WALPINI - Sera etapa cu etapa

Floria

Active Member
K9, felicitari pentru constructie si pentru munca depusa. Eu nu pot sa vad pozele marite , imi tot cere sa ma loghez, dar din cele expuse iti pot spune ca ai un concept nou si iti doresc sa-ti indeplineasca visul. Eu am o rasadnita construita de tatal meu la o adancime de 1,20 m fata de sol lunga de 6 m si lata de 3 m, care este foarte calduroasa pe timpul iernii. Chiar daca ninge mult, zapada asezata pe ea creaza o patura care impiedica gerul rece de afara sa ajunga in interior. Nu am reusit iarna trecuta sa mai intru acolo dar iarna cealalta care a fost mai blanda, cea mai joasa temperatura a fost de +5C si nu mi-a inghetat nici-o planta pe care am adapostit-o in ea. Sa ne tii la curent si pe noi cum le va merge plantelor tale si daca lumina va fi buna in tot interiorul ei.
Am citit ca vrei sa-ti faci si o soba de teracota. Eu nu ma pricep sa-ti explic dar am citit intr-o revista ca unii introduc niste tevi de cupru in soba prin care circula apa dintr-un mic bazin si apoi le cupleaza la alte calorifere asezate in alte incaperi iar in felul acesta cu un singur foc, incalzesc trei camere. Probabil ca daca vezi tu schita vei intelege imediat cum se construieste acest sistem de incalzire mai amplu.
 

Aura

Member
minunata idee si cata munca si daruire!imi place. Si cat de utila poate sa fie... :D
Aura
 

vuk

Member
ca sa vedeti albumul de pe tinypic ar trebui sa va inregistrati si voi (ia cateva secunde)

@floria

si eu sper ca la iarna temperatura in sera sa nu scada sub 10C , avand 2 metri adancime tot ar trebui sa fie mai izolata
 

Floria

Active Member
Danero trebuie sa iei in calcul acoperisul care incalzeste super bine tinand cont de material si de pozitie
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
da dar solul e rece la asa o adancime , iarna parea cald in beci , acum daca intru de afara de la 25 grade parca am intrat in frigider si beciul e ventilat

:gandit: :incapatanat:
 

Floria

Active Member
Mie mi se aburesc ochelarii cand cobor in rasadnita tatalui meu desi nu este orientata cu fata spre sud, iar tatal meu nu a construit-o dupa un proiect bine determinat. Cand afara sunt 20 C in rasadnita sunt 40C.
 

vuk

Member
pe timpul veri va fi forte cald in sera , e si orienata spre sud , tipul asta de constructie e mai practica iarna decat vara

cand o sa fac acoperisul din policarbonat o sa-i pun 2 sau 4 "ferestre" de ventilatie de genu


si asa cele 2 geamuri si usa sunt tot timpul deschise dar nu cred ca e de ajuns
 
Salutari.ma gindeam sa scriu sa nu scriu ,totus m-am hotarit sa scriu si nu dau indicatii ci un sfat prietenesc.1 referitor la incalzire a-m vazut ca vrei sa bagi soba ,incaperea este jos sub nivelul pamintului trebue sa te gindesti la variatiile de presiune atmosferica ,soba prin tiraj trage aerul din incapere pina la o limita fiind jos poate sa i-ti bufneasca fumul inapoi mie mi sa intinplat si am ars frunzele la rosii ,asa ca trebue sa va ginditi si la un tiraj fortat care sa traga fumul de pe cos .2 izolati pereti cu poliester ,tot a-ti facut o investitie 3 folositi policarbonat tip nai cel in doua rinduri astupatil cu silicon in capete cind e temperetura ridicata afara pe timp de iarna aerul se contracta si v-eti avea o ruptura termica buna ,5 in loc de soba puteti folosi butoi cu rumegus va duce mai ieftin si arde 24 de ore ,sint sfaturi dv faceti cum credeti ca este mai bine .lucrarea e de nota 10 orientare este asa ca spor la treaba si culturi frumoase si viguroase.Scuze de scris eu scriu in graba si nu am timp de corecturi artifici si alte alea.
 

vuk

Member
multumesc marian sima pentru sfaturi

cu hornul nu cred ca o sa am probleme ca in pozele astea nu se vede dar are 2m peste nivelul solului

cu poliester s-a izolat cand au fost ridicati peretii , cu polistiren o sa mai izolez peretele dinspre nord care e deasupra pamantului

policarbonatul in doua randuri e si dupa mine cea mai buna solutie

si in legatura cu soba , adevarul e ca nici eu nu-s decis inca , am crezut ca , cu lemne o sa fie mai simplu de incalzit decat cu un butoi cu rumegus
 
Salutari,k9 rezolva cu tirajul la fum ,ma tem ca nu mai inteles ,soba cunsuma aerul din incapere tu etanseizezi bine incaperea asa ca presiunea de aer din incapere o sa fie mai mica decit presiunea de aer de afara si egzista tendinda de a se ehivala presiunea asa ca bufneste inauntru ,asta se intinpla de obicei in tinpul nopti cind nu este prea ger afara dar totusi trebue sa faci focul ,asa se intinpa si la incaperile cu termopane si cu incalzire cu soba ,ai 2 variante 1 aduci la tirajul sobei tubulatura cu aer de afara asa incit sa nu traga aerul din incapere.2faci cosul de fum mai lung in incapere si ii pui un miniventilator la iesire un ventilator refolosibil ,sint bune si alea care raceste unitatea la calculator,fumul este foarte toxic pentru plante inauntru eu am pierdut frunzele si un rind de flori la rosii din cauza fumului,mai intreaba si pe alti si documenteazate ,e pacat sa pierzi un rind de culturi dupa ce te chinui atit cu ele,dar la soba ai consum mare si temperatura are variatii de ce nu vrei sa faci butoiul cu rumegus ,arde constant 24 de ore plinbi burlanu in jurul peretilor asa ca ai si un echilibru de temperatura in interior ,nu este intr-un colt prea cald si in altul rece,2 tevi de irigat de pe tinpul lu ceasca folosite ca burlan este cit echivalentul la inca o soba de a ta,tevile le pui pe orizontala cu o mica inclinatie in sus spre partea pe unde iese fumul bagi acel ventilator are loc exact pe teava nu consuma mult si ai si o incalzire stas,am mai spus eu i-ti spun din cele intinplate de mine tu pui in balanta si faci cum crezi ca te avantajeaza.inca o data salutari.
 
Sus