Zinnia

valentyna

Member
si mie mi-a dat o prietena cateva fire,nu stiam exact ce dunt,dar acu inflorite mi se par dragutze.... :)
 

ghia_don

Active Member
si infloresc pina da zapada... :D
Se pot imbolnavi de fainare, dar in rest nu sint deloc pretentioase.
 

kerkyra

Well-Known Member
Inteleg ca e vorba de carciumarese, denumirea populara. Cred ca mai e un topic la Plante necunoscute, am pus poze acolo, dar pun si aici
http://kerkyra.sunphoto.ro/Carciumarese ... a_Caramell
E primul an in care ma ocup de gradina blocului, am pus seminte si sunt tare incantata de ele, de culori si forme (simple si batute). Plus ca florile rezista mult. Sigur voi pune si la anul :D
 

lelia

Well-Known Member
Da Corina ,sunt foarte frumoase ,colorate ,diferite forme si dimensiuni si cel mai important sunt foarte putin pretentioase ,se mutumesc cu ce le oferim .


 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sunt plante care mie imi plac foarte mult.
Nu ma pot abtine sa nu va arat ultima infloricioasa, e superba iar planta deja a format o tufa foarte bogata, cu frunze pline si verzi, mult mai frumoasa decat carciumaresele obisnuite. Deocamdata prima floare, insa sunt convinsa ca toata planta va fi in curand o adevarata frumusete :indragostit::

Zinnia Pepermint Stick
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc fetelor! :D

Corina, vei vedea ca pana la iarna iti vor placea din ce in ce mai mult. Sunt cele mai putin pretentioase plante de gradina pe care le-am intalnit!
Si am vazut la vecina mea unele mari, rosii bogate... o frumusete. Deja m-am abonat la ele. :rofl:

Daca va place Pepermint Stick, voi stange seminte de la ea si va voi da pentru la anul. Si la mine acest soi este prima oara in gradina si dupa cum v-am spus imi place mult :indragostit:
Am mai pus rasaduri de Zinnia Sombrero si Zinnia Old Mexico. Deocamdata abia au rasarit, dar cum infloresc vi le arat. ;-)
 

kerkyra

Well-Known Member
Deja imi plac, nu trebuie sa mai astept iarna, si ca sa fiu sigura ca am si la anul mi-am si cumparat un plic de seminte :rofl: Cu ce mai strang de la ele, voi umple gradina. Dar daca vei avea in plus cateva seminte de la frumoasa de mai sus nu te-as refuza.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Corina, in cazul acesta vei avea seminte pentru tot forumul :rofl:. Te vei convinge singura pana la toamna. Eu culeg maciuliile uscate cu totul, nu aleg semintele, se scutura singure apoi in punguta.

Bebe Iris, cred ca tie am apucat in ultimul colet sa iti trimit cateva seminte din pliculetul cu Pepermint Stick, cine stie, poate infloreste vreuna si la tine :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Sa fie pentru toata lumea :rofl: O sa culeg dupa preferinte, ce culori si forme imi plac mai mult :wink:
 

Pocalinda

Member
Si mie imi plac, prima oara le-am vazut la mama dar nu am facut o pasiune, erau cam anemice, la inceput de inflorire. Abia cand si-au dat drumul am vazut ce potential au, cele batute sunt o frumusete, in plus nu necesita udare excesiva pe arsita asta.

Din pacate,semintele de plic nu contin plante batute.

Cramell a ta e superba, asteptam cuminti poze si cu celelalte :visator:
 

kerkyra

Well-Known Member
Am luat si eu un plic, sa fie de rezerva. Oare chiar sunt numai simple acolo? Pe plic arata si batute, in poza.
 

bebe Iris

Active Member
Caramell a spus:
Corina, in cazul acesta vei avea seminte pentru tot forumul :rofl:. Te vei convinge singura pana la toamna. Eu culeg maciuliile uscate cu totul, nu aleg semintele, se scutura singure apoi in punguta.

Bebe Iris, cred ca tie am apucat in ultimul colet sa iti trimit cateva seminte din pliculetul cu Pepermint Stick, cine stie, poate infloreste vreuna si la tine :D
Daaaa :* , acum astept :D
 
Sus