Tipuri de substrat

cornelia

Fondator
Membru staff
vali Trimis: Dum Iul 24, 2005 3:14 pm Titlul subiectului: Tipuri de substrat

--------------------------------------------------------------------------------
Marius, acest subiect este ca o continuare a discuţiei despre tuful vulcanic şi argila arsă. Dat fiind faptul că am început discuţia într-o secţiune a forumului şi am continuat-o în alta, am hotărât să creez un subiect nou, pentru a da posibilitatea şi altora, care nu cotrobăie în tot forumul, să participe la discuţie. Tuful vulcanic cred că este identic cu cel găsit de tine; lutul ars este din producţia proprie, în sensul că este adunat şi prelucrat (mecanic şi termic) de mine; argila arsă este cea despre care vorbeam în secţiunea "Mica publicitate", aşa cum arată după ce a fost sfărâmată. E-adevărat că m-am cam grăbit cu fotografiatul şi nu am cernut-o înainte. Totuşi, îţi garantez că şi consistenţa şi culoarea o fac aptă pentru a fi folosită ca substrat bonsai.
Ar fi interesant de cunoscut şi ideile altora, cu privire la acest subiect, având în vedere că va trece încă multă vreme până vom găsi akadama în magazinele de specialitate (care încă nu există).


Shohin Trimis: Lun Iul 25, 2005 11:45 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Intr-adevar, tuful vulcanic seamana in linii mari cu cel pe care l-am vazut la Romstal. Sunt curios de unde il ai. Ma surprinde in mod placut argila prelucrata de tine, chiar am vrut sa te intreb ce este cu ea, pentru ca nu mai vazusem asa ceva pe nicaieri si mi s-a parut cu totul inedita.
Cum nu am apucat sa vad akadama, nu stiu ce proprietati poate avea, dar nu cred ca este indispensabila. In opinia mea, tuful vulcanic si spartura de granule in combinatie cu turba, coaja de pin etc. pot face fata cu brio acestei sarcini.


vali Trimis: Lun Iul 25, 2005 3:00 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
1. Cam o mână din acel tuf vulcanic pe care l-ai văzut în imagine, este tot ce a mai rămas dintr-o pungă de vreo 10-12 L pe care am obţinut-o cu mulţi ani în urmă de la o florărie din Craiova. Prin intermediul unui prieten a cărui prietenă lucra la acea florărie... deci, e o întreagă poveste. Şi sincer să fiu, a fost singura dată când l-am văzut ambalat şi pus în vânzare.
2. Lutul ars este cel prelucrat de mine, căci în cazul argilei arse nu am făcut altceva decât să sparg granulele. Materialul de bază este lutul obişnuit, acel pământ untos, ca să zic aşa. În prealabil este colectat şi curăţat de impurităţi. Cum? Simplu! Se pune într-o găleată şi se adaugă apă, într-un volum aprox. egal cu cel al lutului; se frământă bine până se omogenizează (atât mâinile cât şi lutul ) şi rezultă o "maioneză" care strecurată printr-o sită fină, va scăpa de toate corpurile străine. Se lasă la decantat câteva zile, după care se scurge apa. Lutul rămas, de consistenţa unei paste (sau chit, dacă vreţi), se încarcă într-un tub de genul celor cu silicon şi cu ajutorul pistolului se întinde (cum ai scoate pasta de dinţi dintr-un tub) pe un suport, undeva la aer pentru a se usca. După ce s-a uscat, se fragmentează în mici granule şi apoi intervine "minunea": acestea se ard. Dar nu în cuptor de ars vase, ci cu o flacără deschisă. Aici e tot dichisul. Arse în cuptor de vase, granulele ar deveni mici cioburi de lut (astea le-ai putea obţine mai uşor spărgând un vas de la bunica, fără să mai munceşti atât). Arse cu flacără deschisă, granulele se durifică numai la suprafaţă, în profunzime lutul păstrând din proprietăţile sale. Marele avantaj îl constituie faptul că poate fi folosit simplu, fără a mai fi amestecat cu turbă sau alte minuni (la fel ca lutul Akadama) şi poate asigura necesarul de nutrienţi plantei, fără o fertilizare mai intensă; drenajul este excelent. Cu acest substrat nu poţi să uzi excesiv un bonsai. Dezavantaje? Nu e recomandat acidofilelor, iar după aprox. 2 ani trebuie schimbat pentru că se fărâmiţează.
3. Lutul Akadama, sau lutul roşu japonez, este considerat cel mai bun substrat pentru bonsai (nu de mine, ci de către profesionişti). Este un lut creat în urma activităţii vulcanice, se găseşte numai în Japonia (dacă nu mă înşel Akadama este chiar numele provinciei unde se obţine), se exploatează la suprafaţă, în sensul că este colectat, fărâmiţat, selectat pe dimensiuni ale granulei, ambalat şi exportat în toată lumea. Are calitatea de a fi total inert şi anorganic. Are o mare capacitate de absorbţie a apei şi asigură rădăcinilor un climat foarte "pământesc" . Dezavantajul este că, în timp, granulele se fărâmiţează şi acesta trebuie înlocuit. Într-adevăr nu este indispensabil, dar toţi marii artişti îl folosesc şi îl recomandă ca substrat bonsai nr. 1 în lume.


D3rutat Trimis: Lun Iul 25, 2005 5:17 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
eu am un sac de akadama, si vreau sa spun ca este foarte bun.dimensiunile granulelor sunt cam de 3-5mm, au o duritate medie, isi schimba culoarea cand sunt udate(Facilitand astfel udatul).Eu am folosit un amestec de 3/4 turba+tuf vulcanic (l-am cumparat d la romstal garden 25lei grei,e al naibii de greu sacul si va ajunge o viata intreaga) si 1/4 akadama.pt ca eu am un mediu cald si se usuca repede, deci le trebuie kt mai multa materie organica sa retina apa.

Am mai vazut si granule ceramice, am cumparat insa mi s-au parut prea mari si cu o forma prea regulata,asa k am sarit pe sac sa le pisez

Daca aveti la dispozitie caramida si un ciocan puteti realiza si dvs un "tuf vulcanic" de calitate satisfacatoare


vali Trimis: Lun Iul 25, 2005 6:16 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Dacă întreb de unde ai sacul ăla de Akadama şi-mi spui că din altă ţară decât România, arunc monitorul pe fereastră.


sasha Trimis: Lun Iul 25, 2005 7:59 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
hai te rog spune-i ca il ai din alta tara


D3rutat Trimis: Lun Iul 25, 2005 8:02 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
sasha>> d c esti rea?

Vali:in cazul asta nu-ti spun d unde il am uite cum facem, NU PROMIT NIMIC, eu in cateva sapt plec in italia si o sa ma duc si pe la sere, asadar, daca gasesc akadama va cumpar si voua cate un sac repet, NU PROMIT NIMIC, asa ca nu va faceti mari sperante....

vali Trimis: Mar Iul 26, 2005 9:07 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Lăsând gluma la o parte, Akadama este substratul ideal pentru bonsai.
La un moment dat, sunt sigur că cei ce postează în această secţiune vor fi de acord cu mine, indiferent dacă voi mai fi aici sau nu.
Nu pentru că aşa vreau eu, ci pentru că acest substrat a fost, este şi va fi cel mai indicat pentru bonsai, indiferent câte forumuri vor mai exista şi cine va mai posta pe ele...


Shohin Trimis: Mar Iul 26, 2005 11:07 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Mai ramane sa compui o oda in metru antic avand ca subiect akadama, sau, mai in tema, un haiku. Eu cred ca akadama, probabail un excelent substrat de altfel, este solutia lor. Dar, fiecare trebuie sa isi gseasca singur Calea (Tao, do) in materie de substrat. By the way, am auzit ca o punga de argila de calitate poate costa si 60 de parai! (Du sublime au ridicule il n'y a qu'un seul pas.)
Fara sa vreau sa iti schimb in vreun fel opinia>
http://www.shohin-europe.com/articles-s ... tting.html
PS. sunt sigur ca ai citit articolul.


D3rutat Trimis: Mie Iul 27, 2005 12:12 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
hihihi.60$ ??? cam mult.eu am cump un sac de 10L cu 15$


Anonymous Trimis: Mie Iul 27, 2005 2:21 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
cer amendarea userului D3rutat pt obstructionarea justitiei...asta..aa..limbaj indecent. cum 15 $ ? il iei ilegal ?
pana la urma este bun akadama pt un copacel crescut in Romania cu multa dragoste si afectiune ? intreb pt ca am mai vazut pareri asemanatoare chiar pe acest forum.

vali Trimis: Mie Iul 27, 2005 8:29 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Marius, mă bucur că mi-ai sesizat tremurul din glas şi lacrima din colţul ochiului pe când vorbeam de akadama.
Voi scrie o odă, în metru de tâmplărie, nu antic.
O voi intitula "De voi muri, să mă-ngropaţi în Akadama"


Shohin Trimis: Mie Iul 27, 2005 8:57 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Sasha: aceeasi opinie, acelasi om. (Eram pe cand nu ma zaream...)
Vali
Ar putea suna cam asa:
De-o fi sa mor, sa ma-ngropati in akadama
Si sa-mi cantati far' sa va dregeti glasu'
La cap punand o mana de kanuma:
Bonsai ni ame ga ni do furimasu.

vali Trimis: Mie Iul 27, 2005 10:00 am Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
De-aici preiau eu.
Strofa aIIa

Pe cei ce îmi veţi vizita mormântul,
Ştiind cât e de scumpă Akadama şi de rară,
Vă rog să nu-mi furaţi pământul
Să nu îmi iasă vreun picior afară.


kazuya Trimis: Lun Oct 31, 2005 12:23 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Revenind la subiect..pentru ca tot a venit vorba despre granulatul de turba..eu il folosesc pentru plantele de acvariu, insa nu cred ca ar strica bonsailor, dupa cum bine a sugerat si Vali; iata cum il prepar eu: curat turba de toate impuritatile mari, dupa care o spal foare bine intr-un lighean (in mai multe ape) pana ramane o pasta foarte fina, curata..aceasta pasta se introduce intr-un sfert de punga cu varful taiat si prin apasare moderata se formeaza siruri semicilindrice pe o suprafata metalica plata, curata...aceste siruri se lasa pana se usuca complet si se rup in bucatele mici, la diametrul dorit; multi introduc granulele in cuptor pentru obtinerea unei duritati mai mari, insa eu prefer sa le folosesc ca atare, nealterate..plus ca nu exista absolut deloc riscul dezintegrarii lor in contactul cu apa (eu am in acvariu astfel de granule de ani de zile si sunt complet intacte)...folosite in amestec cu pamantul de flori zic eu ca ar suscita interes..astept pareri... http://photobucket.com/albums/b318/kazu ... e%20turba/


D3rutat Trimis: Lun Oct 31, 2005 12:30 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
foarte interesant kazuya. nu m-am gandit niciodata la asta...O sa incerc si eu, sa vad cum se comporta in amestec
 
Sus