wisteria

geodezia

Well-Known Member
da acum se vede
na pune-o afara ca uite ce soare fu azi
ai timp dar nu aproape de casa ar fi bine daca ai vreo bolta ceva sa o poti controla
 

deutzia

Member
da, am. am studiat bine problema.
eu am copilarit in urziceni. aveam in acel orasel un bloc invadat de o wisteria. aproape ca cel din oradea, doar ca mai dezvoltata pe latime, blocul avand doar 4 etaje. daca am sa ajung iif ac poza. eram copil si era deja cat un monstru de caracatita. acum ca stau la curte mi-am dorit-o de f mult timp. mi-a fost mereu frica de solul calcaros, cleios. anul asta insa..mi-am facut curaj si sunt pregatita pentru orice efort doar sa ii mearga bine.
maine o plantez. imi este putin teama de temperaturile anuntate ptr luni. maxima 9 grade, minima 0 grade. sa amestec pamantul si cu substrat la sac, cumparat?
 

geodezia

Well-Known Member
na eu ma cam feresc sa plantez duminica dar cum vrei tu daca nu o pui azi macar lasa-o pina marti ca cica lunea nici iarba nu creste
desigur glumesc
o poti pune cind crezi tu
 

happy

Well-Known Member
Lastarii aceia sunt de la glicina?Daca este asa este prea crescuta si va trebui plantat mai tarziu afara.Trebuie sa o tineti la rece 10 grade sa nu mai creasca.
 

deutzia

Member
10 grade? chiar daca nu incalzesc o camera tot nu scade temp sub 16 grade (si asta doar noaptea). unde sa o tin? sa o plantez mai tarziu... tinand-o in casa are deja muguri. :(
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Nu ai garaj, ori camara?

In alta ordine de idei, m-am suparat pe glicina mea. Mai bine zis pe mine ca am neglijat-o, asa ca ieri am tuns-o drastic. Ori, ori! E obtinuta de mine din seminte si am plantat-o in gradina de cativa ani, nu mai stiu exact cati timp in care n-am vazut o floare, dar nici n-am frezat-o pana acum. Are deja cateva vine grosute (cat circumferinta unui creion?), lemnificate. Avea o gramada de lastari lungi si subtirei. Am pus mana pe foarfeca si voi vedea eu!
 

deutzia

Member
Miercuri este planificata la plantat. Am urmarit prognoza si ar trebui sa zie bine, maine doar este mai frig apoi clad. Ce i-o fi i-o fi.
Legat de substratul cumparat nici un raspuns, o sa ii pun putin si vedem. Pare f f sanatoasa. A si robusta. Are muguri babani pana suuus iar cei de la baza deja s-au transformat in frunzilite peste noapte.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu are nevoie de substrat suplimentar. Se descurca destul de bine in gradina. Cred ca este ok sa o plantezi afara, nu mai este asa rece.
 

deutzia

Member
am o mana la flori...imi vine sa ma pup. :rofl:
am plantat-o ieri. avea fruzulite doar la baza. dupa plantarea de ieri dim ii merge grozav, s-au desfacut si mugurii de sus, avem frunzulite miiiici pana sus acum.
 

deutzia

Member
Ce ar mai fi...m-ati da afara de pe forum. :rofl:

Am intrebat si ptr magnolie dar nu a rasp nimeni. Intreb si aici, wisteriei ce papica sa ii iau? Ce fertilizator? Ii trebuie in primavara asta fiind abia plantata? Pamantul ei din ghiveci avea niste granule..Sau macar ce procent npk?
 
Ultima editare:

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Are dreptate Adriana! Am in localitate exemple de "monstri" de wisteria care rup de-a dreptul gardurile, deformeaza borduri de beton cu radacinile lor, ori una a acaparat cu totul fatada blocului pe care urca. Ma intreb ce ar fi daca ar umbla cineva cu ingrasamantul dupa ele. Chiar ar deveni adevarati monstri!
 

deutzia

Member
eu nu m-am putut abtine. am rasfatat-o cu o mana de substrat cumparat, am amestecat- cu pamantul din gradina.:blush:
si cred ca i-a placut domnisoarei. a facut frunzulitze serioase. sa vedem cu ploile astea cum se impaca. :(
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Ma vaitam de wisteria mea din seminte ca nu infloreste. Am tuns-o si surpriza: are acum 6 superbi ciorchini mov.
 

elianna

Well-Known Member
E o frumusete:) Sa te bucuri de cat mai multe floricele. Ai tuns-o in primavara sau in toamna?
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Multumesc! Acum, in primavara am injumatatit-o. Probabil ca trebuia de anul trecut tunsa. O sa studiez problema.
Oricum am in localitate cativa "monstri" de wisteria insirati pe garduri, plante ce sunt tunse drastic an de an. Am sa ochesc momentul cand sunt tunse. ;-)
 

elianna

Well-Known Member
Citisem, tot la topicul asta, cred, ca se tunde drastic prin august apoi in primavara. Eu am reusit s-o tund pe a mea doar toamna trecuta ca atunci am aflat ca trebuie tunsa.
 

geodezia

Well-Known Member
pai se tundu dupa prima inflorire si mai infloreste odata .eu nu am reusit sa o tund anul asta ca in barbatu-meu nu .....ma intelegeti
dar tot are vreo 10 ciorchini
a mea e mare rau
ce am inteles eu ca spun anumite personae de pe fb ca s-ar inmulti si daca taiem bucati din planta si le punem in pamint precum rosele
am sa incerc ca am niste plete la ea lungi de 3 m
a facut plete din toamna pina acum
 
Sus