Tithonia

happy

Well-Known Member
Astazi am plantat la gradina rasad de tithonia 1o fire,au cam 8,9 cm si sunt cam firave.Floria, cred ca m-am grabit tinand cont de ce vreme se anunta. Cum mi-o fi norocul! :gandit: cand sa ajunga si ale mele ca a ta!
 

Floria

Active Member
Re: Fittonia

Vor rezista Hapy, sa vezi ce repede cresc. Ele pot fi tufa de jos dar ocupa spatiu mult sau pot fi dirijate in forma de copacel insa le trebuie tutore. Ai grija ca sunt foarte bautoare de apa, se numesc Tithonia Rotundifolia si ajung la 2,5 m. Uite-o aici in gradina prietenei mele, este aproape cat casa Sa-i pui tutore ca altfel un vant puternic o rupe usor.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bautoare e putin spus Flori. :x Cred ca nici betiva nu e cuvintul potrivit atit de multa apa le trebuie pentru o astfel de crestere.Eu am avut si din cauza ca nu le-am dat sa bea au crescut foarte putin.
Mai am si acum seminte.Nu stiu (fiindca nu m-am documentat deoarece nu m-a interesat,recunosc ) daca semintele mai sunt viabile dupa atita timp . :?
Pot da spre incercare daca chiar e interesat cineva
:D
 

Floria

Active Member
Gabiuta, prietena mea o uda cand isi aducea aminte , dar a fost plantata langa burlanul de scurgere al casei ei, asa ca o uda ploaia din ambundenta.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:) pai da.........vezi?Eu stiu si din experienta proprie si tot de la o prietena la care am vazut prima oara ,imense ca cea din poza ta, ca lasa furtunul la radacina lor fiindca niciodata nu se satura :x
 

Floria

Active Member
Stii ce-mi place la ea ? imi place ca tijele cu flori taiate tin foarte mult in vaza.
 

happy

Well-Known Member
Perfect!Inseamna ca nu o sa mai reproseze sotia ca vin cu mana goala de la gradina :rofl: Am un loc de casa la Amara(7km)!eu cred ca nu bea mai multa apa ca brugmansia,acum cativa ani am avut-o la semiumbra si tot cerea apa!
 

ACHIMENES

Member
Mai Hapylica, denumirea topicului deschis nu se potriveste deloc cu planta despre care vorbesti ....... e total altceva
 

happy

Well-Known Member
Este tithonia rotundifolia ,am gresit f cu t!Sunt penalizat? :rofl:Dar parca suna mai bine fithonia! :D
As schimba numele dar nu stiu cum se face!
 
Sus