Zatul de cafea

Toluta

Member
Mulcirea
Unul din prieteni imi spune ca foloseste zatul de cafea pentru mulcirea gradinei lui.
Nu am auzit despre mulcirea cu zatul de cafea.Ma puteti ajuta spunindu-mi despre mulcirea
cu zat de cafea.
Toluta
Expert in gradinareala :petrecere:
 

Toluta

Member
Dle Scifficus, daca este intrebare de testare va anunt ca stiu ce este mulcirea.
Trebuie sa recunosc ca nu stiu ce este mulcirea in Prahova.Ma informati?
As fi bucuros daca ati raspunde la subiect.
Multumesc
Toluta
Expert in gradinareala
 

Roxana Peled

Active Member
:rofl: Ma amuza cum a debutat discutia asta :marfa:
Cred ca saracul intreba daca stii ce este mulcirea datorita faptului ca de regula "mulcirea" se refera la acoperirea solului cu un strat de minim 2-3 cm de ceva ... diverse materiale ... cu scopul de a pastra umiditatea, a impiedica buruienile sa rasara, etc. Si cum "consumul excesiv de cafea dauneaza grav sanatatii" :rofl: unora dintre noi ne e mai greu sa ne imaginam cum poate cineva sa mulceasca gradina cu zat :hipnotizat:

Zatul de cafea se presara intr-adevar pe sol ca fertilizant sau ca acidifiant pentru plantele acidofile.
 

fixpix

Active Member
Si apoi ... cata cafea ar trebui sa bei ???
Si eu strang zatul de la cafea, il tin in frigider pana se aduna olecutza, apoi il duc la gradina si il "presar"...nici vorba sa arate a mulcire.
 

LadyBug

Well-Known Member
Eu am pus in gradina de toate, amestecate, resturi de legume, fructe si zat, pot spune ca au crescut cartofi numai din cojile pe care le-am pus si au si rodit, in conditiile in care am plantat in alta zona mai luminoasa cartofi intregi si s-au uscat cu totii, deci, in concluzie, nu are cum sa nu fie bun. Insa am o mica observatie: acum ani buni am pus zat mult la 2 plante in ghiveci - mulcirea de care vorbea toluta - si in zat s-au dezvoltat viermisori, plus ca a mai si mucegait...
 
Sus