Washingtonia

Luciana35

Member
De unde ma sfatuiti sa cumpar seminte? Eu am gasit cateva site-uri dar astept si parerea voastra. Nu vrea nimeni sa mai incerce?
 

Luciana35

Member
Lili , multumesc pentru informatii. Dadusem si eu peste aceasta pagina dar voiam sa stiu daca a mai cumparat cineva . Cred ca am sa fac o comanda dar as vrea sa cumpar mai multe tipuri de seminte si vreau sa stiu daca exista doritori sa facem o comanda comuna. Cred ca pentru mine e prea mult 50 de seminte de un singur fel.Am putea cumpara cateva soiuri si imparti semintele...cred.
 

lili

Member
Cu placere Luciana!!!! :D
Ne gasesti la comenzi....tocmai acum se prefigureaza o comanda de seminte de palmieri. :wink:
 

SissyGIRL

New Member
:((

nu stiu ce sa ma fac,livigstona-ul meu arata f urat...ieri inca nu a avut nimica iar acuma 5min mam uitat la ea s parca se ofileste(tptusi nu e cuvantul potrivit pt ca nu ingalbeneste sau ceva de genu doar frunzele arata cam ofilite...ciudat)
iam schimbat pamantul,lam pus intrun ghiveci mai mare,o ud de 2ori pe saptamanaa...ce sa ma fac???pls ajutatima!!!!!!!!!
 

radu

Member
Ajutor !

Imi poate spune cineva de ce oare au inceput frunzele sa se ingalbeneasca. Mentionez ca are lumina fiind langa geam !

 

Floria

Active Member
Re: Ajutor !

Eu cred ca ar trebui sa verifici temperatura. S-ar putea sa fie aerul prea uscat.
 

SissyGIRL

New Member
?

RADU: imi zici te rog cum se numeste floarea din spatele plantei care ai pozato?(aia cu frunzele subtiri ascutite)!astp rasp urgent!!!ms!!!
 

radu

Member
Pardon : Dracaena Marginata !
La poza postata mai sus , chiar daca are 25 cm si e pui, credeti ca e normal ca frunzele bazale sa se ingalbenesca (ofileasca) sau e un semn ca n-o duce asa bine, desi temperatura nu e mai mare de 23 gradesi are o umiditate de 50 % si multa lumina ?!

Va rog mult un raspuns sau o sugestie pentru a-l salva !
 

Simona D.

Member
Re: :)

SissyGIRL a spus:
ms mult de raps!este o planta f frumoasa ,dar cat de mare creste?
Creste mare. A mea in aprox. 3 ani,( era micuta cand am cumparat-o ) a ajuns la 1,70 m. Cred ca trece de 2,5 m poate si mai mult.
 

michaela

Active Member
Re: Ajutor !

radu a spus:
Imi poate spune cineva de ce oare au inceput frunzele sa se ingalbeneasca. Mentionez ca are lumina fiind langa geam !

Daca cumva este iarba palmier sa stii ca vrea multa apa cel putin ai mei sunt innebuniti dupa apa; pune in tavita mai des
 

mihai_c

Member
Re: Ajutor !

Nu e iarba palmier, e Washingtonia... :mrgreen:

michaela a spus:
radu a spus:
Imi poate spune cineva de ce oare au inceput frunzele sa se ingalbeneasca. Mentionez ca are lumina fiind langa geam !

Daca cumva este iarba palmier sa stii ca vrea multa apa cel putin ai mei sunt innebuniti dupa apa; pune in tavita mai des
 

Angelinna

Member
stie cineva care ar fi cauza pentru care frunzele tinere de la washingtonia nu se pot sustine sa stea drepte ?
la palmierul meu stau aplecate varfurile de la frunzele tinere, parca le-ar fi indoit cineva.
in rest le merge bine, nu ma plang
 
Sus