trandafirii cei mai parfumati

v.cristina

Active Member
iris a spus:
De cand am descoperit trandafirul Double Delight m-am indragostit de parfumul lui si cum omul gospodar isi face vara sanie si iarna caruta ( sau Q7 pentru ce-i ce-si permit ) asa m-am hotarat si eu sa-mi realizez in toamna o gradina cu cei mai parfumati trandafiri. Deoarece unii frurnizori mai inventeaza descrierea unor trandafiri cum ca, ar avea un parfum foarte puternic si in realitate fiind slab sau deloc parfumat m-am gandit ca, poate ma ajutati voi de aceea va rog sa-mi sugerati care sunt acei trandafiri teahibrid, floribunda sau cataratori pentru a-mi realiza o lista cu viitoarele achizitii din toamna. Va multumesc din suflet. :indragostit: :*
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl: Cristina draga mea :D ..cel mai cel???Grea intrebare.Cei albi care sunt de-a lungul aleii de la intrarea in casa sunt ceva mai parfumati.Unul ca sa ma doboare prin miros :? nu cred ca am.Promit ca atunci cind vor fi la urmatoarea inflorire o sa imi bag nasul in fiecare si o sa scriu :D
 

v.cristina

Active Member
abia astept....nu de alta dar si pe mine ma bate gandul sa-mi mai imbogatesc colectia la toamna cu cativa frumos mirositori :) :) :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cristina, dar pe helpmefind.com ai incercat?? Acolo ai optiune de selectie dupa criteriul parfum.
Am incercat eu selectia si mi-au rezultat 121 de pagini cu trandafiri parfumati :rofl:
http://www.helpmefind.com/plant/plants. ... ingTyp=200
Din ce vad eu, de departe conduc trandafirii englezesti printre care favorit e Abraham Darby si din soiurile foarte cunoscute si care le gasesti si la noi am mai remarcat Mr. Lincoln, Double Delight, Rose de Rescht, Peace, Don Juan, New Dawn, etc.
 

adrianam

Well-Known Member
Excelenta ideea cu lista, gradinar1! :D

Mainzer Fastnacht am pus in gradina blocului si are un parfum puternic, asemanator cu cel al trandafirilor de dulceata. Din pacate floarea nu rezista prea mult si o arde soarele imediat.
 

v.cristina

Active Member
este o idee buna dar stiti cum este fiecare cioara isi lauda puiul cam asa este si cu producatorii ...adica ei sustin sus si tare ca sunt parfumati si cand colo ... :( :( :(

eu cred ca cei care au deja o colecti de trandafiri sunt cei mai in masura sa ne dezvaluie care trandafir i-a impresionat prin parfumul lor...nu??
 

ghia_don

Active Member
Cei mai parfumati din gradina mea sint : Double Delight, Caprice de Meilland, Mainzer Fastnacht, si cei grena catifelati ca ai Albelei, posibil sa fie Mr. Lincoln, nu stiu sigur...
Au un parfum care se simte de la distanta, seara in special dupa ce se mai racoreste, parfumul devine si mai tare :D ...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cristina, link-ul pe care l-am dat mai sus este catre un top al trandafirilor in functie de parfum, top realizat pe baza voturilor date de diverse persoane care au acesti trandafiri, nu de catre producatori...

Oricum, soiurile nu sunt in exclusivitate ale unui singur producator asa ca ce interes ar avea un producator sa promoveze trandafirul X???? pe care-l au la vanzare inca 50 de firme din Romania???
 

mihai63

Member
Cand am facut poze trandafirilor mei cel mai parfumat mi s-a parut a fi
un urcator plantat in primavara.Trandafirul se numeste" Kormun" si l-am cumparat de la Rona Land.
 

mirela06

Active Member
Si fac si eu ca cineva care a venit la mine si m-a intrebat, dupa ce a mirosit trandafirii:.... Si toti se pot minca :eek: :tavalit: :tavalit:
 
Si eu cand le-am facut poze trandafirilor mei mi-am bagat nasul prin fiecare si mi s-a parut ca cei mai parfumati erau Mr.Lincoln si urcatorii New Daw si Kormun...
 
vcristina, in brasov exista o casa a unui cetatean -la curte- care are un adevarat rozariu , poate ii afli adresa, a fost dat si pe tv .
 

v.cristina

Active Member
eu sunt din Zarnesti asa ca prin Brasov ajung mai rar ..pacat! ca de nu ma punem pe urmarit trandafiri dupa miros :wink: :wink:
 

mg

Member
Zarnesti , Poiana Marului .....brrrrrrr ...sa nu aud ! Frumoasa zona dar nu pt mine.....
 
Sus