Vinca

akhalteke

Member
Draguta mea de Vinca rosea, dupa ce s-a umplut de floricele, de vreo 2 zile si-a strans toate frunzele si nu stiu de ce, m-am gandit ca e de la caldura, dar vad ca nici de cand s-a mai racorit nu si-a revenit inca.
Voi care credeti ca e cauza? Nu i-am schimbat cu nimic conditiile... :roll:
 

mirela06

Active Member
Daca in 2 zile nu-si indreapta frunzele, ia una doua si fugi la fitosanitar. Eu la sectiunea despre rosii de la plante utilitare am spus de niste solutii de stropit. Sunt generale , dar cel mai sigur este o vizita la cei care pot estima boala si da un tratament corect. :)
 

mirela06

Active Member
Daca este afectata prea tare isi revine mai greu.Totusi du o frunza la control.
Nu stiu ce sa zic dar tare as crede ca este ceva cu apa. Eu cind am fost plecata si nu i-am dat apa s-a adunat pe la frunze.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Un cadou minunat primit de la cine ma iubeste :oops: (o tanti evident............)

si tot o vinca despre care am dicutat la plante necunoscute si pe care am "prasit-o" dintr-un firicel acum citva timp:
acum........astept sa faca o cit de mica floricica
:)
 

angela draganoiu

Active Member
si eu am ........... "prasit" :) 2 din Bulgaria, una a crescut binisor cealalta se lupta sa iasa dintre buruieni. oare va inflori vreuna :?
 

gty

Member
Gabiuta sunt Vinca Rosea ??
sunt tare frumusele
eu vad ca la ale mele fac deja pastai cu seminte
si anul trecut am pastrat de la ele si am pus la germinat
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca(,) cad pe pamint si este inca cald germineaza singure in anul urmator in locul in care au cazut.
Eu abia le-am primit si urmatorul pas este asteptarea semintelor.
Intr-un an stiu ca am incercat sa "imprumut" niste lastari din fata unei primarii :twisted: dar se pare ca erau educati si nu au vrut sa se prinda . :( desi auzisem contrariul.Asa ca daca sunt inalte merita sa incerci.
 

kerkyra

Well-Known Member
Astazi am trecut prin Baumax si am luat doua plante la reducere, o dalie si aceasta vinca.
http://kerkyra.sunphoto.ro/GRADINA_DIN_ ... I/19197247
http://kerkyra.sunphoto.ro/GRADINA_DIN_ ... I/19197248
Pe ghiveci scrie Catharanthus vinca, nu am gasit prea multe info dupa acest nume, dar deduc ca este o vinca rosea. Din ce am inteles de pe aici, ar fi de ghiveci, desi eu am luat-o pentru gradina (si la Baumax era la plante de gradina). Aveti asa ceva in gradina, merge plantata acolo? La soare, la umbra? Iarna inteleg ca nu rezista acolo, o scot, caut seminte?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este "Vinca Rosea".Ii place soarele,este de gradina si da,va face seminte.Asa ca trebuie sa fii atenta la pastai.
Sa-ti traiasca! :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Multumesc frumos, intre timp am mai cautat repede cateva informatii si am si plantat-o corespunzator, ca nu mai aveam rabdare :D Poate-i mai iau o surata, ciclam, ca e cam pe nimic la reducere.
 

laural

Well-Known Member
Sa stiti ca am vazut la Penny Vinca alba si roz la 5 leu ghiveciul. Spre rusinea mea nu am stiut despre ea nici macar daca se planteaza afara sau e floare de apartament :oops: . Daca mai gasesc maine imi cumpar 2 ghivece. Inteleg ca ii place mai mult la umbra ?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Laura cauta prin pietele voastre ca trebuie sa fie si la 2 lei ghiveciul .In cea de la gara am vazut eu mai multe culori acum ceva timp.Si pitica si inalta.
La noi e si cu 1 leu.Am luat eu din Sudului acum o luna.
Imi place ca e vesela si colorata.
 
Sus