Thunbergia

Luciana35

Member
Am cumparat un pliculet de seminte de suzana cu ochi negri si rog pe cei care au mai semanat sa-mi spuna cat dureaza pana incoltesc...nu stiu daca sa le seman acum in casa sau sa le las pe la primavara sa le pun direct in pamant afara.
 

Floria

Active Member
Luciana35,
De experiment poti incerca cu cateva seminte in ghiveci dar cel mai bine este sa le semeni afara in aprilie. Cresc foarte repede.
 

Eu

Member
eu am pus anul trecut pe langa un gard si mi-aduc aminte ca nu au iesit foarte repede ,la un moment dat chiar am crezut ca nu vor iesi dar au fost super! :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca ai avut in gradina,Eu spune-mi te rog:ai avut probleme cu niscaiva daunatori?Musculite,paianjeni,etc....????Stiu ca atrag daunatorii ca mierea ursul :rofl:
 

ghia_don

Active Member
Cele plantate in gradina au facut un fel de fainare, nu stiu de ce ,doar vara trecuta a fost tare uscata..
 

Luciana35

Member
Eu, spune-mi , te rog cat le-a trebuit semintelor de thumbergia ca sa incolteasca? (am semant si eu cateva si sunt curioasa cat trebuie sa astept)
 

lili

Member
Experienta pe care eu am avut-o cu aceasta planta , a fost pe parcursul a 5-6 ani. In primi ani eu am semanat-o direct afara , incepand cu luna mai... si a rasarit fara probleme, a crescut repede si a mai avut si timpul necesar sa se autoinsamanteze. De cand am incercat sa o seman timpuriu si in casa a fost esec :?: . Plantele care au rasarit au clacat in momentul cand le-am transplantat. Asadar eu raman pe varianta tarziu si afara. Imi amintesc cu mare placere cand aceste plantute simpatice si vesele erau agate peste tot in balcon :D
 

adrianam

Well-Known Member
Ce bine ca ne incurajezi, Lili! :D
Imi place si mie foarte mult planta, dar pana acum nu am avut parte de ea.
In primavara asta insa o voi insamanta in ghiveciul de pe balcon!
Are nevoie de ghiveci mare?
 

lili

Member
adrianam a spus:
Ce bine ca ne incurajezi, Lili! :D
Imi place si mie foarte mult planta, dar pana acum nu am avut parte de ea.
In primavara asta insa o voi insamanta in ghiveciul de pe balcon!
Are nevoie de ghiveci mare?
In privinta spatiului nu are nici un fel de pretentii. Intr-un ghiveci suspendat eu obisnuiesc sa pun 3 plante. Se descurca si companion pentru alte plante...asadar nimic deosebit :D

Gabiuta!!!

Eu am avut seminte de Thunbergia grandiflora alba....esec total (si cat mi-o doresc :aoleu: ) :( . In schimb cu cea albastra m-am descurcat bine. Oricum perseverez :rofl:
 

Eu

Member
cam doua saptamani Luciana ,dar cred ca Lili are dreptate ... :) eu anul trecut le-am pus direct in gradina si nu am avut probleme ,probabil Thunbergia nu suporta transplantarea . acum din cate seminte am pus ,nu a germinat decat una :D deocamdata
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da,nu-i place transplantarea.Asta e sigur.plus ca este destul de fitzoasa pina se hotaraste sa rasara.
Dar "Grandiflora" albastra este de vis.O sa uitati cu siguranta de ochii lui Suzana :rofl:
 
Sus