Tratament preventiv inainte de concediu

FlorentinaS

Member
Pentru ca vom pleca in concediu 2 saptamani, timp in care nu va supraveghea nimeni plantele din gradina, m-am gandit sa le stropesc preventiv cu ceva.
Lista plantelor din gradina (cam toate cu probleme anul asta, rezolvate deja):
- trandafiri (au facut purici verzi)
- clematite (una s-a uscat complet in 2 zile si acum da de jos, cealalta a supravietuit)
- zorele (a facut acarieni)
- lonicera
- tuia
- braduti.
Nu am nici legume, nici pomi fructiferi.
Am un adevarat arsenal de "arme" dar nu stiu cum sa le combin:
- insecticid: mospilan si confidor (care mi s-a spus ca ar fi si acaricid)
- acaricid: vertimec
- fungicid: dithane, champ, bravo, tilt.
De care sa folosesc si in ce combinatie, sa imi asigure o protectie cat mai mare a plantelor in perioada asta?
Multumesc pentru orice sfat! :hug:
 

FlorentinaS

Member
Pentru ca nu am primit niciun sfat, am combinat confidor cu champ si am stropit aproape tot.
O sa vad rezultatele cand ma intorc din concediu.
 

FlorentinaS

Member
Concluzia dupa concediu, cu precizarea ca dupa cele 2 saptamani initiale, am revenit cateva zile acasa, dupa care am plecat iar 12 zile.
Dupa prima parte a concediului, am constatat ca plantele erau ok, mai putin zorelele şi trandafirii, care au fost atacati de paianjeni de-aia minusculi, albi.
Sursa e in spatele casei (un lan de floarea-soarelui, cu frunzele infestate din greu), asa ca am stropt din nou cu acaricid, dar e cam frectie la picior de lemn.
Dupa a doua parte a concediului, sunt mai putin paianjeni pe frunze, dar au aparut musculitele albe de sera pe dovlecelul ornamental. Habar n-am de unde! Ma pregatesc de o noua serie de stropiri :mrgreen:
 
Sus