Transplantarea/plantarea violetelor

doina

Member
Am avut fainare si nu mai stiu ce am folosit, antifungic plus insecticid-acaricid la interval de 10 zile. Am folosit si Omite si am cam scaldat plantele pentru ca este de contact, a curs destul si in ghivecele. La jumatate de an sau mai bine dupa asta am auzit la emisiunea 'Ce vor plantele' ca Omite este susceptibil de arderea plantelor daca nu se respecta concentratia.
Substanta este vascoasa si greu de dozat pentru cantitati mai mici de 8-10 litri, pentru cat este un flacon intreg.
Am pierdut mai bine de jumatate colectia avuta acum 2 ani iar din cele 120-130 de varietati pe care le am acum doar 1/4 cred ca mai sunt din plantele de atunci. O parte din ele sunt pui de la frunzele salvate.
Dupa expozitia de saptamana viitoare ar trebui sa tratez plantele cu care ma intorc acasa dar de data asta o sa folosesc ulei de Neem care in afara de efectul antiparazitar, acaricid, antifungic are si efect regenerator.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sigur sunt 2 pui. Eu i-as transplanta fara sa deranjez prea tare radacinile - la cum arata, pamantul poate fi taiat pe jumatate cu un cutit bine ascutit.
Le transplantezi apoi tot in pahare sau ghivece foarte mici ca sa se poata dezvolta bine.
 
Sus