nu ii mai fac si stres de transplantare :-D
Am vazut online seminte de cactusi la https://www.emag.ro/search/bulbi-seminte-rasaduri/seminte+cactus/c?ref=autosuggest sau de suculente pe https://shipgratis.ro/300-de-semin-e-de-diferite-tipuri-de-plante-suculente dar nu am incredere sa cumpar seminte online ca stiu ce am patit si cu semintele din magazin, multe expirate chiar daca au termen de garantie sris pe plic in regula.
Nu te contrazic cu nimic, mai ales că mi-ai dovedit că nu ești un ageamiu în creșterea florilor ci dimpotrivă, un profesionist și o adevărată enciclopedie. Eu doar mi-am dat cu presupusul și mă rog să nu am dreptate. Să-ți trăiască floricelele și să le pozezi mereu înflorite. Eu unul nu aș crește cactuși din semințe, sunt recunoscut cu o răbdare de fier și foarte migălos și calm, dar nici chiar așa. Dacă vrei îți dau un pui de pe tulpina ,,palmierului,, meu,se poate vedea în poză că sunt destui.
 

crysty

Active Member
multumesc @florin srcl pentru apreciere si urare . In ce priveste semintele de cactusi si suculente nu intentionez chiar asa de tare sa seman a fost doar trezirea un pic a unei pofte mai vechi :-D dar o sa imi treaca pentru ca se apropie semanatul pentru rasaduri de flori de gradina, o sa am de facut vreo 100 de pui de muscate plus alte cateva zeci pentru alte flori si alte cateva sute pentru busuioc si nu am spatiu destul asa ca numai semanat de cactusi nu imi trebuie acum. Cat despre un puiut de cactus e posibil sa discutam si sa vreau dar de vrut probabil prin luna Mai, cand o sa ma mai eliberez cu rasadurile de flori ca si spatiu disponibil dar si ca timp asta daca nu se da intretimp si chiar daca se dau nu e tragedie ca o sa am de lucru destul cu aromatice toata vara ca o sa mai am ocazii sa mai vand cate un ghiveci pe ici pe colo ba cu menta ba cu busuioc ba cu salvie ba cu ardei iuti.
 

florin srcl

Active Member
multumesc @florin srcl pentru apreciere si urare . In ce priveste semintele de cactusi si suculente nu intentionez chiar asa de tare sa seman a fost doar trezirea un pic a unei pofte mai vechi :-D dar o sa imi treaca pentru ca se apropie semanatul pentru rasaduri de flori de gradina, o sa am de facut vreo 100 de pui de muscate plus alte cateva zeci pentru alte flori si alte cateva sute pentru busuioc si nu am spatiu destul asa ca numai semanat de cactusi nu imi trebuie acum. Cat despre un puiut de cactus e posibil sa discutam si sa vreau dar de vrut probabil prin luna Mai, cand o sa ma mai eliberez cu rasadurile de flori ca si spatiu disponibil dar si ca timp asta daca nu se da intretimp si chiar daca se dau nu e tragedie ca o sa am de lucru destul cu aromatice toata vara ca o sa mai am ocazii sa mai vand cate un ghiveci pe ici pe colo ba cu menta ba cu busuioc ba cu salvie ba cu ardei iuti.
Ok! Oricând cu plăcere!
 
Sus