Unde tineti hibiscusii iarna ?

sandaneagu

New Member
Hibiscusii mei sunt inca pe balcon, au facut si boboci, chiar sunt curioasa sa vad daca vor inflori. Nu am putut sa le fac poze acum, ca e cam tarziu si toti fac nani la ora asta :D
 

adrianam

Well-Known Member
Eu am tinut 5 hibiscusii pe casa scarii unde anul acesta a fost mai racoare si hibi copacel m-a bucurat cu flori in martie:

,

Poza este facuta pe 4 martie, dar mai sunt inca boboci nedeschisi. s-au mai deschis vre-o 3 iar doi au cazut.
 

gabiee

Active Member
Gabiuta a spus:
Sa va arat o parte din hibiscusii mei pregatiti de drumul spre........IN casa.Fiindca ei inca stau la soarele de aproape decembrie :)
:)
si spre .... AFARA din casa cand ii pregatesti ??? :)
 

gabiee

Active Member
si eu pe cel mai batran care are vreo 7-8 ani ,l- am scos ieri si .... azi s-a racit pe la noi ...sunt numai 9-10 grade :(
 

michaela

Active Member
Eu inca nu i-am scos afara... nu am umbra de la copaci si crap de ciuda cand li se parjolesc frunzele :) Mai astept sa iasa frunza pe pomi. In rest aproape toate plantele de la hibernaj le-am dat afara le era sufocant de cald...(eu le tin in mansarda) :roll:
 

melimeli

Active Member
si la mine se parjolesc frunzele care au fost in interior,dar cele noi care vor da nu mai patesc asa :wink:
iata ce se bronzeaza :rofl:
 

MASCHA

Active Member
Nu stiu daca sa bag hibiscusii la iernat sau sa-i mai tin pe afara !Sunt asa de frumpsi si plini de flori si boboci ca imi pare rau sa-i inghesui in camera de iernare de acum......pe de alta parte se anunta temperaturi de -2 gr. :?
 

popescu gp

Well-Known Member
hibi

Pana duminica sper sa-i duc la interior pe cei mai deosebiti;o parte deja sunt la adapost;se anunta temperaturi de +5 grade la sol si simtim tot+ 5 pentru duminica iar luni+ 6 grade deci ...... cam rece.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu i-am bagat la iernat de o saptamana. Pentru ca ma gandesc ca diferentele de temperatura la care o sa-i supun daca-i mai las afara o sa le dauneze. Deja am dat drumul la centrala, sunt 21 de grade in casa asa ca vor sta frumusel la caldurica ceva tip de acum inainte :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
la mine in sera e mai putin , iar unul apricot cairo si ceilalti o duc binisor acolo...deocamdata :rofl:
 

miki70

Active Member
Nuuu, mi-am impus sa nu ma mai ia alt microb :) Imi ajung aia care ii am si hibilicii astea sunt copacei, unde tin eu copaci intr-un apartam cu pozitie sudica??
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
s-o crezi tu ca nu te "infectezi" , eu pana anul asta am avut vaccin , dar am uitat sa l iau in vara si acum am 4 deja :cry: :rofl: :rofl:
 

nick1971

Active Member
la Ploiesti dimineata am curatat gheata de pe parbriz :eek:
sper ca hibii mei sa fie bine :rugaciune: la Baicoi e si mai frig
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:D eu anul asta am fost mai precauta.Sa fie virsta de vina? :wink: :rofl: Oricum......i-am bagat in casa de o saptamina si toti bobocii care stateau sa infloreasca au inflorit deja.
Si fiindca intr-adevar toata lumea tine secret va spun eu o novice ce am invatat la rindul meu de la cei avizati:
- inainte de a-i baga in casa veificati-i de daunatori si stropiti-i preventiv (in cazul in care nu au avut) cu o solutie "subtire" contra lor.Daca ati avut probleme cu musculita sau cu orice alt daunator stropiti-i sanatos si pe pamintul din ghiveci pentru a-/le omori definitiv (nu cred ca se poate dar incercam :wink: sa ii distrugem :x )
- la o zi sau doua dupa dezinsectie dati-le un damf cu atonik pe frunze pentru revigorare.
-daca pamintul este ud nu ii mai udati cel putin o saptamina.Abia dupa aceea aplicati-le o udare usoara si verificati pamintul saptaminal.
- lumina si caldura sunt doua cerinte pentru acei hibiscusi (mai ales !!!) care au stat afara la aer o vara intreaga.
Nu dicutam de cei care stau in apartamente.

Succes!!!

Sursa:consilierul pe probleme de hibiscusi caruia ii multumesc pentru sfaturi :rose:
 
Sus