udarea prin metoda wick-watering

ena

Member
Poti sa incerci sa pui mai putina apa in recipient si eventual lasi sa se usuce putin substratul intre udari.
 

doina

Member
Eu las intotdeauna sa se usuce substratul intre udari , chiar si cand am avut 30 grade pe rafturi.
 

doina

Member
De ce nu se poate ?
Tu hotarasti cata apa pui in rezervor si cand o completezi .
Eu prefer sa las substratul sa se usuce inainte de a pune apa in rezervor.
Se poate ca sa fie tot timpul apa in rezervor numai daca temperatura depaseste 24 de grade.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Ieri am verificat apa in rezervoare si desi mai era suficienta, la unele ghivece substratul imi parea uscat. Am bagat usor varful degetului sa simt cum este la interior. La unele era usor umed, dar la una era chiar uscat. Am udat-o pe sus si imediat apa a ajuns in pahar, semn ca substratul era intr-adevar foarte uscat. Acum ma intreb cum este posibil :gandit:
Ata folosita este sintetica. Am mai auzit ca in unele cazuri se poate 'bloca'. Habar nu am cum sa remediez, n-as mai deranja radacinile .....am uitat sa spun ca le-am transplantat acum circa o luna. Cea de care va zis ca avea substratul foarte uscat este pe WW pentru prima data.
 

doina

Member
Rux, si mie mi se intampla asta la unele desi tehnica de aranjare a substratului este identica pentru toate.
Am rezolvat problema la unele punand paharul/ghiveciul intr-un alt pahar cu apa, de cele mai multe ori chiar rezervorul pentru WW, in asa fel ca apa sa fie deasupra stratului de bile de argila/polistiren sa stea si partea de jos a substratului in apa.
Am tinut planta 'inundata' cam 5 minute apoi am golit apa din rezervor si am mai udat numai cand a fost nevoie.
Majoritatea violetelor mele, in afara de cele mature sunt plantate in pahare transparente.
 
Sus