Transplantarea/plantarea violetelor

helisananca

Member
pana acum nici o problema nu a aparut si a fost prima oara cand am separat o violeta :) sunt la fel de viguroase si frumoase nu le-am pus pet.nu le-am facut nimic nimic
 

IoanaTweety

Active Member
Cred ca da, Timy...important e sa ii creezi putina sera in urmatoarea perioada. Eventual sa pui ghivecelul intr-o punga cu gauri sa aiba caldura. Isi va reveni. Sa-i pui un paharel mic, cel mai mic de 80 ml ar fi potrivit.
 

akhalteke

Member
Am inteles, multumesc frumos, Ioana! Primul puisor de la albastrica mea e maricel bine, deci il pot separa.
 

IoanaTweety

Active Member
Da, uneori poti sa separi cate unul. Il iei pe cel mai mare si pe ceilalti ii lasi impreuna cu frunza mama, pana mai cresc. Cu placere! :D
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Dupa Paste am inceput o sesiune de transplantari. Inca nu am terminat, mi-au mai ramas violetele adulte. Am pus in practica un sfat citit intr-o carte si am transplantat o parte dintre pui cand aveau pamantul uscat si intr-adevar in procesul de manipulare le-am rupt mult mai putine frunzulite decat celora pe care i-am transplantat si aveau substratul umed.

 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Sesiunea de transplantat violetele s-a incheiat cu succes :dans:
Am facut si un scurt filmulet in timpul lucrarilor.
 

doina

Member
Felicitari Rux :clap:
Am mai transplantat si eu ieri cate ceva, am separat puii de la 2 frunze.
Am avut neplacuta surpriza sa constat ca o violeta intinerita acum aproape 1 an in perioada calda nu a facut radacini noi :ros_unghii: si s-a chinuit saraca cu cateva radacini ramase dupa intinerire.
Am curatat-o ca pe morcov dupa ce i-am lasat putine frunze si contrar obiceiului am pus-o in apa nu direct in substrat.
Vreau sa vad cand incepe sa formeze radacini si abia atunci o sa o pun in substrat.
 

doina

Member
Nu au aparut radacini noi :nu-mi_place:
Cred ca ar trebui sa iau o frunza si sa o pun la inradacinat.
Eu am probleme cu violetele pe care le-am tratat acum 2 ani impotriva fainarii si le-am cam intoxicat :pumni:
Tot ce a intrat pe rafturile mele dupa tratamentul soc arata bine si unii starteri , din frunze din mai anul trecut vor fi expusi la expozitia de saptamana viitoare.
 
Sus