Udatul florilor de interior

adana

Member
si celelalte,nu au nici o problema nu?pot sa ud unde vreau.eu gandesc ca asa ajunge apa mai repede la radacini :)
 

claudel

Member
oare ma puteti ajuta si pe mine cu un raspuns? :D
am descoperit ieri cu ciuda ca una dintre kalanchoe-le :) mele a inceput sa faca mucegai pe tulpina chiar jos deasupra pamantului.parca si frunzele i s-au inmuiat.mai am inca 4 pe care le ud cam la acelasi interval si asta e singura care sufera.oare i-am pus totusi prea multa apa?
 

angela draganoiu

Active Member
DA.
este o suculenta deci ii trebui apa putina pt ca altfel putrezeste. redu urdarile, las-o sa se susuce bine si apoi vezi daca mai poti face ceva s-o salvezi. preventiv ia un lastar si pune-l la prins ca sa nu pierzi planta de tot.
 

zaher

Member
Chiar ca nu ii place apa prea mult. A mea a crescut toata vara, am tot udat-o, e drept ca a stat la soare. In iarna am uitat sa o ud vreo trei saptamani si imediat a si inflorit. Acum pamantul e mai mult uscat.
 

danya

Active Member
Am niste apa in care am fiert spanac.
Ma gandeam sa ud florile cu ea. :?
Am auzit ca apa in care au fost fierte ouale ar fi buna pt udat. Voi ce stiti?
 

Fleur

Active Member
Daca nu ai pus sare in ea este buna de udat, mai ales la cele cu nevoi crescute de fier. Eu pun si apa in care am fiert cartofii in coaja.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Plantele se uda in functie de mai multi factori: in primul rand, necesitatile lor (Nu poti uda la fel cactusii si spatiphillum de exemplu), cat si cat de cald este in camera, cat de repede se usuca pamantul, etc. Udarea la 1-2 zile... poate doar la vande.
 
Sus