udarea prin metoda wick-watering

Simina

Active Member
Aha.
Eu anul asta am inradacinat direct in banut de turba sau in apa.

Dar ma gandeam ca la inradacinatul in apa e mai mult de lucru: paharel etichetat, cartonas de sustinere, asteptare, apoi mutare in ghiveci.
Cam asa:
 

Ninutza

Member
Ati incercat aceasta metoda si la alte plante in afara de violete ?
Ata se tine mereu in apa ?
Metoda mi se pare interesanta, mai ales cand ma gandesc cat timp imi ia udatul vara :whew:
 

kerkyra

Well-Known Member
Eu am trecut recent pe ata cateva ghivece cu violete, chirite, streptocarpus si le-a mers foarte bine (e f cald in camera in care stau). Asa ca voi incerca sa trec si altele, inclusiv pui, pe masura ce cresc si ii separ.
Ninutza: Ata e permanent in apa la mine, cred ca altfel s-ar intrerupe circuitul apei. Pamantul nu este imbibat la suprafata ghiveciului, probabil planta isi ia cata apa ii trebuie.
Cam asa arata la mine doua ghivece:
http://kerkyra.sunphoto.ro/Violete_chirite_etc/31232869
http://kerkyra.sunphoto.ro/Violete_chirite_etc/31232926
 

kerkyra

Well-Known Member
Eu am luat din piata un snur la metru, asemanator unui siret si vad ca functioneaza foarte bine. Am folosit si eu dres si nu a mers.
 

emeclau

Active Member
se foloseste o ata sintetica ( ca sa nu putrezeasca) , prin care streptocarpusul se hraneste constant cu apa!
cum se face concret: este obligatoriu o gaura in fundul ghiveciului, prin care se trece ata; se tine ata cu un capat lasat afara, iar restul se aseaza roata in ghiveci, se acopera cu substrat si se planteaza apoi streptocarpusul!
exista totusi 2 conditii esentiale pentru succes:
1. substratul trebuie sa fie foarte bine drenat ( amestec de pamant cu perlit si vermiculit, in proportie 1/3)
2. sa nu fie mai mult de 15-18 grade
eu mi-am pus toti streptocarpusii pe ata si pe langa timpul economisit cu udarea , mai exista un avantaj enorm: cresc extrem de repede si de frumos, frunzele fiind mari si carnoase
eu folosesc si ingrasamant in apa de udare, la fiecare udare 15-30-15 ( indiferent de firma, doar sa fie aceasta formula)
sper sa va fie de folos!

 

danya

Active Member
Am pus si eu de vreo ora 2 violete pe ata, una din ciorap si alta dintr un alt fir sintetic, dar ata nu se umezeste deloc. :(
 

doina

Member
E musai :wink:
Poti sa uzi violeta pe sus pana cand incepe sa curga apa pe ata si ai grija sa lasi in rezervor doar cantitatea de apa necesara.
Eu una, cand ud violetele, uneori pun apa in rezervor si uneori le ud pe sus .
 

danya

Active Member
Pai daca pun apa pana curge pe ata omor si violeta.

Si cand plec de acasa cum las doar cantitatea necesara?
 

doina

Member
danya a spus:
Pai daca pun apa pana curge pe ata omor si violeta.

Si cand plec de acasa cum las doar cantitatea necesara?
Daca violeta este plantata in florimoA/perlit in proportii egale nu ai de ce sa omori violeta, vei vedea ca apa va curge foarte repede din ghiveci .
Cantitatea de apa necesara afli in timp , o sa vezi ca dupa o perioada vei sti sigur cata apa trebuie le pui .
daisy111 a spus:
:eek: Cum adica se pun pe ata? :oops: :? Imi puteti arata o poza?
Sunt poze si explicatii la inceputul topicului.
 

danya

Active Member
doina a spus:
danya a spus:
Pai daca pun apa pana curge pe ata omor si violeta.

Si cand plec de acasa cum las doar cantitatea necesara?
Daca violeta este plantata in florimoA/perlit in proportii egale nu ai de ce sa omori violeta, vei vedea ca apa va curge foarte repede din ghiveci .
Cantitatea de apa necesara afli in timp , o sa vezi ca dupa o perioada vei sti sigur cata apa trebuie le pui .
Deja am pregatit substratul si am pus mai putin perlit... nu imi dau seama cat trebuie sa mai pun ca sa fie 50%-50%.
 

danya

Active Member
Nu are rost. O sa cumpar alt pamant si o sa pun cu perlit 50-50. Asta pe care il pregatisem avea si vermiculit. :|
 

doina

Member
Eu nu am folosit vermiculit pana acum dar am inteles ca este folosit pentru a retine apa, avand in vedere ca violetelor mele le merge bine numai cu florimo si perlit , nu vreau sa ma complic.
 

Nicolle

Member
Danya,e musai sa respecti cantitatea de 50/50 altfel risti sa pierzi planta in cateva zile.Eu m-am zgarcit la perlit si am pierdut 3 rozete mari.Violetele iti pot putrezi foarte repede si nu prea mai ai scapare.Eu una,am renuntat la metoda asta.
 
Sus