Zinnia

miki70

Active Member
Cand se planteaza semintele de carciumarese? E ok dc le pun intr-o jardiniera si apoi le mut in gradina? Suporta transplantarea? Anul trecut le-am pus direct afara si mi le-au papat melcii , nici un rasad nu supravietuieste la mine :(
 

Roxana Peled

Active Member
miki70 a spus:
Cand se planteaza semintele de carciumarese? E ok dc le pun intr-o jardiniera si apoi le mut in gradina? Suporta transplantarea? Anul trecut le-am pus direct afara si mi le-au papat melcii , nici un rasad nu supravietuieste la mine :(
Exista niste bilutze pentru melci pe care le pui pe solul umed si ii mai "satura" :)
Pe mine m-au ajutat ca aveam curtea plina de limacsi.

Sunt frumoase tare carciumaresele si infloresc toata vara, singura lor parte proasta este ca se umplu de fainare, cel putin la mine.
 

miki70

Active Member
Caramell multumesc :rose: . In ce luna sa le plantez in jardiniera?
Roxana stiu de "bilute" dar sunt f scumpe, 5 lei pliculetul si ca sa dau in toata gradina imi tb 10 plicuri si dupa ce ii extermin apar de la vecini altii. O sa fac o stropire cu piatra vanata , ajuta si asta. Anul trecut am presarat in toata gradina var nestins, a ajutat.
Pt fainare le faci o stropire preventiva si apoi de cate ori uzi le stropesti si pe ele. Am citit ca maceratul de urzici e bun si bicarbonatul de sodiu .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Roxana Peled a spus:
Sunt frumoase tare carciumaresele si infloresc toata vara, singura lor parte proasta este ca se umplu de fainare, cel putin la mine.
...eu am renuntat de mult la ele tocmai din cauza asta.Deci nu numai la tine.
 

anknic

Active Member
la mine fainare nu au facut (stropeste tata via cu bordeleza si arunca si in imensa mea gradina de flori...cu 2 pufuri o rezolva), melci nu am ca le dau zat de cafea si nu le place...se duc la vecini :)
 

miki70

Active Member
Anknic eu am gasit melci sub dozele de cafea aruncate de mine in gradina, deci alor mei le place :x . Le aruncasem pe geam cu intentia cand ajung in gradina sa le rup si sa le imprastii iar ei erau gramada sub ele. Zeama aia bordeleza nu le place.
 

Roxana Peled

Active Member
Interesanta treaba cu zatul de cafea :gandit: . Cum le-o "servesti" exact ca eu am rugat-o pe mama sa-mi stranga (la noi se bea cafea instant :) ) si mi-a adus un sac intreg :D
 

anknic

Active Member
eu strang intr-o cutie la frigider si o arunc in gradina la 2 sapt. si cred ca e de la zat totusi pt.ca pe capsuni tata nu le stropeste deloc (pt.ca mancam mereu din ele) si cu toate astea nu am avut melci...ce e drept ca la capsuni le dau doza tripla de zat.
 

leonora

Active Member
Multumesc,sa traiasca soacra ca le uda,de strans seminte,sapat si semanat ma ocup eu cand ne ducem in vizita.
 
Sus