Trandafiri Dimov

monika 82

Well-Known Member
Trandafirii Dimov, foarte frumosi, spectaculosi chiar, un inconvenient, au doar numere, si nu ar fi o problema daca ne-am limita doar la Dimov, dar achizitionam si de la alti furnizori, cum putem evita sa cumparam acelasi trandafir in dublu exemplar, ve-ti spune foarte usor stiindu-le denumirea, dar tocmai aici este problema, este dificil de identificat, pozele nu reflecta realitatea, ne-ar putea ajuta doamnele care ii cunosc in mod real, care se bucura de frumusetea lor in gradinile dumnealor!
Am putea pentru inceput sa incercam identificarea trandafirilor: TH, urmand ca mai apoi sa identificam urcatorii si minirosele!
Va multumesc!
 

geodezia

Well-Known Member
am si eu o comnada la cineve pe sunphoto cu vreo citiva dimovi din curiozitate sa fac comparatie cu florov sper sa fie seriosi
 

monika 82

Well-Known Member
Da , eu am comandat si in toamna 3 bucati, erau acei"" englezesti"", la care nu se stie cu siguranta denumirea, in schimb ca si calitate, am fost foarte multumita, au fost livrati in balot de pamant, unul era inflorit, ceilalti aveau bobocei :D , jos palaria cum s-ar spune!Fiind multumita am comandat din nou , inca 9 bucati, 6 bucati Th si 3 minirose, si bineinteles cum puteau fi decat : bicolori , tricolori, (artistici), nu ma puteam dezice, am o pasiune nebuna pentru cei colorati, am luat si de la Cornelia, tocade, julio iglesias, si bineinteles tot ce a fost artistic de la starkl in toamna 2013!Si parca nu ar fi suficienta nebunia cu bicolori imi plac si cei simplii sau semidublii :oops:
 

geodezia

Well-Known Member
mie aia simpli nu imi plac ca parca sunt rasura si nici aia semidubli ..na acu fiecare cu scrinteala lui
 

monika 82

Well-Known Member
geodezia a spus:
mie aia simpli nu imi plac ca parca sunt rasura si nici aia semidubli ..na acu fiecare cu scrinteala lui
:) da, si sotul meu spune ca sunt macesi :rofl: , dar asta este , fiecare cu pasaricile lui, mie imi plac, am cumparat in toamna: blue for you, eyes for you, am comandat pentru toamna 2014 , 3 rose in acelasi ton de la Dominique Massad, si mai sunt cu ochii pe cativa :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Monika, toata stima, de obicei cineva caruia ii plac trandafirii ajunge sa-i aprecieze pe cei cu flori simple doar dupa ceva vreme, cand si mai ales DACA devine cu adevarat pasionat de trandafiri! ;-) Si mie imi plac mult, sunt cativa fantastici. De exemplu Jacqueline du Pre, Sweet Pretty, Darlows Enigma-extrem de florifer si face o tufa maaaaare si foarte frumoasa, Souvenir de St. Anne's, Golden Wings...si mai sunt multi ;-) Astia sunt doar cei care imi vin in minte acum si pot spune sigur ca performeaza, ca ii am si eu
Acuma...mai ramane sa ajunga sa-ti placa si cei cu o singura inflorire si te poti numi bolnava de trandafirita :rofl:
 

monika 82

Well-Known Member
Va multumesc frumos, sunteti o draguta! :*
Eu am comandat de la Cornelia:Jardiniers du Paradis® Masjapar,Marie Louise Drevon si Zoic pentru toamna, am luat acum in primavara Patrick Poivre d Arvor!Am rugat o prietena sa imi inradacineze:Jacqueline du Pre si Astronomia!Sunt cu ochii pe Anne Aymone (l-am gasit la dna Maria), dar cred ca il las pentru toamna, am cam exagerat cu achizitiile :)
Si imi place foarte mult rosa Bulls-Eye, si este frumusica si rosa philos, nu stiu sa pun poze ca v-as pune :(
 

geodezia

Well-Known Member
cu iubire fara iubire tot rasura sunt aia simpli vorbalu unchiu careimi ciumpaveste paul tronsonul peste gard
no am mai facut eu prostia sa iau american pillar care e rasura de-a gata .. si vichenbleul ..
no fiecare cu gargaunii lor si cu spatiu lor ca daca ai spatiu pui si rasura de asta mi aratoasa precu patrikul al pavoire
ala mi-ar place si mie ca am vrut sa il iau cind nu gaseam little artist da asta mai mult pentru colorit nu pentru petale
 

LadyBug

Well-Known Member
laural a spus:
Geo esti mortal cu rasura ta :tavalit: , ce inseamna ? Maces sau ce ?
Nici eu nu cunosteam termenul si am cautat in dex online. Are mai multe intelesuri, printre care si cel de "maces".
Totusi, mie imi plac si macesii, desi prefer deocamdata trandafirii adevarati dubli.
 

geodezia

Well-Known Member
Pai da maces ..am un paul tronson pus pe gardul cu matusa si ma unde nu il vad pe unchiu-meu cu foarfeca in mina ciumpavindu-mi rosa care de 4 ani ma chinui sa umplu gardu cu ea ..ce faci nene ..pai tai rasura asta ca ete sta pe grad
ma apucase virtijul sa il string de git
l-am luat saracu trandafir si l-am intins ce a mai ramas din el 2 cleoambe sus pe bucatarie au vreo 6 m
da necazul cu gardu acum
las ca il clocii ii pusei niste mina maicii domnului de aia roz cu alb sa vad ce mai zice ca dau cu el de pereti pe urma si mai am o clematita mov ..plus variegata de bobogna da aia pusa pe gard pe partea mea
paulul se imbirligase si trecue cu ramurile pe partea lui si ii scotea ochii
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
geodezia a spus:
Pai da maces ..am un paul tronson pus pe gardul cu matusa si ma unde nu il vad pe unchiu-meu cu foarfeca in mina ciumpavindu-mi rosa care de 4 ani ma chinui sa umplu gardu cu ea ..ce faci nene ..pai tai rasura asta ca ete sta pe grad
ma apucase virtijul sa il string de git
l-am luat saracu trandafir si l-am intins ce a mai ramas din el 2 cleoambe sus pe bucatarie au vreo 6 m
da necazul cu gardu acum
las ca il clocii ii pusei niste mina maicii domnului de aia roz cu alb sa vad ce mai zice ca dau cu el de pereti pe urma si mai am o clematita mov ..plus variegata de bobogna da aia pusa pe gard pe partea mea
paulul se imbirligase si trecue cu ramurile pe partea lui si ii scotea ochii
:rofl: :rofl: povesteste fata asta de zici ca-i Creanga, rad de una singura citind :rofl: :rofl:
Geo, de unde le scoti?? "rasura", "ciumpaveste", "cleoambe"
 

LadyBug

Well-Known Member
Da, si eu am primit ieri trandafirii de la Dimov, i-am luat de la cineva de pe sunphoto si sunt foarte bine dezvoltati, cu balot de pamant, ceea ce ii ingreuneaza, dar sunt foarte frumosi. Sunt asa de incantata, sper sa le placa la mine, ca n-am soare tot timpul cum ar vrea ei, sa se multumeasca si cu mai putin :)
Vad ca tot de la Helen15 de pe sunphoto ati luat si voi, eu sunt foarte multumita, mai vreau si in toamna sa comand cativa.
 
Sus