Trandafiri Pomisor

alfa

Active Member
Mymo, Super Excelsa e un catarator tip rambler, adica urca si apoi se revarsa pentru ca are lastarii destul de moi.

Si pomisorul meu e mai mult plangator din cauza asta. Anul trecut se lungisera lastarii la cam 1,5m, ajunsesera pana la pamant si pentru ca in toamna nu am stiut ce sa fac cu el, am tuns lastarii la aprox 30 de cm. Citisem ca bobocii se formeaza pe lastari noi. Acum de pe crengile alea de 20 cm a dat multi lastari noi, care deja au vreo 50 cm si sunt toti cu buchetul de boboci in varf. :D
 

mymo

Active Member
Fetelooor,ce frumuseti aveti :visator:
Kinga-multumesc pentru explicatii :hug:
Arselia ai idee cum se numeste frumusetea rosie?
 

riana

Active Member
foarte frumosi fetelor :visator: am cumparat si eu unul in primavara dar am vazut ca partea unde este altoit nu este sus este jos .de unde l-am cumparat mi s-a spus sa am grija cand il plantez sa nu bag altoiul in pamant. intrebarea mea este : la iarna mai trebuie acoperit?
 

sarselia

Active Member
Moderator
mymo a spus:
Fetelooor,ce frumuseti aveti :visator:
Kinga-multumesc pentru explicatii :hug:
Arselia ai idee cum se numeste frumusetea rosie?
Din pacate habar nu am Mymo cum se numeste.Il am de vreo 2 ani si nu am avut nicio problema cu el dar numele...lipseste cu desavarsire...
:(
 

alfa

Active Member
Acesta e pomisorul meu de Super Excelsa. Deoarece plecam in concediu si probabil ca nu o sa-l prind in plina inflorire m-am grabit sa-l pozez.
Ca sa vezi Cristina ca nu e maces :x :rofl: .
Uite Mymo ce crengute moi face.


Iar floricelele sunt ca niste nasturasi :D :
 

alfa

Active Member
Hmm, nu stiu.... cu cat il scurtezi mai mult cu atat mai putine flori face. Florile apar pe lastarii laterali noi, adica, care au crescut anul acesta. Cred ca daca nu-l scurtam de loc, aveam flori pana in pamant :( . La toamna nu-l mai tai, il las asa sa vedem ce face.
 
Sus