Tundere Petunii

Roxana

Active Member
Angelinna a spus:
am niste petunii foarte frumoase. spre rusinea mea, de cand le-am cumparat acum vreo luna, nu le-am mutat in pamant si le tin tot in paharele. au inflorit foarte frumos, abundent, extraordinar. ce ma supara insa e ca au crescut, s-au lungit si atarna din ghivece si par neingrijite. infloresc doar in varf, si s-a format o tulpina lunga si inestetica.

as vrea sa le tund dar nu stiu cum sa fac. cat pot sa tai din ele fara sa le afectez viata, cat sa las ?

aceeasi problema o am si cu petuniile de la tara care sunt petunii curgatoare si care in doua luni s-au lungit foarte mult. din cauza ca sunt lungi atarna greu frunzele, au aprox 1m, si flori au numai jos.

poate ma puteti ajuta cu niste sfaturi caci azi mi-am propus sa gradinaresc, mi-am facut timp si nu stiu cum sa procedez cu ele
gabi_gabriella a spus:
Petuniile daca au apa suficienta si soare pot creste si cate 2.5 cm pe zi ..Dacal e tunzi vor creste si vor inflori si mai frumos
Angelinna a spus:
deci metoda e incercata de voi. nu de alta, dar intre timp o vecina mi-a zis sa nu le tund ca le stric, ca nu mai dau flori la loc. :roll:

sigur nu se strica daca le tai?
sicamin a spus:
Nu se strica sigur daca le tunzi. Si eu am aplicat aceasta metoda si am flori mai bogate.
gabriela jalba a spus:
Angelina, petuniile se ciupesc macar 1 data pe luna. Atunci se ramifica si infloresc bogat. Acum tu nu le tunde de tot. Lasa vreo 20cm. O sa vezi ca nici nu o sa stii cind se si imbraca de flori!!!
Succes!
Maya17mia a spus:
pot creste cate 2,5 cm ??? eu le am de mult timp si au ramas tot la fel .... cam cat de des trebuie udate?
Gabiuta a spus:
Zilnic...........si bineinteles muuuuuuuuult soare :!:
Maya17mia a spus:
soare cred ca au suficient .... de udat le udam cam o data la 2 zile ...
Kati a spus:
Nu le ajunge, se pleostesc repede, mai ales in zilele toride cum este si astazi de exemplu.
albela a spus:
Cred ca depinde si de unde sunt luate. Cele cumparate de mine de la oameni din piata sunt f. inalte si cam imprastiate, dar cele luate cu setul de 10 buc de la supermarket sunt compacte, nu au crescut prea mult in inaltime dar sunt mai pline de flori si mult mai aspectuoase. Cred ca e vorba de tratamentele care li s-au aplicat.
 

iogamac

Member
ufffffffffff, am si eu niste petunii curgatoare, dar au flori in varf tot timpul...mi-e mila sa le tai :)
 

ada_klm

New Member
iogamac a spus:
ufffffffffff, am si eu niste petunii curgatoare, dar au flori in varf tot timpul...mi-e mila sa le tai :)
Am si eu petunii cumparate cam acum doua luni. Mi-au inflorit tot timpul si nu doar in varf. Secretul cred ca sta in faptul ca in fiecare zi le curat de florile ofilite (nu doar florile ci si coditele lor) iar odata pe saptamana le adaug in apa de udat stimulent de inflorire. Iar ele ma rasplatesc cu noi flori zilnic :D . Multa bafta!
 

sicora fabian

Active Member
AP

La toate plantele ornamentale se indeparteaza florile fanate cu tot cu peduncul( codita ).
Cand incep sa se degarniseasca la baza, petuniile se taie deasupra unui mugure de pe tulpina mai bine plasat, dar nu toti lastarii o data, caci ramane inestetica, cate 1 -2 pe saptamana.
Habitusul petuniilor tine de varietate, cele grandiflore sunt compacte, multiflorele sunt mai laxe dar cu flori mai multe - sunt din seminte hibride F1. Cele din semintele soiurilor de baza sunt mai inalte si mai "imprastiate", se folosesc la platbande si rabate pentru ca imbraca bine terenul si in masiv sunt foarte frumoase.
 

Blitz

Active Member
Fara sa stiu de discutia voastra am tuns zilele trecute petuniile. Mi-e un pic frica sa nu fie tarziu. Nu am avut intotdeauna timp sa le rup florile ofilite, in plus au fost plouate, ceea ce nu suporta bine. M-am trezit cu flori in varf, fara puiuti pe vrej. O prietena m-a sfatuit. Sunt curioasa daca nu cumva le-am tuns de pe lume!
 
Sus