"accesorii" bonsai

DracuMic

Member
lasa ma Bandi ca si tu esti de-al nostru.
daca se face vreme buna sa nu cumva sa lipsesti Duminica asta de la padure.!
 

bandi87

Member
nu intentionez sa lipsesc :) numai mai intai vreau sa-mi termin carpa aia rosie pe care mi-o leg pe cap ca rambo....si mai trebe sa-mi bag jumate din fata in apa rece ca sa-mi amorteasca jumatate din gura :wink: ....lasand prostiile :rofl: sper sa avem vreme buna desi dinspre ungaria nu vin vesti bune si ieri ma uitam pe blogul lui walter pall...pai au si ei o zapada in germania de numa numa :|
 

Richy

New Member
Dragi clujeni,
"pasta pentru taieturi" se gaseste si zic eu ca este buna, de fapt e ceara de altoire CERALTIN de la ceva centru ce cercetare viticola cred in Grigorescu dar au si un chiosc langa McDonalds-ul din Piata Mihai Viteazul. Si tot la ei mai sunt si alte chesti interesante ca Radistim, perlit, turba de spargum, etc.
Richy
 

bandi87

Member
stie cineva prin cluj sarma cu culoare de cupru din ala maroniu?....eu numai din aia argintie vad peste tot
 

lorisl

Member
in sfarsit am gasit ceva accesori, dar mai mult decorative.voi reveni in curand cu locu de unde au fost luate, eu le-am rimit cadou.poze:


clestele e bestial.taie foarte bine si eu micut.
 

bandi87

Member
clestele arata foarte fain :) ..intereseazate de unde e ...celelalte lucruri eu am vazut ca se gasesc la daiso(real)
 

lorisl

Member
am gasit un mgazin online de bonsai in germania aici www.bonsai.de .De curiozitate m-am uitat cat ar costa sa comand un sac de 15l de akadama, si e 18 euro produsu si inca 18 transportu in ro.Pe site am vazut multe unelte si ingrediente pt sol.Eu zic ca am putea sa facem o comanda mai mare si atunci nici nu se simte transportu
 

vali

Active Member
Moderator
Si de-aici va puteti cumpara http://stores.shop.ebay.de/Bonsai-und-m ... QQ_armrsZ1 iar preturile sunt ceva mai mici. Un sac de 16 L akadama e 13-14 euro.
Daca veti face comanda, feriti-va de akadama simpla, optati pentru cea ”dublu arsa”; tine mai mult si mai bine, iar diferenta de pret e nesemnificativa. Sau puteti opta pentru Maxit care, inafara de faptul ca este mult mai ieftin (7,5 euro/20L), este si mai trainic. Practic, este o argila arsa care nu se descompune in timp.
 

vali

Active Member
Moderator
Am inteles (personal nu am fost la magazin) ca la MrBricolage din Mihai-Bravu au bagat ceva marfa la raionul cu bonsai. Inafara de kit-urile pt incepatori, scule si vase, sunt si copacei noi, ienuperi shimpaku (Juniperus chinensis sargentii) si pini albi japonezi (Pinus parviflora), la preturi intre 100 si 300 lei.
Un cunoscut si-a luat un shimpaku si mi l-a adus cu rugamintea sa-i fac o prima formare. Asa am aflat de treaba... Daca si cei ramasi in magazin arata la fel ca cel pe care l-am vazut, zic ca merita.
Daca sunt interesati, pot face un drum pe-acolo.
 

vali

Active Member
Moderator
In magazin nu e permis.

EDIT: ... dar asa arata cel pe care mi l-a adus sa-l lucrez
 

bandi87

Member
frumusel....daca are destule ramuri incat sa poti sa faci mai multe nivele de 'pernite' atunci chiar merita banii.

sa mai postezi poze cand termini cu el :)
 
Sus