Vase Bonsai

bandi87

Member
Saptamana asta mi-am achizitionat un set de vase de bonsai de la o firma din timisoara si mi-au venit imediat.

Firma se numeste Lotus Decor si site-ul lor este:
http://www.littlevietnam.ro/ceramica/vase-pt-flori.html

Duminica am facut comanda pe internet, luni dimineata m-au sunat ca ar dori sa-mi trimita coletul prin curier rapid fiindca cu posta romana deobicei sunt probleme, marti dimineata am primit e-mailul de confirmare a trimiterii coletului. Si azi dimineata a venit curierul.

Vasele sunt facute de mana, si mi se par destul de acceptabile. Mai ales ca setul contine 4 vase si totul m-a costat 86 de RONi cu transport cu tot.

Nu fac reclama la firma :rofl: ...mi sau parut destul de corecti si m-am bucurat ca exista o firma de la care poti sa si cumperi ceva prin internet fara probleme. Dar din pacate au o varietate mica de tipuri de vase(5-6), dar e posibil sa mai primeasca. Am scris acest topic fiindca m-am gandit ca mai sunt cativa oameni care isi doresc un vas cat de cat decent de bonsai, iar astea sunt bune pentru inceput :) .

vasele au marimile urmatoare: 38x30x9.5, 33x24x8, 27x18x7.5, 18x13x7 cm

poze cu vasele:
<table>
<tr>
<td>

</td>
<td>

</td>
<td>

</td>
<td>

</td>
</tr>
</table>
 

lorisl

Member
e foarte ieftin, mi-as lua si eu.Oare au si pe alte culori ca pe siet nu specifica.Da oare nu ii o problema ca are orificiile pe margini?se face bine drenaju?
 

bandi87

Member
lorisl a spus:
e foarte ieftin, mi-as lua si eu.Oare au si pe alte culori ca pe siet nu specifica.Da oare nu ii o problema ca are orificiile pe margini?se face bine drenaju?
din pacate nu au alte culori. sunt facute in vietnam si tipul de la firma mi-a zis ca nu stie cand primesc si alte tipuri de vase dar e posibil. Dar daca primesc unele noi, ele o sa fie postate pe site.

acelasi lucru mi sa ivit si mie in cap cu drenajul...dar m-am uitat mai atent si cele doua orificii sunt mai jos fata de mijlocul vasului..astfel apa o sa curga in directia lor. Deci nu cred ca ar fi probleme...mai ales daca la fundul vasului pui ceva pietre sau granule de lut mai mari, si asa apa o sa se miste mai repede acolo
 

DracuMic

Member
Azi am vorbit cu un Olar....da nu vrea sa mai faca......cica are multe comenzi si nu poate face.
din cate mi-am dat seama omul face comenzi mai mari.....eu iam zis 10 dar nu a vrut.
care credeti ca va intereseaza ar fi bine sa-mi spuneti ce va intereseaza.
de inceput caut pe cineva care sa faca vase rotunde,speram sa le dea si culoare.
ideea e sa ma duc cu un numar mai mare sa pot negocia la pret si sa pun de o comanda.
daca va intereseaza incercati sa dati niste diametre si inatimi care sa va trebuiasca. sper la un pret intre 10 si 15 lei de bucata. poate si mai ieftin.
va pun si niste mostre:
 

Sash

Active Member
alien.alin a spus:
am gasit pana la urma vase pentru bonsai...e un orasel langa brasov, sacele se numeste, si acolo e o florarie care vase si vase la comanda...asa am gasit 2 vase super faine pt bonsaii mei cei micuti...mai astept sa mai creasca, si apoi ii voi trasnplanta...
 

bandi87

Member
Sash a spus:
alien.alin a spus:
am gasit pana la urma vase pentru bonsai...e un orasel langa brasov, sacele se numeste, si acolo e o florarie care vase si vase la comanda...asa am gasit 2 vase super faine pt bonsaii mei cei micuti...mai astept sa mai creasca, si apoi ii voi trasnplanta...
au si vase de dimensiuni mari?
 

alien.alin

Member
da, am vazut ca au si vase mai mari...insa nu le-am cercetat prea atent...mie imi trebuiau atunci dinastea mici cat mai urgent...o sa mai trec pe acolo si ma voi interesa :wink:
 

bandi87

Member
Am trecut ieri pe la real(cluj) unde au un magazin numit Daiso Japan(am inteles ca sunt mai multe magazine din astea in romania) si acolo am gasit cateva vase de bonsai si cateva care pot fi folosite ca vase de bonsai, singura problema este ca sunt cam mici. Dimensiunile sunt apropriate pentru tipurile mame sau shohin, si pretul este 6Ron/vas. Dar mai mult m-am bucurat pentru altceva: am gasit in sfarsit sita care se pune peste orificiile vaselor. Pana acum foloseam plasa anti tantari dar asta are gaurile prea mici....

<table>
<tr>Acestea sunt vasele mai mari:</tr>
<tr>
<td>

</td>
<td>

</td>
<td>

</td>
</tr>
</table>
 

lorisl

Member
DracuMic a spus:
Azi am vorbit cu un Olar....da nu vrea sa mai faca......cica are multe comenzi si nu poate face.
din cate mi-am dat seama omul face comenzi mai mari.....eu iam zis 10 dar nu a vrut.
care credeti ca va intereseaza ar fi bine sa-mi spuneti ce va intereseaza.
de inceput caut pe cineva care sa faca vase rotunde,speram sa le dea si culoare.
ideea e sa ma duc cu un numar mai mare sa pot negocia la pret si sa pun de o comanda.
daca va intereseaza incercati sa dati niste diametre si inatimi care sa va trebuiasca. sper la un pret intre 10 si 15 lei de bucata. poate si mai ieftin.
va pun si niste mostre:

si eu m-as baga, da eu nu vreau multe, maxim 2 3...
 

bandi87

Member
azi am trecut pe la magnolia din polus center (cluj) si am vazut ca au mai multe vase de bonsai de vanzare. Dimensiunile sunt intre 15 si 20 de cm(cca) si au culori verde, albastru si alb...pretul 14RONi...

vasul din poze nu a fost cumparat de la magnolia...dar este aproape identic cu cele de la magazin:

 

sonia_i

Active Member
DracuMic a spus:
Azi am vorbit cu un Olar....da nu vrea sa mai faca......cica are multe comenzi si nu poate face.
din cate mi-am dat seama omul face comenzi mai mari.....eu iam zis 10 dar nu a vrut.
care credeti ca va intereseaza ar fi bine sa-mi spuneti ce va intereseaza.
de inceput caut pe cineva care sa faca vase rotunde,speram sa le dea si culoare.
ideea e sa ma duc cu un numar mai mare sa pot negocia la pret si sa pun de o comanda.
daca va intereseaza incercati sa dati niste diametre si inatimi care sa va trebuiasca. sper la un pret intre 10 si 15 lei de bucata. poate si mai ieftin.
va pun si niste mostre:


vreau si eu 2 vase, daca mai e valabila oferta. :D
 

Sash

Active Member
alex40 a spus:
Salut,

In magazinul Mr. Bricolaje de la intersetia Calea Vitan cu soseaua Mihai Bravu am vazut azi, vase pentru bonsai de diferite forme si dimensiuni. Personal mi s-au parut " adevarate". Am ramas uluit pentru ca este pentru prima data cand vad asa ceva in Romania. Va recomand un drum pana la magazin sa vedeti despre ce este vorba. Sigur nu-l veti face degeaba. Preturile sunt cam piperate, dar vasele arata ca originale.
redknee a spus:
CA originale :)
Multumim de pont, daca are cineva drum si crede ca merita ce e pe acolo sa ma anunte si pe mine.
Mersi!
bandi87 a spus:
am mai discutat in alte topicuri destule despre vase: de exemplu in cluj se gasesc vase de marimi shohin la magazinele magnolia...

vedeti topicurile(mai ales vasele diy):
Vase Bonsai: http://www.egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=6612

Vase diy: http://www.egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=6840

Vase Made in Transilvania: http://www.egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=6955
 

Sash

Active Member
Si mie mi se pare ok sa ne anuntam de "noutati" in materie de plante care apar pe la marile magazine. Si desi acest lucru se face mai degraba la rubrica Furnizori (unde Hornbach de exemplu are topicul lui), totusi tinand cont de "profilul" deosebit al celor care citesc rubrica Bonsai - aici ma refer la faptul ca bonsaistii nu prea "frecventeaza" alte topicuri - sunt de acord ca ofertele membrilor sau anunturile legate de accesorii pentru bonsai sa fie postate tot aici, unde vor fi citite de cei direct interesati.

Numai bine si un 2010 plin de impliniri!!!
 

cipikkus

Member
REdeschid acest topic pentru a va intreba un lucru. CE parere aveti despre vasele din bambus. Am vazut intr-unmarchet un vas de bambus foarte frumos pentru a fi un vas de bonsai. Daca ii dau vreo 2 gauri, ce ziceti ar merge sa pun un boinsai in el? sau nu e indicat? Stie cineva ceva despre acest lucru?
 

pork

Member
Nu am mai vazut sau folosit vase de genul, dar nu vad de ce n-ar fi bun. Eu tineam bete de bambus in acvariu pt decor si stateau in apa linistit fara sa putrezeasca, deci cel putin din punctul asta de vedere poate fi folosit lejer.
Si nici nu cred ca ar avea ceva proprietati nocive pt radacinile copaceilor, oricum, poti sa ii tragi un clocot inainte de utilizare ca sa fii sigur...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Stefan unde ai gasit un vas interesant de bonsai pe la noi prin zona ?

Am si eu unu de la Fabian :incapatanat:
 
Sus