Udarea violetelor

emeclau

Active Member
Metoda elementara de udare a violetelor este udarea prin farfurie. Aceasta trebuie sa se realizeze cand substratul este uscat la suprafata , prin folosirea unei cantitati minime de apa! Udarea in exces duce la putrezirea radacinii deci, la pierderea violetei.
O data pe luna se recomanda udarea pe sus, deoarece sarurile minerale din ingrasamantul folosit tind sa se acumuleze deasupra .
De asemenea, udarea se poate face prin metoda Wick-watering, adica introducerea unei ate sintetice in ghiveci, iar celalalt capat sa fie scufundat permanent intr-o sursa de apa, violeta luandu-si necesarul de apa, in acest fel, permanent
atentie, metoda necesita cunoasterea violetelor foarte bine, deoarece unele nu se impaca prea bine cu umezeala asta continua: de ex. Rose Buddies, Red Summit
Unele, adora pur si simplu sa se balaceaca , si parca beau apa efectiv :rofl: Happy Cricket, Funambule, Ness Cranberry Lace, Ma's Crime Scene, Raluca , Tropical Sherbet si lista e lunga :barfa:
 

emeclau

Active Member
emeclau a spus:
da, sannamaria, mai ales ca deja imi dau seama dupa substrat daca e bai si scot ata din apa pentru cateva zile..oricum e mai usor decat sa le uzi tot timpul pe toate prin farfurioara!
 

danya

Active Member
As incerca si eu metoda ww dar mi e teama ca putrezesc violetele daca au mereu apa.
 

danya

Active Member
Ma incanta pt ca e mai usor decat sa o ud pe fiecare si probabil as pleca linistita in concediu. Si mai sunt avantaje..Ar merge si la alte plante, la ghivece mai mari? Eventual altfel de "ata"?
 

mymo

Active Member
Sincera sa fiu,eu am pus la vreo 4 ghivece si m-am lasat pagubasa pt.ca trebuia sa le pun pe o cutie de margarina cu capac,gaura in capac si snurul in gaura(cel putin asa ma gandeam eu)si mi se parea inestetic.Prefer sa le ud in farfurioare sau pe deasupra.
Dar expertele noastre te pot sfatui mai bine :wink:
 

danya

Active Member
Cred ca e f inestetic. Dar pt cand suntem in concediu cred ca ar fi ok. As pune atele la fiecare ghiveci, apoi toate intr o galeata si gata :)
 
Sus