Thunbergia

miki70

Active Member
Acum 3 ani mi-au iesit direct in gradina, acum 2 ani nu, anul trecut da, anul asta nu :) Deci e din 2 in 2 :) Anul acesta le-am pus direct afara pe langa gardul viu si cred ca mi le-au papat melcii :(
 

miki70

Active Member
Am dat si eu cu optimol dar cred ca nu a facut fata, la mine sunt multi iar langa gardul verde sunt si mai multi.
 

kerkyra

Well-Known Member
mikishor a spus:
Nici la mine nu au iesit :( Corina dc gasesti de la Starsem sa-mi iei si mie 1 plic.

Rezolvat Mikishor :D
Semintele trebuiesc tinute in apa inainte de a fi puse in pamant? Voi incerca de data aceasta sa le pun in poturi de ziar, apoi sa le mut afara.
 

miki70

Active Member
kerkyra a spus:
mikishor a spus:
Nici la mine nu au iesit :( Corina dc gasesti de la Starsem sa-mi iei si mie 1 plic.

Rezolvat Mikishor :D
Semintele trebuiesc tinute in apa inainte de a fi puse in pamant? Voi incerca de data aceasta sa le pun in poturi de ziar, apoi sa le mut afara.
:hug: Multumesc :rose: , Starsem?
Eu asa am citit ca se tin in apa calduta inainte de a le pune in pamant. Anul trecut asa am procedat si au iesit f multe. Nu mai stiu nr de ore , poate anul ac le-am tinut prea mult in apa :nu-mi_place:
 

kerkyra

Well-Known Member
Acum ca stim de unde sa luam seminte, sa experimentam cu inmuiatul :rofl:
Nu mai are nimeni nici o sugestie, din proprie experienta?
 

kerkyra

Well-Known Member
Am pus aseara in poturi de ziar cateva seminte fara a le inmuia inainte, cu o folie pentru a pastra umezeala. Daca vad ca nu germineaza, o sa pun altele, inmuiate.
 

carmenushka

Active Member
Mie mi-au rasarit toate semintele de thumbergia, deja le-am csos la aer ca au liuat-o razna. Dar nu s-au suparat, tot drepte si lungi sunt. Nu stiu insa cand e cel mai bun momente pentru transplantare intr-un ghiveci mai mare cu suport de catarare :?
 

carmenushka

Active Member
Da, le-am pus in apa fiebinte de seara, si le-am plantat in cocopeat a doua zi, intr-un pahar de plastic mai maricel. Au germinat foarte repede, in 10-15 zile au rasarit toate. Semintele le-am luat de la supermarket nu mai stiu exact ce producator, dar sunt romanesti
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Thunbergia mea portocalie,a fost semanata in decembrie,dintr-un accident,s-a udat plicul si mi-a fost teama ca putrezesc semintele.Acum incep sa se deschida florile.Joi merg sa o aduc de la iernat.
 

carmenushka

Active Member
Daca nici asa nu ai rezultate insemana ca sunt semintele proaste. Dar lasa ca-ti trimit eu plantute direct cand s-or mai inzdraveni ca altfel fac padure de liane pe balcon :)
 

kerkyra

Well-Known Member
De-abia am luat semintele ieri, asa ca nu stiu daca sunt ele de vina. Dar daca nu ies, tin minte oferta ta de nerefuzat :hug:
 
Sus