Zambile

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Ia fa tu o tocanitza de limacsi....si ai sa vezi ce efecte au si brugmansiile.....;-)
 

dalailana

Member
Revin azi le-am pus măruntaie de știucă.....o delicatesa și pute în toata curtea! Le mai dau și o bere....sau știuca merge mai bine cu un vin alb?

Tot manual ii culeg dar nu au apucat sa mai mănânce.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
pai maruntaiele de stiuca cred ca pot fi mancate de orice altceva...... si de pasari si de rozatoare si de pisici......... cred ca e o solutzie cam slaba....
Carnea de stiuca evident ca merge mai bine cu vin alb.... dar preferabil facuta la cuptor si servita la oameni...;-)
 

dalailana

Member
Culmea ca unul singur am prins la peste! în rest tot pe la zambile dar mănâncă doar dintr-unele care sunt mai vechi în gradina.

Ieri emisiune culinara la televizor și căutau metode de starpire a limacsilor într-o grădină ecologica în Anglia : au adus niște rate care au mâncat și limacsii dar și toată salata!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Mai cu limacsii se face de obicei invers....;-) Culegi limacsii, ii pui in carlig la o unditza si prinzi cu ei peste...;-) ... Da, gainile si ratzele fac o curatzenie exemplara cu limacsii.... dar mai maninca si verdetzuri............dar doar ziua...... chestia e ca nu prea sint pasari domenstice nocturne care sa iti curetze de limacsi noatea... cind acestia sint mai activi.
 

tugatita

Member
Ce facem cu bulbii din ghiveci dupa inflorire si respectiv uscarea tijelor?am doi bulbisori si as vrea sa ii pastrez pt anul viitor si nu stiu cum sa procedez,ma ajuta cineva?multumesc!
 

elianna

Well-Known Member
Dupa ce se ofilesc frunzele, scoate-i si pastreaza-i pana in toamna cand ii plantezi in gradina. Asa stiu eu.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
se pot pune in pamint.......preferabil undeva unde e semi-umbra peste vara si soare primavara.
 

lelia

Well-Known Member
Daca nu ai unde sa depozitezi bulbii (loc uscat si rece),asa cum a spus si Eliana .poti sa-i pastrezi in ghiveci acoperiti cu pamant .undeva la umbra si din cand in cand sa umezesti pamantul pe marginea ghiveciului.sa le creezi conditii asemana toare celor din gradina.
 
Are cineva de pe forum zambile Dark Dimension? Ce parere aveti despre ea? Hibridul este creat recent, de cativa ani. Culoare reala! Poza NU este modificata! Filmulet cu aceasta zambila:

 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
E interesanta.... nu stiu cit de bine se descurca in gradina. As dori si eu 2 bulbi sa vad ce e de capul ei...
 

elianna

Well-Known Member
Jan Boss, Fondant, Miss Saigon, Peter Stuyvesant, Woodstock, Carnegie si sunt deja plantate.
 
Sus