Trandafirii mei englezesti

Cristian E.

Member
Am cativa trandafiri in gradina, englezesti si frumosi...Pozele sunt de anul trecut, iar anul asta urmeaza sa mai apara si alte soiuri...Miros divin, ii ador...

Urmeaza pozele ....
 
Ultima editare:

Cristian E.

Member
@monika 82
Acesta nu poate fi summer song,poate Graham Thomas sau golden celebration!
E chiar Summer Song, luat de la Planteo.ro, azi vad ca nu mai au trandafiri.
Ce este interesant e ca au miros de crizantema ci nu de trandafiri. Celor ce le-am aratat au ramas impresionati ca miros a crizantema, iar altora nu erau incantati ca nu miros a trandafiri. Cresc cam la 2 m si ramurile atarna in jos de greutatea florilor, trebuie sprijiniti.
Un alt trandafir trebuie sa infloreasca anul asta este Midnight Blue, asta are un miros de cuisoare, condimente.
Din galeria de anul asta astept sa infloreasca si voi posta urmatoarele:

- Ebb Tide
- Julia's Child
- Lady Emma Hamilton
- Jeanne Moreau
- Emilien Guillot
- The Prince


Mai am si cateva clematite, dar asta la topicul respectiv.
 
Ultima editare:

geodezia

Well-Known Member
na ca regula cind o rosa englezeasca e ieftina sa stii ca furnizorul mai ascunde pe ici pe colo cite ceva
dar totusi chiar daca e GT sau GC tot te-ai ales cu un engelzesc ca si aia sunt frumosi si infloriciosi
 

geodezia

Well-Known Member
iar WS arata cam ca Madama eu zic sa schimbi totusi furnizorul gasesti aici la fete rose originale
 

Cristian E.

Member
Poate ca ai dreptate, ce sa zic, dar m-am documentat inainte. Nu a fost ieftin deloc WS 2000.
Stau totusi sa ma intreb de ce miroase a crizantema daca acel trandafir nu e Summer Song? Dupa culoare vad ca poate fi GT sau GC. Oricum e frumos.
Din ce am primit aveau o eticheta color originala cu soiul. Voi cum faceti ca sa stiti ca e original? In fond vin rasaduri gata de plantat. In lumea asta orice se poate falsifica.
Legat de WS e cu probleme ca e cam bolnavicios, asta scrie la la David pe site ca e cu predispus. (Disease Resistance: Poor)
Ma intereseaza pe viitor un Heidi Klum.
Multumesc oricum de sfaturi si atentionari.
P.S. Cu fetele nu te poti pune in doua domenii: la flori si la limbi straine, sunteti peste noi barbatii. :)

Pana acum am cumparat de la Planteo, Anthesis, Gradina Baker si Clematite.ro.
Gradina e cu soare partial caci am 4 pomi: nuc, gutui, prun si un par plus poloarea din Bucuresti...
Am pus ceva rasaduri si de Vanilie Salbatica si Regina noptii ca sa miroasa frumos in serile de vara. Din pacate Caprifoiul e prea pretentios, creste greu, afide, etc...
 
Ultima editare:

geodezia

Well-Known Member
nu e problema eu de ex de 10 ani tot cumpar cit pot 10 ,15 sau 20 de rose pe an dar iau numai din strainatate
se fac comenzi aici sau pe alte site-uri la furnizori straini
eu am inceput cu 1000 islands de unde am cumparat singura
pe urma am descoperit comenzile comune de afara adica Lottum Petrovici Floribunda am luat si de la gradina bijoux de la famous roses dar am fost foarte nemultumita
de la famous am dorit julio iglesias si mi=au trimis madona asa ca am facut retur
de la gradina bijoux am luat WM si a dat coltul asa ca l-am prins pe urma de la lottum dar merge greu foarte greu chit ca nu e in plin soare
unii merg mai bine altii merg mai rau de ex pot merge bine 3-4 ani si pe urma dintr=o tundere gresita iti da coltul sau pot suferi din cauza oscilatiei temperaturilor
e bine sa iei cite putini mai scumpi decit sa iei mai multi si ieftini
ca regula trebuie pusi toamna- iarna chiar daca vin mai tirziu au timp pt radacini au umezeala in pamint
primavara ii apuca perioada uscata secetoasa na nu prea poti sta cu furtunul pe ei mereu asa pat eu
dar tot nu ma pot abtine
cei care la mine s-au prins bine au fost cei de la lotuum si de la petrovici
la floribunda am mai dat chixuri na poate si vina mea
trandafiri ADR cu licenta trebuie sa aiba eticheta originala a producatorului
adica conform legii europene cei care comercializeaza sau cresc cumpara licenta de la producatorul rosei atit pot comercializa cu denumirea originala si sunb licenta
pentru fiecare butas are eticheta originala cu toata ca la noi e usor de falsificat
dar ce luam de afara sunt convinsa ca respecta legea fiindu=le frica de controalele producatorului
vad ca acum nici pe la noi pe sunphoto se feresc fetele sa mai dea denumirea originala mai adauga un ausluf sau alta litera in denumire
am mai luat de la florov =bulgari o sa vezi ca nici ei nu au denumrile comerciale originale au numere asta insemana ca nu au licenta de comercializare
e ca si cum tu ai prinde sub borcan sau altoit si pe urma ai vinde dar nu ai anunta pe david austin ca ii vinzi trandafirul obtinut de el adica nu ai licenta de la el
e mai dureaza si pe la noi pina invatam regulile astea
 
Sus