Tundere salcie

aleynad

Active Member
Moderator
lastarul de jos nu-l tai
de fapt sunt de fapt 2 lastari pe care i-am impletit pentru ca intentionez sa-i butasesc :D
 

sicora fabian

Active Member
AP

Este un lastar lacom, slabeste tulpina si ia hrana lastarilor din coroana, plus ca acolo va ramane un nod inestetic si un cuib pentru noi lastari.
Iar pentru butasi, ai destui lastari in coroana care cad la taierile de formare!
In Moldova este o vorba - "Nu te scumpi la tarate si ieftini faina"!
Crede-ma, nu ti-o spun din rautate, de aceea am si argumentat!
 

sicora fabian

Active Member
AP

Sa tai lastarii de la inel si poti sa-i si butasesti daca nu a fost altoita in coroana, altfel te alegi cu portaltoi. Bafta si scuze pentru insistenta, dar este foarte frumoasa asa impletita si va fi si mai frumoasa peste cativa ani, cand vor concreste tulpinile.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am si eu o "Hakuro" pe care vreau sa o tund fiindca este diforma tare :x asa ca Fabiane stai pe aproape cu sfatul.O s-o pozez azi .Banuiesc ca e momentul tunderii. :D
 

Floria

Active Member
Baby, sa nu te intristezi ! i-ai dat o forma si o sa se imbrace frumos , o sa vezi ca asa este.
 

sicora fabian

Active Member
Baby, n-am reusit sa descarc fotografia pentru a-ti arata pe ea, asa ca am facut o schita . . .

Taie toti lastarii de dedesubt: oricum vor muri din lipsa de lumina, insa pana atunci vor consuma hrana necesara celorlalti.
Pentru a largi coroana, lasa doar lastarii lungi, avand grija ca ultimul mugure sa fie spre exterior si in partea de sus (mugurii i-am incercuit cu albastru pentru a-i observa).
Pentru a o inalta, lasa lastarii care sunt aproape verticali, avand grija la ultimul mugure!
Ce-i colorat cu rosu, trebuie sa "cada" iar linia rosie este locul de unde trebuie taiat.
Daca incape salcia ta pe mana mea, raman doar un sfert din lastarii pe care i-ai lasat tu! :rofl:
Peste cativa ani, va arata ca dudul meu (azi l-am "terminat").

Anul acesta poate nu vei avea curaj sau inima sa dai jos tot ce ar trebui, insa la toamna te vei uita ce, unde si cum a crescut iar la anul vei vedea altfel situatia! :D
 

baby_blues

Member
Din pacate n-am stiut cum sa fac in vreun program de editare asa c-am facut in word (cel mai la indemana :) ) dar sper sa se inteleaga.
Cam asa ar trebui sa fac?



In ceea ce priveste perioada de taiere n-a fost buna dupa cum zic ceilalti colegi? :(

LE: Am vrut sa-i arat sotiei dudul infrunzit dar n-am mai gasit poza pe forum.
 

baby_blues

Member
Am suprimat o groaza de alte ramuri si acum deja mi-a inflorit si sunt curios cum o sa evolueze :D
I-am aratat sotiei dudul si-a ramas siderata. :D
 
Sus