Vanda spp.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

mymo

Active Member
La mine in casa e cald bine,de obicei.O sa fac cum ai spus,sigur e albastru-mov,ca n-am eu bafta de vreo raritate :)
 

marean

Active Member
Mymo,esti o baftoasa !
Dar cand vandele sunt in cosuri suspendate,trebuiesc pulverizate destul de des,daca mai e si cald in casa,de cateva ori pe zi,chiar !
Trebuie sa fi atenta sa nu lasi radacinile sa se usuce prea tare,altfel vor incepe sa se duca pa-pa dinspre varfuri,insa asta in czuri de uscaciune foarte mare in aer si lipsa pulverizarilor !
Ele se mai pot creste su succes si asa http://www.orchidboard.com/community/ga ... image2.jpg ,insa cea din imagine,observ,are radacinile cam uscate :mrgreen: !
Bafta !
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Stie cineva de ce pedunculii florali de la Vanda sunt rasuciti? Asa sunt de la mama lor sau sufera de ceva?

M-am tot uitat in expozitie la chestia asta si am ramas fara raspuns.
 

IULIA

Active Member
la unele da, la unele nu.
io zic ca asa merge treaba la ele. la cele cu flori mici nu prea se intorc. :D
 

angela draganoiu

Active Member
mai am vazut o mofturoasa d'asta in Cimpina, inainte de revelion, era splendida si putin a fost sa n-o iau dar mi-am revenit repede cind am intrebat de pret, era 150 lei, ca si frigul patrunzator de afara m-au facut sa renunt. dar era absolut magnifica. statea pe raft si privea de sus ca o printesa.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sunt superbe, nimeni nu contesta. Insa, nu sunt plante pentru case obisnuite. E nevoie de timp, energie si niste modificari la conditiile de mediu pe care in mod curent nu le putem asigura.
 

angela draganoiu

Active Member
tu ai dreptate dar era atit de frumoasa ............... atit de plina de flori incit mai mai ca as fi luat-o, poate nici pretul nu m-ar fi oprit, in fond e o vanda nu ?, dar frigul patrunzator de afara m-a facut sa renunt. as fi omorit-o sigur pina ajungeam cu ea acasa unde nici acolo nu era destul de cald pt ea. bine ca era iarna .................
 

marean

Active Member
Bafta multa Micha !
Mai intai spune-ne cum e planta ,in vas transparent cu radacinile libere ? Are multe radacini ?
Hmmm,mai bine fa-i cateva poze ;-) !
Aaa,si vorba Lolei,de unde,de unde ? :mrgreen:
 

michaela

Active Member
Am primit-o de la vecina mea care tocmai s-a intors din australia, stiind ca toata ziua sunt cu florile cand a facut escala in singapore s-a uitat sa-mi ia ceva (din australia mi-a zis ca i-a fost foarte greu sa iasa cu ceva) si mi-a luat cateva orhidee insa sunt micute, nu putea sa le tina in bagajul de mana daca lua mai mari :) erau fara pic de substrat asa ca eu le-am pus in vas de lut cu mult sphagnum si scoarta....

de o sapt stau bine dar.... :?
nu am mai avut vanda niciodata...
Daca va uitati pe ghiveci , chiar am incercat sa-l gauresc.... :rofl:
insa sotul meu mi-a zis ca mai bine sa-l pun in plastic se topeste mai usor :evil:
Dar eu in plastic la orhidee am avut surprize neplacute.... pastreaza umioditatea mult mai mult timp...dar invat... am citit topicul ei... asa ca sper sa capat si experienta :)
 

marean

Active Member
Hmmm,la plantarea ei in substrat nu ma gandeam ... nu am vazut crestere in substrat la vande,se tin cu radacina nuda in vase transparente sau montate pe lemn,cu ceva muschi pt umiditate .
Mi-e teama sa nu i se asfizieze radacinile ... sa apara Iulia,ca ea are vande ,o sa-ti dea niste sfaturi mai la obiect .
 

michaela

Active Member
http://www.lilychartier.com/clay_vanda.htm
de-aici m-am inspirat...ce frumos ar fi sa am asa una naturala.... :roll: . am vazut ca marea majoritate le tin in cosulete suspendate, eu pot sa trasez linii pe ghiveci...(ma gandesc la unul din plastic) ma gandeam ca totusi in ghiveci de lut se evapora repede apa, insa o sa le pun in ghiveci de plastic gaurit bine de mine....il transform in cosulet...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Michaela draguto, dar alea sunt de ceramica, bibelouri.
Totusi, m-am gandit si eu la toate variatele posibile. Le-am tinut si cu radacinile nude, le-am tinut si in cosulet, si in vas transparent... Daca le puneam in substrat, iar nu le era bine. In balcon le-am tinut, umiditate relativa 60-70%, temperatura peste 16, pulverizare cat de des am putut si mi-a permis timpul. N-am putut sa fac mai mult pentru ele.
 

michaela

Active Member
da... pai ..eu vroiam ceva natural asa.... :wink: dar daca nu poci... :cry: o sa vad ce fac cu dumneei...dupa ce-am citit pe-aici... sunt descurajata in ceea ce-o priveste....nici eu n-am timp prea mult de ea :|
Apropos Cornelia... din ce-am citit eu despre ea zice ca mai mult uscata si este una dintre orhideele care iubeste soarele acum ... ce sa zic eu o am doar de-o sapt... :oops:
 

marean

Active Member
Ma bucur ca s-au limpezit apele !
Ce pot sati sugerez e o vaza inalta,pe fundul carei poti pune vreo 2-3 degete de bile de argila mentinute ude,submerse chiar,astfel incat sa nu atinga radacinile apa . Bineinteles ca pulverizarea zilnica,repetata (cam zicem de 3 ori pe zi ) e necesara,plus,ce am citit pe la britanici, 1-2 ori pe saptamana scufundarea vandei cu toate radacinile in apa timp de 1-2 ore .
Are nevoie de lumna intensa ,iar umiditatea trebuie sa fie ridicata ( la mult soare se usuca rapid radacinile ) .
Va urez amandurora mult succes !!!
Cornelia,tu ai mai multe,nu doar una :eek: ?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Michaela, dupa parerea mea, nu ii faci bine punand-o in susbtrat. Vandelor le place sa stea agatate in cosulete cu radacinile in aer. Si au nevoie de foarte multa umiditate. Nu am niciuna, insa am vazut sute in Thailanda, ori daca acolo la mama lor stateau asa... nu vad cum ar rezista la noi in substrat. ;-)

Voi cauta mai tarziu niste poze pentru exemplificare.
 

angela draganoiu

Active Member
Caramell iarta-ma insa in Thailanda umiditatea atmosferica e foarte ridicata fata de Romania, de aceea traiau bine vandele in cosulete suspendate si cu radacinile afara.
vanda pe care am vazut-o la Cimpina in decembrie era tinuta asa cum spune Marean. era pusa intr-o vaza cu bile de argila acoperite de apa iar planta era mentinuta suspendata deasupra apei cu un cosulet de ceva .......... nu-mi mai aduc aminte, radacinile nu ajungeau la apa.
 

michaela

Active Member
Marean, multumiri...... insa ce ma fac eu cu toata inttretinerea? Doamne!, ar trebui sa stau numai de ea :x In orice caz in dimineata asta am mutat-o intr-un ghiveci din plastic pe care am trasat linii longitudinale, e uraaaatttt!!! fata de ce aveam eu in cap pentru ea...... :) (fac poza) si cam atat - ce sa zic mai mult de atat nu pot sa-i ofer asa ca o sa o trec si pe ea la experiment...sa vad cum merge asa, eu multumesc mult pentru sfaturi, dar mai mult chiar nu-i pot oferi.
Si ce sa zic :ma gandesc si ca daca o samanta de vanda poposeste pe ramurile unui copac, totusi cred ca sunt ceva resturi de frunze, liane etc.iar asta sa fie ghiveciul meu :rofl:

Acum poate ma mustruluieste bine si Iulia...... :oops:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Marean am 2. Una a murit. Iar a doua nu cred ca mai rezista mult. Asta e, ne luam la revedere.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus