Trandafir bolnav.ajutor!

diana999

Active Member
am crezut ca-mi moare trandafirul pana reusesc sa postez.frunzele sunt mate,au puncte albe si bobocii parca se putrezesc.am citit despre boli dar nu-mi dau seama ce are :(
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
putregai cenusiu
stropire cu solutie de : topsin sau thiovit sau dithane in concentratie medie
o zi buna
 

diana999

Active Member
multzumesc mult.l-am stropit o data cu mospilan.de unde se cumpara topsin?foarte greu am gasit si mospilan
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu niciunul :D sunt contra lor (m-au facut sa pierd citeva flori pretioase ptr mine , cu toate ca respectasem distanta si volumul de spray)
Solutii de topsin in caz ca nu gasesti cele de mai sus ar fi excelent , un varf de cutit la 2 litri de apa
Daca nu ma insel , si sper sa nu o fac , vazusem odata in albumul lui achimenes solutii la vanzare.
Incearca sa vb cu ea aici pe forum.
 

diana999

Active Member
am gasit :) am pus 1/3 la 2.5L. O doamna care lucreaza la o sera,mi-a spus ca mai nou nu sunt foarte concentrate aceste prafuri,de cand cu uniunea europeana.sper ca nu am pus prea mult.peste cateva zile il mai spray-ez o data.
 

sicora fabian

Active Member
AP

Pentru Danero:
1 - nu cred ca-i putrgai cenusiu, acum m-am uitat si eu la fotografii;
2 - Offtopic - ne intalnim pe 18 in Expozitie, nu vii si tu?
Diana, nu dauneaza sa stropesti cu Topsin, daca ai gasit, 2 g/litru chiar.
 

diana999

Active Member
ar trebui sa-mi fac griji?
acesta e celalalt trandafir.l-am fi stropit din greseala cu insecticid?nu mai stiu...
 

ACHIMENES

Member
Acesta se pregateste sa-ti faca o surpriza.......e pe cale sa debuteze o boala, ce este albeala aceea de pe frunze?....daca nu ai atins din greseala cu ceva alb....atunci toate sansele de fainare, iar petele acelea maronii :? anunta ceva, dar nu ma pot pronunta pana nu vad spatele frunzei :)
 

sicora fabian

Active Member
Topsin, are spectru mai larg si acopera si semnalul de alarma tras de Achimenes. Daca ai si Mospilan, nu strica sa-l stropesti, frunzele curbate pot insemna prezenta unuor daunatori. Vazi sa nu aiba apa stagnanta, ar putea fi o cauza pentru luciul metalic de pe frunzele batrane si chiar a mucegaiului de la baza florilor.
 
A

Anonymous

Guest
io am incercat spay-rile si mi-au ucis si plante,nu numai daunatorii
 

diana999

Active Member
nu are apa in farfurie pt ca nu-l ud foarte des.am si mospilan,si topsin.am citit ca nu e bine sa-l stropesc des.de cate ori,si cu ce ar fi cel mai bine sa-l stropesc?va multzumesc pt ajutor.pe pamant am vazut si o insecta mica.spatele frunzei arata bine.
 

sicora fabian

Active Member
AP

In disperare de cauza, am facut tratament si de trei ori pe saptamana, ori doua zile consecutiv, dar cu produse diferite si n-am avut fitootxicitate, insa pesticidele folosite fusesera deja incercate. La tine nu-i ceva acut, deci nu este graba, ia-le pe rand, mai intai cu Topsinul.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Pai ti s-a spus. Cu Topsin, si pana gasesti, cu Mospilan, ca am inteles ca de-asta ai. Eu zic sa nu mai stai pe ganduri :wink:
 

diana999

Active Member
nu le merge bine trandafirilor.cred ca sufera de fainare....i-am tuns si i-am stropit cu topsin.am mai vazut si niste musculitze pe ei.dauneaza? :(
 
Sus