Violeta preferata

cornelia

Fondator
Membru staff
Am si eu o curiozitate: care este violeta voastra preferata? Nu ma refer la un nume, ma refer la niste caracteristici: culoare, forma, dimensiune, frunzis, capacitate de inflorire, etc.

Va ascult.
 

angela draganoiu

Active Member
e greu de spus care e preferata pt ca le iubesc pe toate. una totusi imi place in mod deosebit este una dintre cele obisnuite, alba cu florile mai micute dar duble si care are un pic de albastru in mijloc. este prima violeta pe care am primit-o dupa ce m-am casatorit, de la soacra mea, nu ca s fi iubit-o pe soacra in mod deosebit, dar planta mi-a placut foarte mult. am pierdut-o si multa vreme n-am mai gasit-o, nici nu m-am preocupat prea tare, acum, dintr-o intimplare, a revenit la mine, a inflorit si este cu totul deosebita pt mine.
 

simonac

Member
pentru mine ar trebui sa aiba florile cat mai maaaari, duble, involte sau crete, dar merg si cele simple fantasy :mrgreen: frunzisul nu ma preocupa in mod deosebit: desigur cele variegate sunt frumoase, dar nu tin neaparat sa am numai variegate sau de firma :)
 

shalymar

Member
mie imi place un tip de violeta de care inca nu am avut parte : are frunzele si florile franjurate. am vazut in mai multe culori si chiar duble sau batute la floare dar oricate frunze am capatat inca n-am reusit sa le prind nici macar in banut
 

lucia_lucia

Member
am una care e preferata , mea roz ca alamo flame doar ca este foarte dubla si infloreste incontinuu de 6 luni si tot ii mai dau boboci. :eek: .Ingrasamantul il pun o data l a2 saptamani sau chiar o luna cateodata
 

Nicolle

Member
Mie cel mai mult imi plac violete rusesti.Fac floarea mare si dubla.Frunzele imi plac cele variegate.
 
Sus