Yucca de gradina

nick1971

Active Member
angela draganoiu a spus:
am o yukka d'asta in gradina de vreo 2 sau 3 ani :? , am uitat, si tare as vrea sa stiu cand va catadicsi sa ma onoreze cu florile ? a fost cam frig la Cimpina si toate sint intarziate cam cu 2 saptamani fata de Buc.
eu o am in gradina din 2009, era micuta, si duminica am vazut tija florala :dans: e posibil anul asta sa apara si la tine, ca de la Baicoi la Campina... e putin :)
 

angela draganoiu

Active Member
da Nick am tot asteptat-o dar nu da nici un semn. saptamana trecuta am fost acolo si ea ........... nimic. o s-o astept ca n-am altceva ce face :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Angela, daca pana acum n-a dat tija florala eu zic ca o astepti degeaba. Daca ai plantat-o abia anul trecut nu te astepta la floare, abia la anul, asa au facut si ale mele. Da' ma bucur ca acum au ambele niste tije florale de 1,5 m :eek:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Vreau sa localizez si eu 3 pui si as vrea sa i las impreuna , dar mai e un aspect ... cam cat e de invaziva?

Nu lastareste masiv si in alte locatii?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nici eu n-am vazut nicaieri sa apara tam-nesam la distanta de planta mama sau grup. Eventual castiga teren, dand pui de langa plante mature, dar strict in zona in care sunt plantate.
 

elenafles

Active Member
Mie nu mi se pare o planta invaziva mai ales ca planta mama dupa inflorire moare.Ea isi asigura continuitatea prin puii care rasar in jurul ei.Depinde cati vrei sa lasi pentru urmatoarea inflorire.Eu las un singur pui care imi infloreste dupa un an de pauza.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Moare dupa inflorire? si-atunci ale mele de ce nu si-au asigurat urmasii, oare? Nici una nu are pui :?
 

ghia_don

Active Member
:? Eu n-am vazut sa moara planta care a inflorit ...Chiar nu stiu ce sa zic..dar de la an la an tufa e mai deasa..
 

elenafles

Active Member
Tija florala iese din mijlocul plantei iar dupa trecerea florilor mijlocul plantei mama devine inestetic si rasar pui pe langa ea.Eu elimin planta batrana lasand doar un pui care se dezvolta pentru anul urmator :oops:
Daca ii lasi pe toti,inclusiv planta batrana ,normal ca devine o tufa mare :oops:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Aha, deci tot face ceva...mai bine zis nu face...deci o planta infloreste o singura data dupa care doar se inmulteste...deci n-are rost s-o mai astepti cu flori, o mai tii doar daca vrei sa ai tufa mai deasa...bine de stiut :gandit:
 

IZA

Active Member
ce frumoase sunt!! si ale mele au facut flori si-mi sunt tare dragi. Pacat ca nu tin asa de mult dar acum ca e mai racoare o sa mai tina!
 

magda

Active Member
Moderator
riana a spus:
mi-am luat azi aceasta planta (yucca rostrata), are aprox. 1 m si nu stiu ce sa fac sa o pun direct afara sau sa o tin la racoare pana in primavara?
anasstasia a spus:
Arata asa?
http://www.tuckedawayfarms.com/images/c ... strata.jpg

Este spectaculoasa. Foarte frumoasa. Nu stiu ce sa-ti spun despre ea, insa sper sa te bucuri mult timp de ea.
riana a spus:
asa dar frunzele sunt mai late putin
popgeo a spus:
Ideea e ca la tipul asta de plante nu le place frigul si umezeala la un loc. Probabil ca e rezistenta la frig dar nu si la variatiile inghetz dezghetz cu multa apa .

Cred ca trebuie sa ii creezi un micrclimat uscat iarna daca doresti sa reziste peste iarna. Plus ca ar trebui sa aiba un drenaj foarte bun iarna si vara.

Eu as tine-o intr-o sera rece pe sezonul de iarna, cel putin pina se face mare. Cind e mare poate ca rezista si afara...
riana a spus:
in iarna asta o sa o tin la racoare si apoi nu pot peste iarna sa o protejez?
popgeo a spus:
riana a spus:
in iarna asta o sa o tin la racoare si apoi nu pot peste iarna sa o protejez?
Ba da, poti , dar ii trebuie totusi lumina, asa ca daca intinzi o folie transparenta peste ea si o pui intr-un loc mai ridicat si nisipos ar trebui sa reziste.
gabiee a spus:
6,7 ani are , nu mai tin minte exact

http://gabiee.sunphoto.ro/florile_mele_ ... YHHPJVHFOQ

aici s-a nascut ( in sensul ca planta mama a inghetat cand au fost -25 grade vre-o saptamana la rand ) , aici a crescut , nu am mutat-o si nici nu am protejat-o niciodata
a facut si flori , ultima oara vara trecuta si de atunci are 2 rozete
:D
riana a spus:
mersi gabiee a ta e superba. o sa incerc sa o pun cum a zis pop geo. mi-e frica sa nu inghete ca poate vine mai repede inghetul
gabiee a spus:
de unde ai cumparat planta cum a fost tinuta ?
in ghiveci sau in pamant ?
popgeo a spus:
Foarte frumoasa... ideea e ca plantele astea mai tropicale atunci cind sint extremele la noi au problemele de surpavietuire. De aia e bine sa le creezi un microclimat. Cred ca a ta are microclimat acolo apropae de casa si probabil nu e nici foarte multa apa prin zona iarna datorita betonului dimprejur.

gabiee a spus:
6,7 ani are , nu mai tin minte exact

http://gabiee.sunphoto.ro/florile_mele_ ... YHHPJVHFOQ

aici s-a nascut ( in sensul ca planta mama a inghetat cand au fost -25 grade vre-o saptamana la rand ) , aici a crescut , nu am mutat-o si nici nu am protejat-o niciodata
a facut si flori , ultima oara vara trecuta si de atunci are 2 rozete
:D
gabiee a spus:
da asa e intradevar :D
in poza se vede casa la vreo 2 metri , in cealalta parte la vreo 6-7 metri e casa vecinului , in fata e poarta de intrare , in spate garaj , deci e inconjurata de- a binelea :D ,
mai am unul in gradina , anul trecut cand am mutat-o nu a crescut deloc , iarna nu a fost grea , acum vara si-a dat drumul , .....sa vedem ce face iarna asta
michaela a spus:
Eu am cateva plantute obtinute din seminte, sunt cu frunza argintie, au un an...... si-s mici........... cand ma gandesc cat mai am pana ajung asa................ :rofl:
Foarte frumos! :D de-abia astept si pe-ale mele sa le vad cu trunchi :roll:
alisamada a spus:
Deci unde -i e mai bine?Afara sau in ghiveci?
riana a spus:
eu am pus-o in pamant si a trecut bine iarna. a crescut anul acesta s-a facut tare frumusica
riana a spus:
anul acesta a facut floricica cred ca ia mers bine. in iarna nu am mai acoperit-o
nick1971 a spus:
Superba! o admir de cativa ani prin alte curti :) eu am pus seminte anul trecut si nu mi-a germinat nici una. sa-ti traiasca! :D
riana a spus:
mersi mult. Avea cativa puiuti mici la baza cand am plantat-o dar inca nu au iesit. cred ca am pus prea mult pamnat pe ei
 
Sus