Vanda spp.

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

IRINA2714

Member
da
au venit un box
mai avea doua Robert's Delight Red, doua mov da nu stiu cum le cheama si aceasta e Robert's Delight Black :) :)
a primit multa marfa
 

sarselia

Active Member
Moderator
Irina e superba!
ti-am admirat pozele si pe alt site
:)

sa ai parte de ea cat mai mult timp!


mie mi-e ciuda ca numai la Arad nu aduc Vande!!

numai bine!
 

radu

Member
Sa va descriu cateva probleme pe care le am cu Vandele :
De la inceputul anului de cand le-am cumparat vad ca nu vrea nici una sa dea semne de inflorire. si mai mult decat atat, desi toate imi sunt agatate langa geam(spre vest) cu 65-70 umiditate in camera, temperatura de 20-21 grade, una din ele a pierdut toate frunzele cu radacinile intacte si neputrezite. Mai este una care se manifesta tot asa, pierzandu-si frunzele de la baza pana la jumatate. Si una din ele are frunzele deshidratate, parca ar fi creponate.
Celelalte sunt OK. Toate au acelasi regim de udare, pana acum 1 luna, le udam o data la 3 zile tinandu-le radacinile in apa pentru o jumatate de ora, si din cand in cand le stropeam frunzele cu un pulverizator foarte fin, fara sa siroiasca apa pe frunze. Iar de atunci le ud aproape zilnic prin aceeasi metoda.
Precizez ca le-au aparut radacini noi, la toate dar oare de ce nu au aparut si frunze noi ?
Acum spuneti-mi va rog unde am gresit de-si pierd frunzele ? Oare din cauza ca le-am stropit prin pulverizare(mai rar) ? Ce as putea face pentru a remedia situatia ?--------------------------------------------------------------------------------
 

sarselia

Active Member
Moderator
Tare ciudat!
eu dupa cum va aratasem am si eu o Vanda mai pricajita in ceea ce ii privesc radacinile si citind pe aici si prin alte locuri i-am dat cat de cat de capat adica de cand e la mine ii cresc frunzele atat ei cat si puiutului si mai mult decat atat vad ca isi dezvolta noi radacini.
eu o tin in vasul acela de sticla si ii pulverizez radacinile 1 data pe zi -acum iarna din cate am citit si mai ales si pentru ca stand la casa aerul nu e foarte uscat si nici nu e foarte cald max 22 grade eu zic ca ar fi suficient.
o data pe saptamana o las in apa vreo 30 min si daca nu uit ii adaug in apa si ingrasamant.
Radu nu stiu daca te-au ajutat sau nu cele scrise mai sus pentru ca eu sunt o incepatoare in ale Vandelor dar am vrut sa iti criu cum procedez eu ca sa vezi cum mai fac si altii.
pe frunze nu o pulverizez intentionat ci mai ajunge apa de la cum ii pulverizez radacinile.
Imi pare tare rau pentru minunie tale dar sunt sigura ca le vei da de capat si va fi bine.

eu tin pumnii si sunt curioasa ce vor zice si ceilalti detinatori.

numai bine!
 

radu

Member
;

acestea sunt cele 2 care au probleme: cea din stanga e cea care a inceput sa-si piarda frunzele. iar cea din dreapta are frunzele parca creponate !
In privinta fertilizarii la doua saptamani cu ingrasamant Orhidee (Compo) sau o data la luna cu 20-20-20 ! Sau cu alte ingrasaminte olandeze marca Plagron dar la 2 saptamani ca frecventa ! Am folosit su Superthrive, etc dar degeaba, nu dau frunze noi si nici nici nu vor sa infloreasca.
In privinta luminozitatii, vara aveau soare direct, de pe la ora 14 pana seara tarziu-ora 20. Aveau si ventilatie geamul fiind toata ziua intre-deschis. Acum mai rar cu soarele !
Voi le stropiti si pe frunze ? Le tineti atarnate sau in substrat ?
Spuneti-mi unde gresec ?!
 

sarselia

Active Member
Moderator
saraccutele de ele!
stiu ca le iubesti mult!
nu stiu ce sa zic dar culmea e ca dupa frunze ar arata deshidratate-dupa parerea mea
dar culmea e ca radacinile arata minunat.
ciudat tare!
hmmmm ...
nu stiu poate ca le-a afectat si ceva diferenta de temperatura desi ma indoiesc din moment ce le tii la acelasi regim si pe celelalte care sunt ok.
eventual nu ai putea sa le creezi o mini sera si sa vezi ce se mai intampla.
la un moment dat in vara am avut aceiasi problema cu un phale
avea radacinile ok dar frunzele deshidratate
am tinut-o intr-o punga pentr cateva saptamani si pe urma si-a revenit.
dar sa vedem ce ne mai zic cei care au Vande de mai mult timp.

tin pumnii sa se faca bine frumoasele!
 

CristianG

Well-Known Member
Nasol....Vandele se dezvolta foarte bine agatate in sera. Raman la parerea ca agatatul acestora in conditii de camera conduce in final la moartea plantei. Am facut greseala cu una dintre ele chiar la inceput cand am achizitionat prima Vanda. Din aceasta cauza, planta era sa piarda toate radacinile. Acum din patru Vande doar una este mai suferinda din cauza ca am tinut-o agatata o saptamana.Reciteste te rog ce am scris cand am mai vorbit despre Vande. Tot ce pot sa-ti spun este ca in ciuda faptului ca le uzi des, Vandele tale arata ca si cand duc lipsa de umiditate. Acesta este motivul pentru care frunzele sunt creponate. Radacinile sunt majoritatea uscate, planta nu se poate hranii asa cum trebuie. Nu imi place deloc cum arata radacinile. De inflorit nu cred ca vor inflorii curand. Astept poze sa vad cum arata si celelalte Vande intrucat din cate mi-ai spus ai mai multe.... Nu de alta, insa vreau sa fac o comparatie...:roll:
 

sarselia

Active Member
Moderator
saracutele....
eu nu am incercat faza cu agagtaul pentru ca asta ar insemna sa le tot pulverizez si nu am foarte mult timp pentru asa ceva.
in schimb vad ca in vaza e totul ok deocamdata.
mai vedem.
 

marean

Active Member
Radu,radacinile arata absolut oribil !
Sunt teribil de deshidratate si nici macar o radacina nu are un varf de crestere activ .
Frunzele sunt deshidratate sever,de asemenea,cum ti-a spus si Cristian.
Mie mi se pare ca le indopi foarte,foarte mult cu ingrasaminte si mult prea des,probabil de asta si radacinile sunt asa de uscate .
La celelalte vande ai avut cresteri semnificative ? Sunt in special curios de noile frunze,ce marime si textura au ?
Stiu ca tu ai cumparat foarte multe vande de-odata si nu stiu inca cat de fructuoasa a fost 'colaborarea' dintre tine si aceasta specie de orhidee .
 

sarselia

Active Member
Moderator
mda!
cu scuzele de rigoare abia acum am marit si eu pozele ca sa vad mai bine radacinile si nu sunt foarte ok.
eu tin pumnii stransi ca sa iti salvezi Vandele ca stiu ca tii mult la ele!
 

radu

Member
Ingrasamant folosesc exact ca si la toate orhideele mele, adica 1 data la 2 saptamani, deci nu mai des. Deshidratatea se poate datora si faptului ca sunt agatate !
Solutia ar fi sa le pun pe toate intr-un acvariu inalt langa geam cu 5 cm apa si bile de argila pentru ale creea umiditate maxima.
Sau aveti alta solutie in ideea de a le pastra tot agatate ?
 

sarselia

Active Member
Moderator
eu una te-as sfatui sa le impui un regim de hidratare si pe aceasta cale sa le tii in acel acvariu.
dar sa vedem ce mai zic si ceilalti.
oricum trebuie sa aibe mai multa umiditate decat au avut pana acum.


bafta mare!
 

CristianG

Well-Known Member
Radu, astept poze si cu celelalte orhidee....Din ce am vazut pana acum, am observat ca au fost in vaze de sticla....Ce ai facut cu vazele nu le mai ai? Punele inapoi in vaze...Nu stiu ce sa zic in legatura cu acvariul....Sa nu aiba acum prea multa umiditate si sa fie si mai rau...Desi Vandele adora umiditatea, nu suporta "picioarele ude" tot timpul.....Atentie! :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Radu, ce ai mai facut cu Vandele?
cum te-ai hotarat pana la urma sa le hidratezi.
scrie-ne ca suntem interesati si e bine sa invatam si noi pasii care trebuie facuti pentru salvarea unei Vande.
multumim mult!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus