Vanda spp.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Camik

Active Member
La frunze vanda ta arata bine .Ce nu-mi place e partea cu ceva negru mai pe la imbinarea lor.
Radacinile alea negre cred ca sunt mucegaite.Eu iti spun aici ce as face eu.
As spala cu apa oxigenata partea neagra de la radacini si chiar si pe tulpina unde e tot negru .Cu un bat din acela de urechi.
In ziua urmatoare i-as face o baie tot la radacini cu un fungicid(topsin) .
Pentru inceput cam atat doar ca i-as gasi un loc cat mai luminos.
In primavara cred ca o sa inceapa sa faca radacini noi.
 
Radacinile alea negre sunt cele batrane. Iti garantez ca nu sunt mucegaite. I-am facut poza dupa ce-am udat-o. Ce nu-mi place este faptul ca i s-au uscat 2 radacini verzi. Ea, oricum, nu avea multe radacini. Frunzele nu au cazut singure, i le-am rupt eu pentru ca erau uscate si tari la baza.
Sta langa geam la 22-23*C. Iarna trecuta am tinut-o pe balcon la 20*C. Cred ca i-ar fi fost mai bine pe balcon.
Posibil sa fi gresit cu ceva, sa n-o fi udat mai des. Cealalta, Vanda coerulea e bine, inca inflorita, dar asta are o gramada de radacini, in comparatie cu cea alba.
Iti multumesc foarte mult pentru sfaturi.
Astept sa vad daca ii cresc radacini la primavara, daca nu, e rau.
 

Camik

Active Member
Nu am vazut in poza daca radacinile tale au varf de crestere.
Daca mi-a fost teama iarna asta pt. vanda a fost doar pt. ca nu are lumina suficienta .
A mea a fost in perioada de acomodare si a pierdut toate radacinile.A trebuit sa le tai pt. ca tot ce iesea din ele(ramificatii noi de radacini) crestea cam 5cm si apoi putrezeau cam de la mijloc,niciodata de la varf.
Acum am doua radacini zdravene iesite din colet care s-au ramificat bine si au crescut toata iarna.Au ajuns la 40cm.Nu o tin in vaza ci suspendat.
Eu ud vanda numai cu apa de ploaie in care adaug apa oxigenata (15ml la 4,5L)
Ca hrana, la o saptamana adaug in apa si ingrasamant la jumatate din doza prescrisa pe el si doua picaturi de superthrive,o ud, apoi schimb apa.
O ud zilnic prin scufundare apoi o agat in geam.De la ora 5.30 sta sub o lampa pana la ora 23.
Acum ea are frunzele groase si lucioase radacini albe,ii creste frunza noua in varf si pot sa spun ca ii place la mine.
Iti recomand ca in primavara sa o intorci cu capul in jos (agatata) si sa o pulverizezi peste tot cu apa cu atonic sau vit. B1.
O sa-si dea drumul . :hug:
 
Aceasta orhidee sta pe loc iarna. Asa a fost si anul trecut. Radacinile incep sa creasca din primavara. Vara trecuta i-au crescut cateva fire lungi de radacini, anul acesta am revenit aproape la zero.
Multumesc pentru sfaturi.
Bafta cu Vanda ta!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus